Międzyresortowy Zespół do spraw Polityki Surowcowej Państwa.

ZARZĄDZENIE Nr 61
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 17 maja 2016 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw Polityki Surowcowej Państwa

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw Polityki Surowcowej Państwa, zwany dalej "Zespołem".
2. 
Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów.
§  2. 
1. 
Do zadań Zespołu należy zapewnienie merytorycznego wsparcia Pełnomocnikowi Rządu do spraw Polityki Surowcowej Państwa przy:
1)
przygotowywaniu projektu polityki surowcowej państwa;
2)
koordynowaniu i inicjowaniu działań w zakresie realizacji polityki surowcowej państwa.
2. 
Zadania określone w ust. 1 Zespół realizuje w szczególności przez:
1)
dokonanie przeglądu zagadnień związanych z kształtowaniem polityki surowcowej państwa, w tym oceny własnego potencjału zasobów, możliwości pozyskiwania dostępu do surowców, bezpieczeństwa surowcowego, ochrony zasobów geologicznych, nielegalnej eksploatacji oraz przemytu surowców i minerałów;
2)
dokonanie przeglądu kompetencji poszczególnych organów administracji publicznej w zakresie spraw związanych z utworzeniem i efektywnym prowadzeniem polityki surowcowej państwa;
3)
dokonanie oceny istniejących rozwiązań krajowych i międzynarodowych w zakresie spraw związanych z utworzeniem polityki surowcowej państwa;
4)
(uchylony);
5)
(uchylony);
6)
(uchylony);
7)
(uchylony);
8)
(uchylony);
9)
(uchylony);
10)
proponowanie kierunków i metod współpracy z ośrodkami naukowo-badawczymi oraz państwową służbą geologiczną.
§  3. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący - Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Surowcowej Państwa;
2)
zastępca przewodniczącego - sekretarz stanu albo podsekretarz stanu wyznaczony przez ministra właściwego do spraw gospodarki złożami kopalin;
3)
pozostali członkowie, w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu, wyznaczeni przez:
a)
ministra właściwego do spraw energii,
b)
ministra właściwego do spraw klimatu,
c)
ministra właściwego do spraw gospodarki,
d)
ministra właściwego do spraw zagranicznych,
e)
ministra właściwego do spraw finansów publicznych,
f)
ministra właściwego do spraw rolnictwa,
g)
Ministra Obrony Narodowej,
h)
ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
i)
ministra właściwego do spraw aktywów państwowych,
j)
ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej,
k)
ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa,
l)
ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej,
m)
ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego,
n)
Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
2. 
Przewodniczący może, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, zapraszać do uczestnictwa w pracach Zespołu z głosem doradczym osoby inne niż wymienione w ust. 1 pkt 3, w tym przedstawicieli organów administracji rządowej i samorządowej.
3. 
Minister kierujący więcej niż jednym działem administracji rządowej, wymienionym w ust. 1 pkt 3, wyznacza do udziału w pracach Zespołu jednego przedstawiciela.
§  4. 
1. 
Posiedzenia Zespołu zwołuje przewodniczący z własnej inicjatywy co najmniej dwa razy w roku oraz w każdym przypadku na umotywowany wniosek członka Zespołu.
2. 
Posiedzeniami Zespołu kieruje przewodniczący, zastępca przewodniczącego albo wyznaczony przez przewodniczącego członek Zespołu.
3. 
Przewodniczący może powierzyć członkom Zespołu wykonanie określonych prac służących realizacji zadań Zespołu.
§  5. 
W ramach Zespołu przewodniczący może powoływać grupy robocze do realizacji zadań określonych w § 2.
§  6. 
1. 
W sprawach wymagających rozstrzygnięcia Zespół podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków Zespołu. W przypadku równej liczby głosów lub sporów proceduralnych decyduje głos przewodniczącego.
2. 
Szczegółowy tryb pracy Zespołu określa regulamin uchwalony przez Zespół na pierwszym posiedzeniu.
3. 
Przewodniczący może, z inicjatywy własnej lub na wniosek członka Zespołu, zarządzić rozpatrzenie sprawy będącej przedmiotem prac Zespołu w trybie obiegowym. Do rozpatrywania spraw w trybie obiegowym ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  7. 
Organy administracji rządowej oraz podległe im jednostki organizacyjne, w zakresie określonym w § 2, są zobowiązane do współdziałania oraz do udzielania Zespołowi pomocy przy realizacji jego zadań.
§  8. 
1. 
Wydatki związane z działalnością Zespołu są pokrywane z budżetu państwa z części, których dysponentami są poszczególni członkowie Zespołu inicjujący określone działanie.
2. 
Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
§  9. 
Obsługę techniczno-organizacyjną oraz biurową prac Zespołu zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw środowiska.
§  10. 
1. 
Zespół tworzy się na okres wykonywania zadań określonych w § 2.
2. 
Przewodniczący Zespołu przedstawia Radzie Ministrów sprawozdania roczne z realizacji prac Zespołu, do dnia 15 marca każdego roku kalendarzowego.
§  11. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2023.147 t.j.

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Międzyresortowy Zespół do spraw Polityki Surowcowej Państwa.
Data aktu: 17/05/2016
Data ogłoszenia: 01/02/2023
Data wejścia w życie: 20/05/2016