Porozumienie w sprawie utworzenia Transgranicznego Rezerwatu Biosfery Polesie Zachodnie. Kijów.2011.10.28.

POROZUMIENIE
pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Republiki Białorusi i Gabinetem Ministrów Ukrainy w sprawie utworzenia Transgranicznego Rezerwatu Biosfery Polesie Zachodnie,
sporządzone w Kijowie dnia 28 października 2011 r.
POROZUMIENIE
pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Republiki Białorusi i Gabinetem Ministrów Ukrainy w sprawie utworzenia Transgranicznego Rezerwatu Biosfery Polesie Zachodnie,
sporządzone w Kijowie dnia 28 października 2011 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, Rząd Republiki Białorusi i Gabinet Ministrów Ukrainy, zwane dalej "Stronami",

uwzględniając, że przygraniczne tereny Stron regionu Zachodniego Polesia zwane dalej "Polesie Zachodnie", stanowią rezerwaty biosfery i włączone są do światowej sieci rezerwatów biosfery UNESCO,

uznając, że Polesie Zachodnie posiada unikalne walory przyrodnicze i jest ważnym elementem Paneuropejskiej Sieci Ekologicznej (PEEN),

świadomi tego, że konieczne jest podejmowanie wspólnych działań w celu ochrony cennych kompleksów przyrodniczych rezerwatów biosfery Polesie Zachodnie (Rzeczpospolita Polska), Pribużskoje Polesie (Republika Białorusi) i Szacki (Ukraina), oraz że takie działania mogą być wdrażane tylko z uwzględnieniem interesów Stron,

biorąc pod uwagę postanowienia Programu UNESCO "Człowiek i Biosfera" (MAB), Konwencji o różnorodności biologicznej sporządzonej w Rio de Janeiro 5 czerwca 1992 r. oraz Paneuropejskiej Strategii Różnorodności Biologicznej i Krajobrazowej

postanowiły, co następuje:

Artykuł  1

Zakres działania Porozumienia

Zakres działania niniejszego Porozumienia obejmuje rezerwaty biosfery: Polesie Zachodnie (Rzeczpospolita Polska), Pribużskoje Polesie (Republika Białorusi) i Szacki (Ukraina), tworzące Transgraniczny Rezerwat Biosfery Polesie Zachodnie.

Artykuł  2

Cel Porozumienia

Celem niniejszego Porozumienia jest utworzenie Transgranicznego Rezerwatu Biosfery Polesie Zachodnie, składającego się z trzech krajowych rezerwatów biosfery oraz współpraca na rzecz ochrony i zrównoważonego rozwoju tego regionu, kierując się celami Programu UNESCO "Człowiek i Biosfera" (MAB).

Artykuł  3

Ogólne zobowiązania w zakresie współpracy

1.
Współpraca Stron opiera się na zasadach równości, terytorialnej integralności Stron, wzajemnych korzyści oraz dobrosąsiedzkich stosunków.
2.
Strony promują współpracę w zakresie ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej i krajobrazowej Transgranicznego Rezerwatu Biosfery Polesie Zachodnie.
3.
Strony promują współpracę w zakresie utworzenia Transgranicznego Rezerwatu Biosfery Polesie Zachodnie oraz zrównoważonego rozwoju tego regionu, zachowania tradycyjnej wiedzy i stylu życia lokalnych społeczności.
4.
Strony opracowują i zatwierdzają plany zarządzania odnośnych krajowych rezerwatów biosfery zgodnie ze swoim wewnętrznym prawodawstwem oraz koordynują wdrażanie tych planów.
5.
Strony promują zbliżanie prawodawstwa w zakresie różnorodności biologicznej i krajobrazowej.
6.
Strony promują współpracę przy prowadzeniu działań badawczych oraz programów monitoringowych stanu środowiska, zwłaszcza na wrażliwych na globalne ocieplanie obszarach wodno-błotnych.
7.
Strony promują wymianę informacji i dzielenie się najlepszymi praktykami w zakresie ochrony i zrównoważonego rozwoju Transgranicznego Rezerwatu Biosfery Polesie Zachodnie.
8.
Strony realizują polityki mające na celu zwiększenie świadomości ekologicznej oraz zapewnienie społeczeństwu dostępu do informacji o ochronie i zrównoważonym rozwoju Transgranicznego Rezerwatu Biosfery Polesie Zachodnie.
9.
Strony koordynują wysiłki na rzecz opracowywania i wdrażania programów i projektów w zakresie ochrony i zrównoważonego rozwoju Transgranicznego Rezerwatu Biosfery Polesie Zachodnie oraz szukania odpowiednich źródeł finansowania i wsparcia technicznego, łącznie z tymi dostarczanymi przez organizacje międzynarodowe.
Artykuł  4

