Ukraina-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie informacji. Kijów.2008.09.19.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o współpracy w dziedzinie informacji,
podpisana w Kijowie dnia 19 września 2008 r.

UMOWA

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej

a Gabinetem Ministrów Ukrainy

o współpracy w dziedzinie informacji

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Gabinet Ministrów Ukrainy, dalej - "Strony",

pragnąc wzmacniać więzi tradycyjnej przyjaźni między obydwoma państwami,

deklarując przekonanie o konieczności zachowania i stworzenia warunków dla dalszego rozwoju prasy, telewizji i radiofonii w państwach Stron,

nadając duże znaczenie umocnieniu wzajemnego zrozumienia między dwoma państwami oraz pragnąc sprzyjać politycznej, gospodarczej i kulturalnej współpracy między nimi,

chcąc sprzyjać wykonaniu postanowień Ogólnej Deklaracji Praw Człowieka z 1948 roku, Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych z 1966 roku oraz Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z 1950 roku,

w oparciu o zasady równości i wzajemnych korzyści,

w celu aktywizacji stosunków między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy, sprzyjających wymianie informacji w poszczególnych dziedzinach i rozwoju współpracy między środkami masowego przekazu obydwu państw,

uzgodniły, co następuje:

ARTYKUŁ  1

Strony zapewnią stworzenie sprzyjających warunków dla szerokiego i swobodnego wzajemnego rozpowszechniania informacji w celu pogłębienia wiedzy o życiu narodów obydwu państw.

ARTYKUŁ  2

Strony sprzyjają rozwojowi i doskonaleniu współpracy między środkami masowego przekazu, a także między właściwymi instytucjami i organizacjami Stron, działającymi w dziedzinie środków masowego przekazu, na poziomie ogólnokrajowym i regionalnym.

ARTYKUŁ  3

Strony będą wspierać wymianę informacji między polskimi i ukraińskimi służbami informacyjnymi (agencjami), a także między telewizją publiczną i radiofonią publiczną w Rzeczypospolitej Polskiej a Narodową Telekompanią Ukrainy i Narodową Radiokompanią Ukrainy. Wydatki związane z przygotowaniem i przekazywaniem materiałów będzie pokrywać strona wysyłająca informację.

ARTYKUŁ  4

Strony sprzyjają tworzeniu i rozpowszechnianiu radiowych oraz telewizyjnych audycji o wydarzeniach w dziedzinach kultury, oświaty, polityki, gospodarki, turystyki, sportu, środowiska naturalnego lub o innej tematyce pozostającej we wspólnym interesie, jak również będą wspierać inicjatywy organizacji radiowych i telewizyjnych obydwu państw w zakresie współpracy w dziedzinie informacji.

ARTYKUŁ  5

Strony będą sprzyjać rozpowszechnianiu na terytorium swoich państw produktów i usług środków masowego przekazu działających legalnie w państwie drugiej Strony, pod warunkiem, że rozpowszechniane treści nie będą sprzeczne z prawem tego państwa.

ARTYKUŁ  6

Strony będą sprzyjać organizacji transmisji programów telewizyjnych i radiowych, rozpowszechnianych legalnie w państwie drugiej Strony, jak również przekazywaniu materiałów przygotowanych przez dziennikarzy dla swoich redakcji przy wykorzystaniu środków łączności właściwego systemu. Strony będą podejmować wspólną produkcję programów w oparciu o odrębne porozumienia.

ARTYKUŁ  7

Każda ze Stron na zasadach wzajemności, zgodnie z ustawodawstwem własnego państwa dotyczącym środków masowego przekazu, będzie sprzyjać akredytowanym przedstawicielom środków masowego przekazu drugiej Strony w stworzeniu warunków niezbędnych dla wykonywania przez nich swoich obowiązków zawodowych, łącznie z nawiązaniem oficjalnych służbowych kontaktów oraz przygotowaniem materiałów informacyjnych.

ARTYKUŁ  8

Strony sprzyjają równej i wzajemnie korzystnej współpracy oraz bezpośrednim kontaktom między dziennikarzami i związkami zawodowymi dziennikarzy z państw Stron, jak również organizacji spotkań, seminariów, konferencji, targów książki oraz wystaw.

ARTYKUŁ  9

Strony będą sprzyjać wymianie specjalistów w dziedzinach telewizji, radiofonii, prasy oraz dyscyplin naukowo-technicznych związanych z informacją masową.

ARTYKUŁ  10

Strony będą współpracować i wymieniać się doświadczeniem w zakresie prawnej regulacji działalności środków masowego przekazu, jak również wymieniać się danymi statystycznymi oraz innymi informacjami o wydaniach periodycznych oraz organizacjach radiowych i telewizyjnych.

ARTYKUŁ  11

W celu realizacji niniejszej Umowy Strony, właściwi ministrowie (ministerstwa) lub inne uprawnione organy mogą zawierać porozumienia dotyczące poszczególnych kierunków współpracy dwustronnej, zgodnie z ustawodawstwem Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy. Szczegóły współpracy będą ustalać bezpośrednio zainteresowane organizacje z obydwu państw.

ARTYKUŁ  12

Niniejsza Umowa nie wywiera skutków prawnych w zakresie zobowiązań wynikających z wiążących każdą ze Stron umów dwustronnych i wielostronnych.

ARTYKUŁ  13

Strony mogą wprowadzać zmiany do treści niniejszej Umowy w drodze sporządzania protokołów dodatkowych w formie pisemnej, które od momentu wejścia w życie stanowić będą integralną część Umowy.

ARTYKUŁ  14

Wszystkie kwestie sporne, dotyczące interpretacji i wykonania postanowień niniejszej Umowy będą podlegać rozstrzygnięciu w drodze dyplomatycznej.

ARTYKUŁ  15

Niniejsza Umowa podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej ze Stron, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not. Za dzień wejścia w życie Umowy uważać się będzie dzień otrzymania noty późniejszej.

Niniejsza Umowa zawarta jest na czas nieokreślony. Każda ze Stron może ją wypowiedzieć po uprzednim powiadomieniu drugiej Strony w formie pisemnej w terminie sześciu miesięcy przed planowaną datą wypowiedzenia.

Wypowiedzenie niniejszej Umowy nie naruszy realizacji projektów i programów, uzgodnionych podczas jej obowiązywania, a znajdujących się w stadium realizacji, jeżeli Strony nie podejmą w tej sprawie innej decyzji.

Sporządzono w Kijowie dnia 19 września 2008 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i ukraińskim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024