Korea Płd.-Polska. Umowa w sprawie wzajemnego uznawania międzynarodowych i wymiany krajowych praw jazdy. Warszawa.1998.11.25.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Korei w sprawie wzajemnego uznawania międzynarodowych i wymiany krajowych praw jazdy,
sporządzona w Warszawie dnia 25 listopada 1998 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Korei, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami",

mając na względzie poprawę bezpieczeństwa transportu drogowego i ułatwienie ruchu drogowego na terytorium obu Państw,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony wzajemnie uznają międzynarodowe prawa jazdy, oraz wymieniają krajowe prawa jazdy, zwane dalej "prawami jazdy", wydane przez właściwe organy drugiej Umawiającej się Strony, zgodnie z jej przepisami wewnętrznymi i na rzecz osób mających miejsce zamieszkania na jej terytorium.

Artykuł  2

Osoba posiadająca międzynarodowe prawo jazdy wydane przez właściwe organy jednej z Umawiających się Stron, ma prawo kierować na terytorium Państwa drugiej Umawiającej się Strony pojazdami właściwymi dla tych kategorii prawa jazdy, dla których międzynarodowe prawo jazdy zostało wydane.

Artykuł  3

Międzynarodowe prawo jazdy wydane przez właściwe organy jednej z Umawiających się Stron pozostaje ważne na terytorium Państwa drugiej Umawiającej się Strony przez okres jednego roku od daty zamieszkania przez jego posiadacza na terytorium Państwa drugiej Umawiającej się Strony, jednak nie dłużej niż przewiduje to termin jego ważności.

Artykuł  4
1.
W przypadku, gdy posiadacz prawa jazdy wydanego przez właściwe organy jednej z Umawiających się Stron, odpowiadającego wzorom zawartym w załączniku nr 1 do niniejszej Umowy, ustali miejsce zamieszkania na terytorium Państwa drugiej Umawiającej się Strony, uzyskuje prawo do wymiany swojego prawa jazdy na krajowe prawo jazdy Państwa zamieszkania, bez konieczności składania egzaminów teoretycznych i praktycznych. Jednakże dodatkowo wymagane jest tłumaczenie dokumentu prawa jazdy.
2.
Postanowienia niniejszego artykułu nie dotyczą wewnętrznych przepisów obydwu Państw w sprawie warunków zdrowotnych i psychologicznych koniecznych do kierowania pojazdem.
3.
Zachowują moc ograniczenia w prowadzeniu pojazdów, przewidziane przepisami wewnętrznymi Umawiających się Stron.
Artykuł  5

Postanowienie artykułu 4 odnośnie ustalenia miejsca zamieszkania nie dotyczy członków przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i agend rządowych Umawiających się Stron korzystających z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych lub konsularnych.

Artykuł  6

Pojęcie "miejsca zamieszkania", o którym mowa w artykułach 1, 4 i 5 niniejszej Umowy, należy interpretować zgodnie z odpowiednimi przepisami prawnymi obowiązującymi w Państwach Umawiających się Stron.

Artykuł  7
1.
Wymiany prawa jazdy dokonuje się z uwzględnieniem równoważności kategorii praw jazdy Państw Umawiających się Stron, określonych w załączniku nr 2 do niniejszej Umowy.
2.
Właściwe organy Umawiających się Stron mogą wprowadzać zmiany w załącznikach do niniejszej Umowy w drodze oddzielnych porozumień.
3.
Właściwymi organami do spraw wymiany praw jazdy i do zmian w załącznikach do niniejszej Umowy są:
a)
ze strony Rzeczypospolitej Polskiej - Minister Transportu i Gospodarki Morskiej,
b)
ze strony Republiki Korei - Komisarz Generalny Krajowej Agencji Policji.
Artykuł  8

Dokonując wymiany prawa jazdy, właściwe organy Umawiających się Stron przechowują prawo jazdy przedłożone do wymiany w depozycie.

Artykuł  9
1.
W przypadku wątpliwości co do ważności i autentyczności prawa jazdy złożonego do wymiany, właściwe organy każdej z Umawiających się Stron mogą zwrócić się o wyjaśnienie do właściwych organów drugiej Umawiającej się Strony.
2.
Wniosek zostanie przekazany, w razie potrzeby, za pośrednictwem przedstawicielstw dyplomatycznych.
Artykuł  10

Niniejsza Umowa wejdzie w życie po upływie sześćdziesięciu dni od daty jej podpisania.

Artykuł  11
1.
Niniejsza Umowa może być zmieniana na piśmie za zgodą obu Umawiających się Stron.
2.
Niniejsza Umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony.
3.
Każda z Umawiających się Stron może wypowiedzieć niniejszą Umowę poprzez pisemne powiadomienie drugiej Umawiającej się Strony.
4.
W takim przypadku niniejsza Umowa przestanie obowiązywać po upływie sześciu miesięcy od daty otrzymania noty wypowiadającej niniejszą Umowę.

Na dowód czego, niżej podpisani, odpowiednio upoważnieni przez swoje Rządy, podpisali niniejszą Umowę.

Sporządzono w WARSZAWIE, dnia 25 LISTOPADA 1998 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, koreańskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie rozbieżności przy ich interpretacji, tekst angielski uważany będzie za rozstrzygający.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Wzory praw jazdy wydawanych w Rzeczypospolitej Polskiej i Republice Korei.

a) wzór polskiego prawa jazdy kat. A, A1, B, B1, C, C1, D, D1, E wydawanego od dnia 1 lipca 1999 r.

a1) wzór polskiego prawa jazdy kat. A, B, C, D, E wydawanego od dnia 1 maja 1993 r. do dnia 30 czerwca 1999 r.

a2) wzór polskiego prawa jazdy kat. A, B, C, D, E wydawanego od dnia 1 stycznia 1984 r. do dnia 30 kwietnia 1993 r.

a3) wzór polskiego prawa jazdy kat. A, B, C, D, E wydawanego od dnia 1 stycznia 1971 r. do dnia 31 grudnia 1983 r.

a4) wzór polskiego międzynarodowego prawa jazdy

b) wzór koreańskiego prawa jazdy

b1) wzór koreańskiego międzynarodowego prawa jazdy

PRAWO JAZDY

wzór

PRAWO JAZDY

wzór

PRAWO JAZDY

wzór

PRAWO JAZDY

wzór

MIĘDZYNARODOWE PRAWO JAZDY

wzór

b)

wzór

b1)

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Tabela odpowiadających kategorii krajowych praw jazdy podlegających wymianie przez Umawiające się Strony

Rzeczpospolita Polska

(kategorie)

Republika Korei

(klasy)

do dnia 30 czerwca

1999 r.

od dnia 1 lipca 1999 r.
A + B + C + D + EB

+ EC + ED

A1(A) + B + EB + C1 + EC1 + C + EC + D1 + ED1 + D + ED Specjalne klasa 1
A + B + C + D A1(A) + B + C + D Duże
A + C + D A1(A) + C + D1(D) Normalne
A + B + C A1(A) + B1(B) + C Małe
B B Normalne klasa 2
A A Małe
Nie wymienialne A1 Motocykle
W nawiasach ustalone są kategorie alternatywne

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2016.973

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Korea Płd.-Polska. Umowa w sprawie wzajemnego uznawania międzynarodowych i wymiany krajowych praw jazdy. Warszawa.1998.11.25.
Data aktu: 25/11/1998
Data ogłoszenia: 11/10/2016
Data wejścia w życie: 25/01/1999