Ustanowienie Programu wspierania jednostek naukowych zaangażowanych w rozwój europejskiej infrastruktury badawczej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych w ramach konsorcjów CLARIN ERIC i ESS-ERIC.

KOMUNIKAT
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 30 czerwca 2014 r.
o ustanowieniu Programu wspierania jednostek naukowych zaangażowanych w rozwój europejskiej infrastruktury badawczej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych w ramach konsorcjów CLARIN ERIC i ESS-ERIC

Na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615, z późn. zm.) ogłasza się, co następuje:
Ustanawia się z dniem 10 lipca 2014 r. Program wspierania jednostek naukowych zaangażowanych w rozwój europejskiej infrastruktury badawczej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych w ramach konsorcjów CLARIN ERIC i ESS-ERIC, stanowiący załącznik do komunikatu.

ZAŁĄCZNIK

PROGRAM WSPIERANIA JEDNOSTEK NAUKOWYCH ZAANGAŻOWANYCH W ROZWÓJ EUROPEJSKIEJ INFRASTRUKTURY BADAWCZEJ W OBSZARZE NAUK HUMANISTYCZNYCH I SPOŁECZNYCH W RAMACH KONSORCJÓW CLARIN ERIC I ESS-ERIC

I. 1. Celem Programu wspierania jednostek naukowych zaangażowanych w rozwój europejskiej infrastruktury badawczej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych w ramach konsorcjów CLARIN ERIC i ESS-ERIC, zwanego dalej "programem", jest zwiększenie aktywności oraz wzmocnienie i konsolidacja potencjału naukowego jednostek naukowych zaangażowanych w realizację zadań podejmowanych przez konsorcja na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej CLARIN ERIC i ESS-ERIC, których członkiem jest Polska, zwane dalej "konsorcjami ERIC".

2. W ramach programu mogą być finansowane zadania, których realizacja służy osiągnięciu statutowych celów konsorcjów ERIC, obejmujące:

1) prace nad rozwojem metodologii badawczej;

2) gromadzenie i opracowanie danych niezbędnych do realizacji programu badawczego;

3) upowszechnianie wyników badań realizowanych w programie badawczym;

4) udział w spotkaniach gremiów powołanych w ramach konsorcjów ERIC.

3. Środki finansowe w ramach programu mogą zostać przyznane na:

1) pokrycie planowanych kosztów realizacji zadań, o których mowa w ust. 2, albo

2) refundację kosztów realizacji zadań, o których mowa w ust. 2, poniesionych w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

4. W ramach programu nie mogą być finansowane zadania, które są już finansowane ze środków finansowych na naukę lub ze środków europejskich.

5. Zadania, o których mowa w ust. 2, są finansowane ze środków finansowych na naukę przeznaczonych na finansowanie programów i przedsięwzięć ustanawianych przez ministra właściwego do spraw nauki.

II. O przyznanie środków finansowych w ramach programu mogą ubiegać się jednostki naukowe, o których mowa w art. 2 pkt 9 lit. a-d ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki, zwane dalej "jednostkami", reprezentujące konsorcjum naukowe w rozumieniu art. 2 pkt 12 tej ustawy, zawiązane w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia w ramach konsorcjum ERIC, obejmującego konsolidację krajowego potencjału naukowego w danej dziedzinie nauki.

III. 1. Środki finansowe w ramach programu są przyznawane w drodze naboru wniosków ogłoszonego przez ministra właściwego do spraw nauki.

2. Ogłoszenie o naborze wniosków jest zamieszczane na stronie podmiotowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Biuletynie Informacji Publicznej.

3. Ogłoszenie o naborze wniosków zawiera:

1) przedmiot naboru wniosków;

2) termin i sposób składania wniosków;

3) warunki udziału w naborze wniosków i podmioty uprawnione do ubiegania się o przyznanie środków finansowych w ramach programu;

4) kryteria oceny wniosków;

5) wzór wniosku;

6) wykaz dokumentów, które należy dołączyć do wniosku.

4. Do oceny są kierowane wnioski spełniające wymagania formalne określone w ogłoszeniu o naborze wniosków. Wnioski niespełniające wymagań formalnych są zwracane wnioskodawcy z informacją o przyczynach zwrotu oraz o możliwości uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji.

5. Środki finansowe w ramach programu są przyznawane jednostce na podstawie decyzji ministra właściwego do spraw nauki.

6. Środki finansowe w ramach programu są przekazywane jednostce na podstawie umowy określającej warunki i terminy ich przekazania, wydatkowania i rozliczenia.

1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 248, poz. 1483).

Zmiany w prawie

Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2014.542

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: Ustanowienie Programu wspierania jednostek naukowych zaangażowanych w rozwój europejskiej infrastruktury badawczej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych w ramach konsorcjów CLARIN ERIC i ESS-ERIC.
Data aktu: 30/06/2014
Data ogłoszenia: 09/07/2014
Data wejścia w życie: 10/07/2014