Obowiązywanie Porozumienia między Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Sprawiedliwości Republiki Białoruś, Sądem Najwyższym Republiki Białoruś i Naczelnym Sądem Gospodarczym Republiki Białoruś o bezpośrednim porozumiewaniu się sądów w zakresie udzielania pomocy prawnej, zawartego w Mińsku dnia 13 lutego 2009 r.

KOMUNIKAT
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 29 października 2012 r.
w sprawie obowiązywania Porozumienia między Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Sprawiedliwości Republiki Białoruś, Sądem Najwyższym Republiki Białoruś i Naczelnym Sądem Gospodarczym Republiki Białoruś o bezpośrednim porozumiewaniu się sądów w zakresie udzielania pomocy prawnej, zawartego w Mińsku dnia 13 lutego 2009 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że na podstawie art. 3 ust. 3 Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Białoruś o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych, pracowniczych i karnych, sporządzonej w Mińsku dnia 26 października 1994 r. (Dz. U. z 1995 r. Nr 128, poz. 619), w Mińsku, dnia 13 lutego 2009 r., zostało zawarte Porozumienie między Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Sprawiedliwości Republiki Białoruś, Sądem Najwyższym Republiki Białoruś i Naczelnym Sądem Gospodarczym Republiki Białoruś o bezpośrednim porozumiewaniu się sądów w zakresie udzielania pomocy prawnej. Tekst porozumienia stanowi załącznik do niniejszego komunikatu.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 Porozumienia weszło ono w życie dnia 15 marca 2009 r.

ZAŁĄCZNIK

Porozumienie

między Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Sprawiedliwości Republiki Białoruś, Sądem Najwyższym Republiki Białoruś i Naczelnym Sądem Gospodarczym Republiki Białoruś o bezpośrednim porozumiewaniu się sądów w zakresie udzielania pomocy prawnej

Ministerstwo Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwo Sprawiedliwości Republiki Białoruś, Sąd Najwyższy Republiki Białoruś i Naczelny Sąd Gospodarczy Republiki Białoruś, zwane dalej Stronami,

działając na podstawie artykułu 3 ustęp 3 Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Białoruś o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych, pracowniczych i karnych, podpisanej w Mińsku dnia 26 października 1994 r., zwanej dalej Umową,

w celu uproszczenia trybu porozumiewania się sądów Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Białoruś w zakresie udzielania pomocy prawnej

uzgodniły co następuje:

Artykuł  1

Przy udzielaniu pomocy prawnej w sprawach cywilnych, rodzinnych, pracowniczych i karnych w ramach wykonania Umowy ustala się następujący tryb porozumiewania się sądów:

sąd Rzeczypospolitej Polskiej, przed którym toczy się postępowanie, przekazuje wniosek o udzielenie pomocy prawnej bezpośrednio do sądu obwodowego Republiki Białoruś, w którego okręgu wniosek ma być wykonany; sąd Republiki Białoruś, przed którym toczy się postępowanie, przekazuje wniosek o udzielenie pomocy prawnej bezpośrednio do sądu okręgowego Rzeczypospolitej Polskiej, w którego okręgu wniosek ma być wykonany;

sąd, który otrzymał wniosek o udzielenie pomocy prawnej przesyła go niezwłocznie do sądu właściwego do wykonania wniosku;

materiały dotyczące wykonania wniosku o udzielenie pomocy prawnej są przekazywane przez sąd, który wykonał wniosek, bezpośrednio do sądu, który wystąpił z wnioskiem.

Artykuł  2
1.
Strony przekazują sobie wzajemnie, w terminie 30 dni od daty podpisania niniejszego Porozumienia, wykazy sądów, do których przesyła się wnioski o udzielenie pomocy prawnej, wraz ze wskazaniem ich adresów.
2.
Strony powiadamiają się wzajemnie o wszelkich zmianach właściwości, nazw i adresów sądów wskazanych w ustępie 1 niniejszego artykułu.
Artykuł  3
1.
Strony będą koordynować wykonywanie niniejszego Porozumienia,
2.
Wątpliwości, które mogą powstać w związku ze stosowaniem lub interpretacją postanowień niniejszego Porozumienia, będą rozstrzygane w drodze konsultacji pomiędzy Stronami.
Artykuł  4

Za zgodą Stron, do niniejszego Porozumienia mogą być wprowadzane zmiany i uzupełnienia, w drodze odrębnych protokołów, które stanowić będą integralną część Porozumienia.

Artykuł  5
1.
Niniejsze Porozumienie zostaje zawarte na czas nieograniczony i wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia jego podpisania. Każda ze Stron może wypowiedzieć niniejsze Porozumienie w drodze pisemnego powiadomienia drugiej Strony. Porozumienie traci wówczas moc po upływie 6 miesięcy od daty otrzymania takiego powiadomienia.
2.
Niezależnie od postanowień ustępu 1 niniejszego artykułu niniejsze Porozumienie utraci moc w chwili, w której utraci moc Umowa.

Sporządzono w Mińsku dnia 13 lutego 2009 r. w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i rosyjskim, przy czym każdy tekst ma jednakową moc.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2012.883

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: Obowiązywanie Porozumienia między Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Sprawiedliwości Republiki Białoruś, Sądem Najwyższym Republiki Białoruś i Naczelnym Sądem Gospodarczym Republiki Białoruś o bezpośrednim porozumiewaniu się sądów w zakresie udzielania pomocy prawnej, zawartego w Mińsku dnia 13 lutego 2009 r.
Data aktu: 29/10/2012
Data ogłoszenia: 22/11/2012
Data wejścia w życie: 22/11/2012