Protokół w sprawie przedsięwzięć organizacyjnych zmierzających do zapewnienia realizacji Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o budowie systemu gazociągów dla tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dostawach gazu rosyjskiego do Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 sierpnia 1993 roku. Warszawa.1995.02.18.

PROTOKÓŁ
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie przedsięwzięć organizacyjnych zmierzających do zapewnienia realizacji Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o budowie systemu gazociągów dla tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dostawach gazu rosyjskiego do Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 sierpnia 1993 roku,
podpisany w Warszawie dnia 18 lutego 1995 r.

PROTOKÓŁ

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie przedsięwzięć organizacyjnych zmierzających do zapewnienia realizacji Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o budowie systemu gazociągów dla tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dostawach gazu rosyjskiego do Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 sierpnia 1993 roku.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Federacji Rosyjskiej, zwane dalej Stronami,

biorąc pod uwagę, że w Warszawie utworzono Spółkę Akcyjną EUROPOL GAZ S.A.;

uwzględniając, że zatwierdzono Założenia Techniczno-Ekonomiczne projektu "System Gazociągów Tranzytowych przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej"

i opracowywana jest koncepcja finansowania projektu;

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1
1.
Strona Rosyjska zapewni warunki dla dostaw gazu ziemnego do krajów Europy Zachodniej przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i do Rzeczypospolitej Polskiej, a Strona Polska zapewni warunki dla jego transportu przez budowany system gazociągów tranzytowych, w następujących uzgodnionych ilościach, w latach:
mld m3
Lata Wielkość dostaw eksportowych

(gaz towarowy)

w tym:
Tranzyt Rzeczpospolita Polska
1996 0.4 0.4 ---
1997 5.0 2.0 3.0
1998 16.2 13.2 3.0
1999 32.3 29.3 3.0
2000 41.4 38.4 3.0
2001 48.8 43.8 5.0
2002 54.0 47.0 7.0
2003 59.2 50.2 9.0
2004 61.7 51.7 10.0
2005 62.7 51.7 11.0
2010 65.7 51.7 14.0

Strony podkreślają, że w kontraktach zawieranych zgodnie z niniejszym Protokółem, wielkości tranzytu i dostaw gazu mogą być uściślane.

2.
W celu realizacji dostaw i tranzytu wymienionych ilości gazu ziemnego EUROPOL GAZ S.A. zapewni budowę i oddanie do eksploatacji części liniowej gazociągów i tłoczni w następujących terminach:
Lata Część liniowa (km) Tłocznie (szt./MW)
I nitka II nitka I nitka II nitka
1996 456
1997 209 2/132
1998 58 3/198
1999 304 - /25
2000 268 3/75
2001 35 1/25
2002 -/100
RAZEM: 665 665 5/355 4/200
3.
RSA GAZPROM zapewni koordynację wybudowania odpowiednich zdolności przesyłowych do granicy białorusko - polskiej i od granicy polsko - niemieckiej w terminach zgodnych z budową systemu gazociągów tranzytowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Artykuł  2
1.
EUROPOL GAZ S.A. i jej założyciele zawrą w ciągu trzech miesięcy od dnia podpisania niniejszego Protokółu długoterminowe kontrakty na korzystanie z systemu gazociągów tranzytowych, który będzie wybudowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W kontraktach zostaną określone handlowe i techniczne warunki korzystania z systemu tranzytowego, łącznie z zasadami określania stawki tranzytowej. W kontraktach zostaną również uwzględnione zdolności przesyłowe przewidziane w "Porozumieniu o zasadach dysponowania zdolnościami przesyłowymi systemu gazociągów tranzytowych przechodzących przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej", zawartym dnia 25 października 1994 roku i w Aneksie Nr 1 do niego podpisanym w dniu 17 lutego 1995 roku.

2.
RSA GAZPROM i podmioty gospodarcze, które zawrą kontrakty na korzystanie z systemu gazociągów tranzytowych zgodnie z ust.1 niniejszego Artykułu, zawrą w ciągu trzech miesięcy od dnia podpisania niniejszego Protokółu wieloletnie kontrakty, przewidziane w ust. 3 Artykułu 3 Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o budowie systemu gazociągów dla tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dostawach gazu rosyjskiego do Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25.08.1993 roku. Kontrakty te będą obejmowały ilości gazu zgodne z procentowym podziałem zdolności przesyłowych budowanego systemu gazociągów tranzytowych ustalonym w Aneksie nr 1, wymienionym w ust.1 niniejszego Artykułu.
Artykuł  3

Strona Polska udzieli gwarancji dla pozyskania i spłaty pożyczonych środków dla EUROPOL GAZ S.A. na finansowanie budowy systemu gazociągów tranzytowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z Artykułem 6 Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o budowie systemu gazociągów dla tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dostawach gazu rosyjskiego do Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25.08.1993 roku.

W ramach środków przewidzianych w pierwszym akapicie niniejszego Artykułu, Strona Polska zapewni finansowanie budowy pierwszej nitki systemu gazociągów tranzytowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w wysokości 300-350 mln USD.

Artykuł  4

EUROPOL GAZ S.A i jej założyciele w ciągu trzech miesięcy od dnia podpisania niniejszego Protokółu zawrą porozumienie dotyczące koncepcji finansowania budowy systemu gazociągów tranzytowych, w którym będą przewidziane zasady udzielenia gwarancji pozyskania i zwrotu pożyczonych środków lub bezpośrednich nakładów inwestycyjnych na finansowanie budowy systemu gazociągów tranzytowych, stanowiących zobowiązania EUROPOL GAZ S.A.