Rada Koordynacyjna

1.
W celu realizacji niniejszego Porozumienia Strony powołują Radę Koordynacyjną.
2.
Rada Koordynacyjna koordynuje działania, mające na celu wdrażanie niniejszego Porozumienia.
3.
Rada działa pod kierownictwem trzech przewodniczących.
4.
Każda ze Stron, po konsultacji ze swoim Krajowym Komitetem UNESCO-MAB, wyznacza przewodniczącego i czterech innych. członków Rady Koordynacyjnej.
5.
Posiedzenia Rady Koordynacyjnej odbywają się nie rzadziej, niż raz w roku. Pierwsze posiedzenie Rady Koordynacyjnej odbywa się nie później niż trzy miesiące od dnia wejścia w życie niniejszego Porozumienia.
6.
Przed pierwszym posiedzeniem Rady Koordynacyjnej, Strony poinformują się o mianowaniu przewodniczących i innych członków Rady Koordynacyjnej.
7.
Rada Koordynacyjna może tworzyć grupy robocze oraz korzystać z usług ekspertów.
8.
Posiedzenia Rady Koordynacyjnej, jej grup roboczych i ekspertów odbywają się kolejno na terytoriach Stron.
9.
Koszty organizacji i przeprowadzenia posiedzenia Rady Koordynacyjnej, jej grup roboczych oraz ekspertów ponosi Strona przyjmująca. Koszty uczestnictwa w posiedzeniu Rady Koordynacyjnej, jej grup roboczych oraz ekspertów ponosi Strona delegująca.
10.
Decyzje Rady Koordynacyjnej podejmowane są na zasadzie konsensusu.
Artykuł  5

Rozwiązywanie sporów

1.
Strony rozwiązują spory wynikające z interpretacji lub stosowania niniejszego Porozumienia, kierując je do Rady Koordynacyjnej.
2.
Rada Koordynacyjna bada fakty i okoliczności odnoszące się do tych sporów oraz ułatwia ich rozwiązanie lub przedstawia zaangażowanym Stronom swoją opinię.
3.
Spory, które nie zostały rozwiązane w ramach Rady Koordynacyjnej są przedmiotem negocjacji pomiędzy Stronami.
Artykuł  6

Zmiany Porozumienia

1.
Każda ze Stron może zaproponować zmiany do treści niniejszego Porozumienia,
2.
Zaproponowane zmiany będą przyjmowane przez Strony na zasadzie konsensusu, poprzez podpisanie odpowiedniego protokołu do niniejszego Porozumienia.
3.
Wejście w życie takiego protokołu regulują postanowienia Artykułu 7 ustęp 1 i 2 niniejszego Porozumienia.
Artykuł  7

Postanowienia końcowe

1.
Niniejsze Porozumienie podlega ratyfikacji, przyjęciu lub zatwierdzenie przez Sygnatariuszy.
2.
Niniejsze Porozumienie wchodzi w życie trzydziestego dnia następującego po dniu otrzymania ostatniego dokumentu ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia przez którąkolwiek ze Stron. Strona ta informuje pozostałe Strony o dniu wejścia w życie niniejszego Porozumienia.
3.
Niniejsze Porozumienie obowiązuje przez okres pięciu lat i jest automatycznie przedłużane na kolejne okresy pięciu lat, chyba że jedna ze Stron pisemnie poinformuje pozostałe Strony o wypowiedzeniu niniejszego Porozumienia na co najmniej sześć miesięcy przed upływem odpowiedniego pięcioletniego okresu. Wypowiedzenie niniejszego Porozumienia nie ma wpływu na wdrażanie działań, które zostały rozpoczęte w okresie obowiązywania niniejszego Porozumienia.
Sporządzono w Kijowie dnia 28 X 2011 r. w trzech egzemplarzach, każdy w języku angielskim, polskim, rosyjskim oraz ukraińskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. Tekst w języku angielskim ma znaczenie referencyjne.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024