Chiny-Polska. Porozumienie o współpracy w ramach Polsko-Chińskiego Centrum Nauki i Technologii Rolnej.

POROZUMIENIE
między Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Rolnictwa Chińskiej Republiki Ludowej o współpracy w ramach Polsko-Chińskiego Centrum Nauki i Technologii Rolnej,
podpisane w Poznaniu dnia 21 września 2015 r.

W celu wzmocnienia współpracy i wymiany doświadczeń w zakresie nauki i technologii rolnej Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Rolnictwa Chińskiej Republiki Ludowej, zwane dalej "Stronami", zgodnie postanawiają, co następuje:
Artykuł  1

Strony będą ułatwiały i koordynowały wymianę doświadczeń i informacji w zakresie nauki i technologii rolnej, która będzie realizowana w ramach współpracy badawczej między polskimi instytutami badawczymi nadzorowanymi przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej i chińskimi instytucjami naukowo-badawczymi, a formą realizacji tej współpracy będzie Polsko-Chińskie Centrum Nauki i Technologii Rolnej.

Artykuł  2

Koordynację zadań, określonych w Artykule 1 niniejszego Porozumienia, powierza się Stronom.

Artykuł  3
1.
Głównymi obszarami współpracy badawczej, o której mowa w Artykule 1, między polskimi instytutami badawczymi i chińskimi instytucjami naukowo-badawczymi, będą:
1)
biotechnologia;
2)
jakość i bezpieczeństwo produktów rolnych oraz systemy zapewnienia bezpieczeństwa żywności;
3)
uprawy ogrodnicze, w szczególności warzyw i drzew owocowych, oraz uprawy paszowe;
4)
ochrona upraw rolnych, w szczególności z wykorzystaniem metod biologicznych;
5)
racjonalne wykorzystanie gleb, z uwzględnieniem wszystkich ich funkcji (produkcyjna, środowiskowa, retencyjna);
6)
ograniczenie niekorzystnego wpływu rolnictwa na środowisko naturalne;
7)
systemy monitorowania przebiegu zjawisk i tendencji w rolnictwie i ochronie środowiska;
8)
wdrażanie systemów doradztwa technologicznego w zakresie uprawy zbóż i roślin pastewnych;
9)
chów i hodowla zwierząt, w szczególności produkcja mleczarska;
10)
choroby zakaźne zwierząt, w tym zoonozy zwierząt gospodarskich;
11)
energetyczne zasoby biomasy i rośliny energetyczne;
12)
gospodarka wodna w rolnictwie;
13)
nasiennictwo;
14)
wymiana zasobów genowych roślin i zwierząt;
15)
zrównoważony rozwój akwakultury;
16)
ocena wielkości i rozmieszczenia ichtiofauny w wodach śródlądowych, z wykorzystaniem metod hydroakustycznych;
17)
hodowla i uprawa roślin włóknistych;
18)
systemy informacji rynkowej i transfer wiedzy do rolnictwa;
19)
systemy sprzedaży bezpośredniej oraz wdrażanie innowacji w sektorze produkcji żywności.
2.
Współpraca, o której mowa w ustępie 1, między polskimi instytutami badawczymi i chińskimi instytucjami naukowo-badawczymi, będzie realizowana przez:
1)
wymianę informacji, materiałów i publikacji;
2)
udział we wspólnych seminariach, konferencjach i kongresach;
3)
wspólne realizowanie projektów badawczych finansowanych przez organizacje międzynarodowe lub wspólne realizowanie i finansowanie innych projektów badawczych uzgodnionych między polskimi instytutami badawczymi i chińskimi instytucjami naukowo-badawczymi;
4)
prowadzenie badań i prezentacji nowych odmian roślin i ras zwierząt, uzgodnionych przez polskie instytuty badawcze i chińskie instytucje naukowo-badawcze;
5)
krótkoterminowe (do 6 miesięcy) wymiany pracowników.
Artykuł  4
1.
Współpraca badawcza polskich instytutów badawczych i chińskich instytucji naukowo-badawczych, będzie finansowana przez polskie instytuty badawcze ze środków stanowiących ich przychody własne oraz ze środków chińskich instytucji naukowo-badawczych przeznaczonych na prowadzenie prac naukowych oraz badania i rozwój.
2.
Wizyty ekspertów będą odbywać się z zachowaniem zasady wzajemności, to jest przy uwzględnieniu w miarę możliwości porównywalnej liczby uczestników delegacji i częstotliwości wizyt w kraju pobytu. Szczegóły dotyczące terminów każdej wizyty Strony będą ustalać drogą dyplomatyczną. Polski instytut badawczy przyjmujący delegację chińskiej instytucji naukowo-badawczej oraz chińska instytucja naukowo-badawcza przyjmująca delegację polskiego instytutu badawczego powinny zostać poinformowane o przyjeździe i składzie delegacji na miesiąc przed planowaną wizytą.
3.
Koszty związane z delegowaniem przedstawicieli, ich przejazdami, zakwaterowaniem, wyżywieniem, ubezpieczeniem i opieką medyczną, a także wszystkie koszty związane z uczestnictwem w szkoleniach, konferencjach, seminariach i kongresach pokrywa jednostka wysyłająca.
4.
Pozostałe warunki finansowe i szczegóły współpracy między polskimi instytutami badawczymi i chińskimi instytucjami naukowo-badawczymi będą przedmiotem uzgodnień między tymi podmiotami.
Artykuł  5
1.
Porozumienie wchodzi w życie w dniu podpisania i pozostaje w mocy przez pięć lat.
2.
Porozumienie może zostać przedłużone na kolejne pięcioletnie okresy za obopólną zgodą Stron wyrażoną drogą dyplomatyczną co najmniej na miesiąc przed jego wygaśnięciem.
3.
Każda ze stron może wypowiedzieć niniejsze Porozumienie w drodze dyplomatycznej. Porozumienie traci moc 6 miesięcy po otrzymaniu przez drugą Stronę powiadomienia o wypowiedzeniu.

Sporządzono w Poznaniu, dnia 21 września 2015 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach: polskim, chińskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie rozbieżności przy ich interpretacji tekst w języku angielskim uważany będzie za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024