Artykuł  5

Strona Polska zapewni udzielenie pomocy w zatrudnieniu wysokokwalifikowanych specjalistów rosyjskich w EUROPOL GAZ S.A. w okresie budowy i eksploatacji systemu gazociągów tranzytowych.

Artykuł  6
1.
Strona Polska zapewni w ramach obowiązujących przepisów rangi ustawowej:

ulgi celne na przywóz nie produkowanych w Rzeczypospolitej Polskiej materiałów i urządzeń odpowiedniej jakości i asortymentu, niezbędnych do zbudowania systemu gazociągów tranzytowych, a także w ramach procedury odprawy czasowej, maszyn i urządzeń służących do budowy tego systemu;

obniżenie podatku od wartości dodanej (VAT/HДC) z 22% do 7% w odniesieniu do towarów i usług bezpośrednio związanych z budową systemu gazociągów tranzytowych;

zwolnienie z podatku dochodowego firmy EUROPOL GAZ S.A. na okres budowy systemu gazociągów tranzytowych w tej części dochodu, która zostanie zainwestowana w budowę wymienionych gazociągów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i/lub przeznaczona na spłatę zobowiązań związanych z tą budową;

współdziałanie w uzyskaniu w okresie budowy i eksploatacji zwolnień z podatków i opłat ustalanych przez gminy (terenowe organy władzy), w tym z tytułu majątku, gruntu i środków transportu.

2.
Strona Rosyjska w okresie do zakończenia budowy systemu gazociągów tranzytowych przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej udzieli RSA GAZPROM ulg celnych i ulg w opłatach, a także będzie współdziałać przy przyznawaniu ulg w zakresie podatków związanych z wyrobami, materiałami i usługami, wykorzystywanymi przy budowie wymienionych gazociągów.
Artykuł  7

Strony będą podejmowały wszelkie niezbędne działania i czynności zgodne z ich ustawodawstwem, dla zapewnienia budowy i eksploatacji systemu gazociągów tranzytowych, a w szczególności potwierdzają, że:

w przypadku likwidacji lub reorganizacji podmiotów gospodarczych Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej, wymienionych w niniejszym Protokole, Strony wskażą następców prawnych, którzy zapewnią pełną realizację kontraktów, zawartych zgodnie z niniejszym Protokółem;

w przypadku zmian w ustawodawstwie Rzeczypospolitej Polskiej lub Federacji Rosyjskiej Strony będą dążyły do zapewnienia warunków realizacji zawartych umów i kontraktów nie gorszych, niż określone w niniejszym Protokóle.

w przypadku przyjęcia w Rzeczypospolitej Polskiej lub Federacji Rosyjskiej przepisów prawnych, przyznających podmiotom gospodarczym obu krajów ulgi nie przewidziane w niniejszym Protokóle, będą one stosowane przy realizacji umów i kontraktów zawartych zgodnie z niniejszym Protokółem.

Artykuł  8

Budowane gazociągi tranzytowe dla zapewnienia tranzytu rosyjskiego gazu ziemnego i dostaw rosyjskiego gazu ziemnego do Rzeczypospolitej Polskiej jak również inne mienie i obiekty, nabywane przez EUROPOL GAZ S.A. w procesie działalności gospodarczej, będą jej własnością.

Artykuł  9

Spory dotyczące interpretacji lub realizacji niniejszego Protokółu będą rozstrzygane w drodze konsultacji miedzy Stronami, które przy tym kierować się będą postanowieniami niniejszego Protokółu, odpowiednich norm prawa międzynarodowego, a także uwzględniać postanowienia stosownych umów polsko-rosyjskich.

Jeśli spór nie będzie rozstrzygnięty w wyniku konsultacji przewidzianych w niniejszym Artykule w rozsądnym czasie, lecz nie dłuższym niż 6 miesięcy, Strony przystapią do rozmów odnośnie możliwości zastosowania innych metod rozstrzygania sporów, jakie mogą wyniknąć w związku z interpretacją lub realizacją niniejszego Protokółu, w tym arbitrażu i innych instytucji przewidzianych przez prawo międzynarodowe.

Artykuł  10

Niniejszy Protokół stanowi integralną część Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o budowie systemu gazociągów dla tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dostawach gazu rosyjskiego do Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25.08.1993 roku.

Niniejszy Protokół wchodzi w życie z dniem otrzymania ostatniej noty stwierdzającej, że zostały spełnione przez każdą ze Stron wymagania wewnątrzpaństwowe, niezbędne dla jego wejścia w życie. Postanowienia jego będą jednakże stosowane od dnia podpisania niniejszego Protokółu.

Sporządzono w Warszawie w dniu 18 lutego 1995 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w języku polskim i w języku rosyjskim, przy czym oba teksty mają jednakową moc.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2011.46.514

Rodzaj: Protokół
Tytuł: Protokół w sprawie przedsięwzięć organizacyjnych zmierzających do zapewnienia realizacji Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o budowie systemu gazociągów dla tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dostawach gazu rosyjskiego do Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 sierpnia 1993 roku. Warszawa.1995.02.18.
Data aktu: 18/02/1995
Data ogłoszenia: 16/06/2011
Data wejścia w życie: 18/02/1995, 01/09/1995