Ustanowienie przedsięwzięcia pod nazwą "Wsparcie udziału w inicjatywach EIT - Climate-KIC, EIT Raw Materials, EIT Health".

KOMUNIKAT
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 14 lutego 2017 r.
o ustanowieniu przedsięwzięcia pod nazwą "Wsparcie udziału w inicjatywach EIT - Climate-KIC, EIT Raw Materials, EIT Health"

Na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2016 r. poz. 2045, 1933 i 2260) ogłasza się, co następuje:
Ustanawia się z dniem 22 lutego 2017 r. przedsięwzięcie pod nazwą "Wsparcie udziału w inicjatywach EIT - Climate-KIC, EIT Raw Materials, EIT Health" określone w załączniku do komunikatu.

ZAŁĄCZNIK

PRZEDSIĘWZIĘCIE POD NAZWĄ "WSPARCIE UDZIAŁU W INICJATYWACH EIT - CLIMATE-KIC, EIT RAW MATERIALS, EIT HEALTH"

I. Celem przedsięwzięcia pod nazwą "Wsparcie udziału w inicjatywach EIT - Climate-KIC, EIT Raw Materials, EIT Health", zwanego dalej "przedsięwzięciem", jest wsparcie udziału polskich partnerów we Wspólnotach Wiedzy i Innowacji (Knowledge and Innovation Communities - KICs) Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (European Institute of Innovation and Technology - EIT) w obszarach:

1) "Przystosowanie się do zmiany klimatu oraz zapobieganie jej" (Climate change adaptation and mitigation) - Climate-KIC,

2) "Surowce - zrównoważone poszukiwanie, wydobycie, przetwarzanie, recykling i zastępowanie" (Raw materials: sustainable exploration, extraction, processing, recycling and substitution) - EIT Raw Materials,

3) "Innowacje na rzecz zdrowego stylu życia oraz aktywnego starzenia się" (Innovation for healthy living and active ageing) - EIT Health

- zwanych dalej "Wspólnotami".

II. O przyznanie środków finansowych w ramach przedsięwzięcia mogą ubiegać się będące partnerami we Wspólnotach:

1) jednostki naukowe,

2) podmioty działające na rzecz nauki

- dla których przyznanie tych środków nie stanowiłoby pomocy państwa zgodnie z art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

III. 1. W ramach przedsięwzięcia finansowaniem są objęte koszty opłaty członkowskiej wnoszonej przez polskiego partnera do Wspólnoty, poniesionej i planowanej do poniesienia w latach 2016-2020.

2. Wysokość finansowania w ramach przedsięwzięcia jest uzależniona od wysokości rocznej opłaty członkowskiej wnoszonej przez polskiego partnera do Wspólnoty i stanowi równowartość w złotych:

1) maksymalnie 100 000 euro rocznie - dla partnerów głównych (core/full/formal partner);

2) maksymalnie 30 000 euro rocznie - dla partnerów stowarzyszonych lub afiliowanych (associate/affiliated partner).

3. Koszty, o których mowa w ust. 1, są finansowane ze środków finansowych wyodrębnionych w części 28 budżetu państwa - Nauka na finansowanie programów i przedsięwzięć ustanawianych przez ministra właściwego do spraw nauki, zwanego dalej "ministrem".

IV. 1. Środki finansowe w ramach przedsięwzięcia są przyznawane w drodze naboru wniosków ogłoszonego przez ministra.

2. Ogłoszenie o naborze wniosków jest udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra.

3. Ogłoszenie o naborze wniosków zawiera:

1) przedmiot naboru wniosków;

2) podmioty uprawnione do ubiegania się o przyznanie środków finansowych w ramach przedsięwzięcia;

3) datę rozpoczęcia naboru wniosków;

4) sposób składania wniosków;

5) warunki udziału w naborze wniosków;

6) kryteria oceny wniosków;

7) wzór wniosku;

8) wykaz dokumentów, które należy dołączyć do wniosku;

9) wzór umowy;

10) wzór raportu rocznego i końcowego.

4. Środki finansowe w ramach przedsięwzięcia są przyznawane na podstawie decyzji ministra oraz przekazywane na podstawie umowy określającej warunki finansowania i rozliczania przyznanych środków.

1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. poz. 1896).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024