Dokończenie reformy administracji publicznej oraz zasady prowadzenia prac w tym zakresie.

UCHWAŁA Nr 13
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 stycznia 2008 r.
w sprawie dokończenia reformy administracji publicznej oraz zasad prowadzenia prac w tym zakresie

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
W celu dokończenia reformy administracji publicznej rozpoczętej w 1989 r. jest celowe w szczególności:
1)
dokończenie reformy decentralizacyjnej i uporządkowanie podziału kompetencji między administracją rządową i samorządową;
2)
dokończenie reformy administracji rządowej, w tym poprawa koordynacji działań naczelnych i centralnych organów administracji rządowej;
3)
przywrócenie właściwej roli służby cywilnej i wprowadzenie skutecznych mechanizmów zarządzania kadrami urzędniczymi.
2.
Pracami mającymi na celu realizację zadań, o których mowa w ust. 1, kieruje Prezes Rady Ministrów we współpracy z Wiceprezesami Rady Ministrów.
§  2.
1.
Prace nad projektami ustaw przygotowanymi w trybie przepisów uchwały koordynuje minister właściwy do spraw administracji publicznej, zwany dalej "ministrem koordynującym", który kieruje projekty do uzgodnień międzyresortowych, wnosi pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów i na posiedzenie Rady Ministrów oraz reprezentuje w tym zakresie Radę Ministrów w pracach Sejmu i Senatu, z zastrzeżeniem § 3 ust. 1.
2.
W zakresie określonym w ust. 1 właściwi ministrowie oraz kierownicy urzędów centralnych współpracują z ministrem koordynującym.
3.
Projekty aktów wykonawczych do ustaw przygotowują ministrowie właściwi ze względu na przedmiot regulacji.
§  3.
1.
Za decentralizację finansów publicznych i inne zmiany w systemie finansowym państwa, niezbędne ze względu na zakres wprowadzanych zmian, odpowiada Minister Finansów.
2.
Za określenie podlegających przekazaniu składników majątkowych, a także praw odpowiadają ministrowie właściwi ze względu na przedmiot przekazania lub odpowiednio kierownicy urzędów centralnych albo wojewodowie, a w pozostałym zakresie - minister właściwy do spraw Skarbu Państwa.
§  4.
W zakresie niezbędnym dla prawidłowej realizacji zadań określonych w uchwale właściwi w sprawie ministrowie oraz kierownicy urzędów centralnych biorą udział w tych pracach osobiście lub wyznaczają w tym celu swoich stałych przedstawicieli w randze Sekretarza Stanu lub Podsekretarza Stanu.
§  5.
1.
Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów może sam lub na wniosek ministra koordynującego wstrzymać postępowanie w każdej sprawie wnoszonej pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów lub Rady Ministrów, jeżeli projekt zawiera rozwiązania niezgodne z celem lub kierunkami prac podejmowanych przy realizacji uchwały.
2.
O wstrzymaniu postępowania, o którym mowa w ust. 1, Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów informuje niezwłocznie Prezesa Rady Ministrów.
§  6.
1.
Minister koordynujący, nie rzadziej niż co 2 miesiące, składa Radzie Ministrów sprawozdanie z przebiegu prac objętych uchwałą, wskazując etap realizacji prac oraz podstawowe trudności występujące w procesie przygotowywania zmian.
2.
Do sprawozdania, o którym mowa w ust. 1, należy każdorazowo dołączyć wykaz projektów aktów prawnych i innych dokumentów ze wskazaniem szczegółowego etapu prac.
§  7.
1.
Minister koordynujący przedłoży Radzie Ministrów, nie później niż do końca maja 2008 r.:
1)
uzgodnioną z członkami Rady Ministrów strategię reformy administracji publicznej;
2)
harmonogram wdrażania ustaw i innych aktów prawnych przygotowanych w ramach niniejszej uchwały.
2.
W zakresie, o którym mowa w ust. 1, minister koordynujący współpracuje z innymi ministrami, kierownikami urzędów centralnych i wojewodami, a także z samorządem terytorialnym, w szczególności - ze stroną samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
3.
W zakresie realizacji zadań, o których mowa w ust. 1 i 2, przepisy § 1 ust. 2, § 2 ust. 1, § 3 oraz § 6 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  8.
W zakresie nieuregulowanym niniejszą uchwałą stosuje się odpowiednio przepisy uchwały nr 49 Rady Ministrów z dnia 19 marca 2002 r. - Regulamin pracy Rady Ministrów (M. P. Nr 13, poz. 221, z późn. zm.1)).
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Zmiany wymienionej uchwały zostały ogłoszone w M. P. z 2002 r. Nr 30, poz. 482, z 2004 r. Nr 42, poz. 734, z 2005 r. Nr 55, poz. 757 oraz z 2006 r. Nr 40, poz. 439.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2008.8.99

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Dokończenie reformy administracji publicznej oraz zasady prowadzenia prac w tym zakresie.
Data aktu: 22/01/2008
Data ogłoszenia: 30/01/2008
Data wejścia w życie: 30/01/2008