Kambodża-Polska. Umowa w sprawie uregulowania zadłużenia Królestwa Kambodży wobec Rzeczypospolitej Polskiej. Phnom Penh.2013.05.30.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Kambodży w sprawie uregulowania zadłużenia Królestwa Kambodży wobec Rzeczypospolitej Polskiej,
podpisana w Phnom Penh dnia 30 maja 2013 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Królestwa Kambodży, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami" lub odpowiednio "Stroną Polską" i "Stroną Kambodżańską", w celu:
-
polepszenia i rozwoju współpracy między obu Państwami,
-
wspierania długofalowych, stałych stosunków gospodarczych, handlowych i finansowych opartych na zasadzie wzajemnych korzyści i równości między obu krajami,
-
wsparcia rozwoju Królestwa Kambodży oraz
-
ostatecznego uregulowania, na wzajemnie korzystnych warunkach, zadłużenia w rublach kliringowych Królestwa Kambodży wobec Rzeczypospolitej Polskiej,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony stwierdzają, że zadłużenie Królestwa Kambodży wobec Rzeczypospolitej Polskiej w rublach kliringowych (Rb. Cl.) na dzień 31 grudnia 2007 r. wynosiło 2.441.978,79 Rb. Cl. (słownie: dwa miliony czterysta czterdzieści jeden tysięcy dziewięćset siedemdziesiąt osiem i 79/100 rubli kliringowych) i stanowiło saldo rachunku likwidacyjnego, wynikającego z:

1)
należności kliringowej Strony Polskiej z tytułu Umowy Handlowej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Ludowej Republiki Kampuczy zawartej w dniu 13 marca 1982 г.;
2)
należności kredytowej z tytułu Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Ludowej Republiki Kampuczy o udzieleniu kredytu na rozbudowę bazy wytwórczej w Ludowej Republice Kampuczy, zawartej w dniu 14 marca 1985 r.
Artykuł  2
1.
Umawiające się Strony uzgadniają, że zadłużenie wyrażone w rublach kliringowych, o którym mowa w Artykule 1, zostaje przeliczone na zadłużenie wyrażone w dolarach amerykańskich (USD).
2.
Przeliczenie kwoty zadłużenia, wymienionego w Artykule 1, nastąpi według przelicznika 1 Rb. Cl. = 0,8 USD.
Artykuł  3

Umawiające się Strony uzgodniły, że po przeliczeniu, o którym mowa w Artykule 2, łączne zadłużenie Królestwa Kambodży wobec Rzeczypospolitej Polskiej wynosi 1.953.583,03 USD (słownie: jeden milion dziewięćset pięćdziesiąt trzy tysiące pięćset osiemdziesiąt trzy dolary amerykańskie i 3 centy).

Artykuł  4

Zadłużenie, o którym mowa w Artykule 3, zostanie uregulowane w następujący sposób:

1)
Kwota 976.791,52 USD (słownie: dziewięćset siedemdziesiąt sześć tysięcy siedemset dziewięćdziesiąt jeden dolarów amerykańskich i 52 centy) zostanie przeznaczona przez Stronę Kambodżańską na pokrycie kosztów prac związanych z konserwacją zabytków na terytorium Królestwa Kambodży, prowadzonych przez wyspecjalizowane polskie przedsiębiorstwa;
2)
Kwota 976.791,51 USD (słownie: dziewięćset siedemdziesiąt sześć tysięcy siedemset dziewięćdziesiąt jeden dolarów amerykańskich i 51 centów) zostanie przez Stronę Polską umorzona po wypełnieniu przez Stronę Kambodżańską zobowiązań, o których mowa w punkcie 1.
Artykuł  5 1

1.
Prace konserwatorskie, określone w Artykule 4 punkt 1, będą wykonywane w latach 2014-2016 przez wyspecjalizowane polskie przedsiębiorstwa.
2.
Ministerstwo Pałacu Królewskiego Królestwa Kambodży będzie pełniło rolę agencji wykonawczej projektu. Agencja wykonawcza projektu, nie później niż do dnia 31 sierpnia 2014 r., podpisze z wyspecjalizowanym polskim przedsiębiorstwem lub przedsiębiorstwami odrębny kontrakt określający szczegóły dotyczące zakresu prac, terminów dostaw towarów i usług oraz harmonogram płatności.
Artykuł  6

W przypadku niedotrzymania warunków wymienionych w Artykule 5 ustęp 2 obu Umawiającym się Stronom przysługuje prawo odstąpienia od Umowy.

Artykuł  7

Obsługa finansowa Umowy po Stronie Polskiej będzie prowadzona przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a po Stronie Kambodżańskiej przez Ministerstwo Gospodarki i Finansów Królestwa Kambodży.

Artykuł  8
1.
W celu dokonywania operacji zmniejszania stanu zadłużenia, Ministerstwo Gospodarki i Finansów Królestwa Kambodży będzie informować Bank Gospodarstwa Krajowego o płatnościach dokonywanych na rzecz polskich przedsiębiorstw zgodnie z harmonogramem określonym w oddzielnym kontrakcie, o którym mowa w Artykule 5 ustęp 2.
2.
Dzień 31 grudnia 2015 r. przyjmuje się jako nieprzekraczalny termin dokonania płatności na rzecz polskich przedsiębiorstw przez Ministerstwo Gospodarki i Finansów Królestwa Kambodży w ramach spłaty zadłużenia w kwocie 976.791,52 USD.
Artykuł  9
1.
Po wypełnieniu wszystkich zobowiązań wynikających z Artykułu 4 punkt 1, lecz nie później niż do dnia 31 grudnia 2015 r., Ministerstwo Gospodarki i Finansów Królestwa Kambodży poinformuje w formie pisemnej Ministerstwo Finansów Rzeczypospolitej Polskiej o zakończeniu rozliczeń w ramach spłaty zadłużenia, to jest wypłaceniu na rzecz polskich przedsiębiorstw kwoty 976.791,52 USD.
2.
Pu otrzymaniu pisemnego potwierdzenia, o którym mowa w ustępie 1, pozostała kwota zadłużenia Królestwa Kambodży wobec Rzeczypospolitej Polskiej zostanie zgodnie z Artykułem 4 punkt 2 automatycznie umorzona.
Artykuł  10

Po wykonaniu postanowień Artykułu 9 rachunek likwidacyjny dla rozliczeń kliringowych między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Kambodży ulega zamknięciu.

Artykuł  11

W przypadku gdy Strona Kambodżańska nie ureguluje w całości zobowiązań, o których mowa w Artykule 4 punkt 1, do dnia 31 grudnia 2015 r., kwota nieuregulowanej części zadłużenia, określonego w Artykule 3, zostanie spłacona przez Stronę Kambodżańską w gotówce wraz z odsetkami w wysokości 2,5% rocznie w terminie 90 dni od dnia 1 stycznia 2016 r. Odsetki będą naliczane od dnia 1 stycznia 2016 r. do dnia poprzedzającego datę rzeczywistej spłaty.

Artykuł  12

Umowa wchodzi w życie z dniem podpisania i pozostaje w mocy do czasu całkowitego wykonania przez Umawiające się Strony wszystkich jej postanowień.

Podpisano w Phnom Penh w dniu 30 maja 2013 r. w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w językach polskim, khmerskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc.

W przypadku rozbieżności przy interpretacji niniejszej Umowy za rozstrzygający będzie uważany tekst angielski.

1 Art. 5 zmieniony przez art. 1 protokołu z dnia 24 kwietnia 2014 r. (M.P.2014.592) zmieniającego nin. umowę międzynarodową z dniem 24 kwietnia 2014 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024