ONZ-Polska. Porozumienie dla Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO) w sprawie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. Paryż.2017.04.19.

POROZUMIENIE
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Organizacją Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO) w sprawie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa,
podpisane w Paryżu dnia 19 kwietnia 2017 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej (zwany dalej "Rządem"), reprezentowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (zwana dalej "UNESCO"), reprezentowana przez Dyrektora Generalnego;

Zważywszy, że Rząd w piśmie z dnia 19 listopada 2015 r., skierowanym do dyrektora Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO, wyraził wolę bycia gospodarzem 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, a UNESCO z zadowoleniem przyjęło tę ofertę Rządu;

Rząd i UNESCO (zwane dalej wspólnie "Stronami") uzgodniły co następuje:

I. 

CHARAKTER I ZAKRES POSIEDZENIA

Zgodnie z "Regulaminem ogólnej klasyfikacji poszczególnych kategorii posiedzeń zwoływanych przez UNESCO" przyjętym przez Konferencję Generalną UNESCO podczas 14. sesji (14 C/Rezolucja nr 23 ze zmianami wprowadzonymi podczas 18., 25. i 33. sesji Konferencji Generalnej), niniejsze posiedzenie należy do kategorii II "Posiedzenia międzyrządowe niebędące międzynarodowymi konferencjami państw".

Celem posiedzenia jest dalsza realizacja Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego, z 1972 r., (zwanej dalej "Konwencją").

II. 

UCZESTNICTWO

(i)
Główni uczestnicy

Głównymi uczestnikami 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa będą przedstawiciele 21 członków Komitetu.

(ii)
Przedstawiciele i obserwatorzy
(a)
Strony Konwencji będące państwami, które nie są członkami Komitetu, mogą oddelegować na wspomniane posiedzenie przedstawicieli w charakterze obserwatorów.
(b)
Państwa nie będące Stronami Konwencji, ale będące członkami UNESCO lub ONZ, także mogą uzyskać od Komitetu, na swoją pisemną prośbę, pozwolenie na uczestniczenie w sesjach Komitetu i jego Biura w charakterze obserwatorów.
(c)
W posiedzeniach Komitetu mogą brać udział, w charakterze doradców: przedstawiciel Międzynarodowego Ośrodka Studiów nad Ochroną i Konserwacją Dziedzictwa Kulturowego (ICCROM), przedstawiciel Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS), przedstawiciel Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), a także przedstawiciele innych wybranych organizacji międzyrządowych lub pozarządowych realizujących podobne cele.
(d)
ONZ oraz organizacje działające w systemie ONZ, a także inne międzynarodowe organizacje rządowe i pozarządowe, stałe misje obserwacyjne przy UNESCO oraz organizacje non-profit prowadzące działalność w zakresie przewidzianym przez Konwencję, mogą zostać uprawnione przez Komitet, po uwzględnieniu ich pisemnej prośby, do udziału w sesjach Komitetu w charakterze obserwatorów.

Szacowana łączna liczba uczestników, wliczając w to ekspertów, przedstawicieli, obserwatorów i członków Sekretariatu UNESCO, to 100 osób w sesji Biura i 2000 osób w sesji Komitetu.

III. 

MIEJSCE I DATA POSIEDZENIA

Posiedzenie odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków, w Krakowie, w Rzeczypospolitej Polskiej, w terminie od 2 do 12 lipca 2017 r.

IV. 

ORGANIZACJA POSIEDZENIA

Odpowiedzialność za techniczną i merytoryczną organizację posiedzenia ponoszą wspólnie Rząd i UNESCO, zgodnie z załączonym Wykazem wymagań (Załącznik).

Zastrzega się jednak, że bez względu na postanowienia niniejszego Porozumienia obie strony będą mogły podejmować wspólnie decyzje o zmianach niezbędnych do należytego zorganizowania posiedzenia.

W celu sprawnej organizacji posiedzenia, po podpisaniu niniejszego Porozumienia, Rząd wyznaczy odpowiednio umocowanego, wysokiego rangą urzędnika odpowiedzialnego w jego imieniu za kontakty z Sekretariatem UNESCO (CLT/HER/WHC/PSM Sekcja Polityki i Posiedzeń Statutowych w Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO i CLT/CSS), a także za szeroko rozumianą obsługę posiedzenia. Od momentu powołania wyżej wymienionego urzędnika jako oficera łącznikowego wszelkie kwestie techniczno-merytoryczne związane z organizacją posiedzenia będą mogły być konsultowane za jego pośrednictwem.

V. 

PRZYWILEJE I IMMUNITETY

We wszystkich sprawach związanych z posiedzeniami Rząd będzie przestrzegał postanowień Konwencji o przywilejach i immunitetach organizacji wyspecjalizowanych, a także Załącznika IV do niej dotyczącego UNESCO.

