Austria-Polska. Memorandum o współpracy w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych. Wiedeń.2013.11.11.

MEMORANDUM O POROZUMIENIU
między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej a Federalnym Ministrem Nauki i Badań Republiki Austrii o współpracy w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych,
podpisane w Wiedniu dnia 11 listopada 2013 r.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Federalny Minister Nauki i Badań Republiki Austrii zwane dalej "Stronami":

nawiązując do długoletniej współpracy w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, znaczenia nauk humanistycznych i społecznych dla rozwoju gospodarczego i społecznego a także spójności Europy i pozycji naukowej Instytutu Nauk o Człowieku (Institut für die Wissenschaften vom Menschen IWM), zwanego dalej "Instytutem",

mając na uwadze duże znaczenie ścisłej współpracy państw europejskich w zakresie działalności naukowo-badawczej, szkolnictwa wyższego oraz wymiany studentów, doktorantów i pracowników naukowych,

w przeświadczeniu, że ścisła współpraca pomiędzy studentami, doktorantami oraz badaczami obu państw przyczynia się do rozwoju nauki w obu krajach oraz przynosi korzyści obywatelom obu państw, a w szczególności stwarza lepsze szanse na przyszłość dla ludzi młodych,

dążąc do pogłębienia współpracy pomiędzy Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Federalnym Ministrem Nauki i Badań Republiki Austrii oraz wniesienia wspólnego wkładu na rzecz integracji europejskiej,

uzgodniły co następuje:

Artykuł  1
1.
Obie Strony zamierzają pogłębiać współpracę w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych.
2.
Współpraca ta będzie realizowana poprzez wspieranie następujących przedsięwzięć:
*
projektów badawczych,
*
konferencji, sympozjów, seminariów naukowych i innych imprez,
*
wydawania publikacji,
*
przyznawania stypendiów w celu wspierania mobilności studentów, doktorantów

i naukowców.

Artykuł  2
1.
Strony wyznaczają instytut jako podmiot właściwy do realizacji form współpracy wymienionych w artykule 1 ustęp 2.
2.
Przedsięwzięcia wymienione w artykule 1 ustęp 2 będą planowane i przeprowadzane przez Instytut przy zachowaniu najwyższych standardów naukowych.
Artykuł  3

W celu umożliwienia wdrożenia przedsięwzięć wymienionych w artykule 1 ustęp 2 Strony będą wspierać Instytut od roku 2014 do 2016 włącznie, w równych częściach roczną sumą 750 000 euro przez każdą ze Stron.

Artykuł  4

Kwestie dotyczące wydatkowania i rozliczania środków finansowych oddanych do dyspozycji przez obie Strony zostaną uregulowane w odrębnych umowach zawartych z Instytutem zgodnie z przepisami umawiających się Stron.

Artykuł  5

Spory dotyczące interpretacji i stosowania niniejszego Memorandum będą rozstrzygane w drodze konsultacji i negocjacji.

Artykuł  6

Organami odpowiedzialnymi za realizację Memorandum są:

*
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej,
*
Federalny Minister Nauki i Badań Republiki Austrii.
Artykuł  7
1.
Niniejsze Memorandum będzie obowiązywać od dnia otrzymania ostatniego pisemnego powiadomienia o spełnieniu przez Strony warunków wewnątrzpaństwowych niezbędnych dla uzyskania mocy obowiązującej.
2.
Moc obowiązującą przedłuża się automatycznie o kolejne trzy lata do 31 grudnia 2019 r. pod warunkiem zgodnej pozytywnej oceny przez obie Strony działań przeprowadzonych przez Instytut w oparciu o to Memorandum, o ile jedna z obu Stron nie zakończy jego mocy obowiązującej najpóźniej na rok przed upływem 31 grudnia 2016 r.

Sporządzono w Wiedniu dnia 11 listopada 2013 roku, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i niemieckim, przy czym oba teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024