Powołanie Komitetu Sterującego do spraw inicjatywy "Obywatel".

ZARZĄDZENIE Nr 60
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 23 lipca 2015 r.
w sprawie powołania Komitetu Sterującego do spraw inicjatywy "Obywatel"

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się Komitet Sterujący do spraw inicjatywy "Obywatel", zwany dalej "Komitetem".
2.
Komitet jest organem pomocniczym Prezesa Rady Ministrów.
§  2.
Do zadań Komitetu należy:
1)
określanie kierunku prowadzonych prac w celu realizacji inicjatywy "Obywatel", w ramach następujących działań:
a) 1
rozwój i utrzymanie "Portalu obywatel.gov.pl", w tym przygotowanie do rozszerzenia o serwis informacyjny Rady Ministrów integrujący strony internetowe ministerstw,;
b)
utworzenie systemu "Informacja dla obywatela",
c)
przygotowanie rekomendacji w zakresie doskonalenia sposobu prowadzenia korespondencji z obywatelami;
2)
nadzór nad realizacją inicjatywy "Obywatel".
§  3.
W celu realizacji zadań Komitetu przewodniczący może:
1)
tworzyć zespoły i grupy robocze;
2)
korzystać z pomocy doradców i ekspertów.
§  4.
1. 2
W skład Komitetu wchodzą:
1)
przewodniczący - sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wyznaczony przez Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz go reprezentujący;
2)
wiceprzewodniczący - Szef Służby Cywilnej;
3)
po jednym przedstawicielu, w randze sekretarza stanu, podsekretarza stanu albo zajmującym stanowisko dyrektora generalnego, wyznaczonym przez:
a)
ministra właściwego do spraw informatyzacji,
b)
ministra właściwego do spraw gospodarki,
c)
ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, mogą być zastępowane w pracach Komitetu przez upoważnionych, przez te osoby, przedstawicieli.
§  5.
1.
Pracami Komitetu kieruje przewodniczący, a w przypadku jego nieobecności pracami Komitetu kieruje wiceprzewodniczący.
2.
Do zadań przewodniczącego należy w szczególności:
1)
zwoływanie posiedzeń Komitetu;
2)
przewodniczenie posiedzeniom Komitetu i kierowanie jego pracami;
3)
ustalanie terminów i programu kolejnych posiedzeń Komitetu.
3.
Przewodniczący może zapraszać do udziału w pracach Komitetu, z głosem doradczym, osoby niebędące członkami Komitetu, w szczególności ekspertów reprezentujących Centralny Ośrodek Informatyki.
§  6. 3
Posiedzenia Komitetu przygotowuje i obsługuje sekretarz Komitetu, wyznaczony przez przewodniczącego, pracownik Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
§  7.
1.
Komitet podejmuje decyzje w formie uchwał na posiedzeniach. Uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Komitetu lub ich upoważnionych przedstawicieli. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
2.
Uzgodnione projekty uchwał mogą być też poddane pod głosowanie w trybie obiegowym.
3.
Protokół z posiedzenia Komitetu sporządza sekretarz Komitetu. Protokół podpisuje przewodniczący Komitetu oraz sekretarz Komitetu.
§  8.
1.
W terminie do 15 grudnia każdego roku, przewodniczący Komitetu przedstawia Prezesowi Rady Ministrów sprawozdanie z realizacji działań, o których mowa w § 2.
2.
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:
1)
podsumowanie prac zrealizowanych w ramach działań, o których mowa w § 2;
2)
podsumowanie kosztów realizacji działań, o których mowa w § 2;
3)
proponowane kierunki rozwoju w odniesieniu do działań, o których mowa w § 2, w tym harmonogram prac i szacowane koszty.
§  9.
Organy administracji rządowej na wniosek przewodniczącego współuczestniczą w zakresie swoich właściwości w realizacji zadań Komitetu, o których mowa w § 2.
§  10. 4
Obsługę techniczno-organizacyjną Komitetu zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
§  11.
Udział w pracach Komitetu jest nieodpłatny.
§  12.
1.
Komitet tworzy się na okres realizacji działań, o których mowa w § 2.
2.
Przewodniczący przedstawi Prezesowi Rady Ministrów końcowe sprawozdanie z realizacji zadań Komitetu, o których mowa w § 2.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 § 2 pkt 1 lit. a zmieniona przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 41 z dnia 4 kwietnia 2016 r. (M.P.2016.316) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 kwietnia 2016 r.
2 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 41 z dnia 4 kwietnia 2016 r. (M.P.2016.316) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 kwietnia 2016 r.
3 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 41 z dnia 4 kwietnia 2016 r. (M.P.2016.316) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 kwietnia 2016 r.
4 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 41 z dnia 4 kwietnia 2016 r. (M.P.2016.316) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 kwietnia 2016 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024