VI. 

UŁATWIENIA

Rząd zadba w szczególności o to, by wszystkie osoby, bez względu na ich narodowość, upoważnione do udziału w posiedzeniu na mocy decyzji właściwych organów UNESCO oraz zgodnie z odpowiednimi przepisami i regulaminem UNESCO, mogły bez problemów wjechać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz na nim przebywać i go opuścić.

W sytuacjach tego wymagających, występowanie o wizę odbywać się będzie zgodnie z obowiązującymi przepisami.

VII. 

BEZPIECZEŃSTWO

Rząd będzie odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa i pokrycie kosztów z tym związanych, takich jak zabezpieczenie przez policję i ochronę potrzebne do sprawnego przebiegu wszelkich spotkań odbywających się przed rozpoczęciem sesji, jak i w trakcie trwania 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, oraz wszystkich innych spotkań towarzyszących temu wydarzeniu, tak aby mogły one przebiegać w spokojnej i przyjaznej atmosferze bez jakichkolwiek zakłóceń.

Działania policyjne będą pod bezpośrednim nadzorem i kontrolą wyższego rangą oficera wyznaczonego przez Rząd. Osoba ta będzie bezpośrednio koordynowała i współpracowała, również na odległość, z wyższym oficerem łącznikowym ds. bezpieczeństwa, specjalnie wyznaczonymi w tym celu przez UNESCO, tak aby zapewnić właściwą atmosferę bezpieczeństwa i spokoju.

Zgodnie z zasadami funkcjonowania Departamentu Ochrony i Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, wyznaczony urzędnik ds. Polski jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo personelu ONZ, obiekty i wyposażenie na terenie państwa i musi być informowany o rozwoju sytuacji. Nazwiska urzędników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zostaną przedstawione Departamentowi Ochrony i Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, zarówno przez Państwo Goszczące, jak i przez UNESCO, nie później niż na miesiąc przed rozpoczęciem sesji.

Za bezpieczeństwo obiektów konferencji i poza nimi będzie odpowiedzialne Państwo Goszczące, w ścisłej współpracy i koordynacji z UNESCO.

VIII. 

SZKODY I WYPADKI

Przez cały okres, na jaki obiekt, w którym odbywać się będzie posiedzenie zostanie udostępniony UNESCO, Rząd i UNESCO ponoszą wspólnie, w równych częściach, odpowiedzialność za wszelkie ryzyko uszkodzeń obiektu, jego urządzeń i wyposażenia, a także ponoszą całkowitą odpowiedzialność za wypadki, jakim ulec mogą osoby przebywające w obiekcie.

Rząd podejmie odpowiednie działania mające zapewnić ochronę wskazanych wyżej obiektów, urządzeń, wyposażenia oraz osób, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony przed pożarem i innymi zagrożeniami. W ramach przygotowań do posiedzenia, Rząd będzie współpracować z UNESCO i przekaże UNESCO istotne informacje, w celu zapewnienia zgodności z krajowymi wymaganiami ochrony przeciwpożarowej (technicznymi i organizacyjnymi).

UNESCO ponosi całkowitą odpowiedzialność z tytułu wszelkich szkód na osobach lub mieniu wynikłych z winy pracowników lub osób reprezentujących UNESCO.

IX. 

ROZSTRZYGANIE SPORÓW

Wszelkie spory dotyczące wykładni lub realizacji niniejszego Porozumienia będą rozstrzygane w drodze negocjacji lub zgodnie z inną procedurą uzgodnioną przez Strony.

X. 

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

Niniejsze Porozumienie można zmienić w drodze porozumienia na piśmie między Rządem i UNESCO.

Załącznik do niniejszego Porozumienia, zawierający Wykaz wymagań, stanowi jego integralną część i jeżeli wyraźnie nie postanowiono inaczej, każde odwołanie do niniejszego Porozumienia jest jednocześnie odwołaniem do jego Załącznika.

Niniejsze Porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania i pozostanie w mocy do rozpoczęcia sesji, podczas jej trwania oraz przez taki okres po ich zakończeniu, jaki jest niezbędny do uregulowania wszelkich spraw związanych z jego postanowieniami. Niniejsze Porozumienie zostanie uznane za wygasłe w drodze wymiany przez Strony pisemnych zawiadomień wzajemnie potwierdzających, że wszystkie obowiązki wynikające z jego postanowień, w tym zobowiązania finansowe, zostały w pełni zrealizowane. W tym przypadku, datę noty późniejszej uważa się za dzień wygaśnięcia Porozumienia.

Sporządzono w Paryżu, dnia 19 kwietnia 2017 r., w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w językach polskim i angielskim, przy czym oba teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024