Wietnam-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. Hanoi.2005.01.17.

UMOWA
między Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Socjalistycznej Republiki Wietnamu o współpracy w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych
sporządzona w Hanoi dnia 17 stycznia 2005 r.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Socjalistycznej Republiki Wietnamu, zwani dalej "Stronami",

Mając na celu stworzenie lepszych warunków dla współpracy dwustronnej w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych, wymiany doświadczeń w dziedzinie reformowania tej sfery gospodarki oraz różnorodnych kontaktów naukowych i gospodarczych,

Uwzględniając postanowienia umów międzynarodowych, które wiążą obie Strony w dziedzinie współpracy weterynaryjnej i fitosanitarnej,

Uzgodnili co następuje:

Artykuł  1

Strony będą rozwijać współpracę na zasadach równości, wzajemnych korzyści i stosownie do przepisów prawa wewnętrznego, obowiązującego w państwach Stron.

Artykuł  2

Celem niniejszej Umowy jest intensyfikacja kontaktów w różnych dziedzinach rolnictwa oraz wspieranie działań na rzecz rozwoju wsi i rynków rolnych.

Artykuł  3

Współpraca będzie realizowana poprzez:

a)
wymianę informacji dotyczących:
-
aktualnej sytuacji w rolnictwie, w tym stanu fitosanitarnego upraw i zagrożeń ze strony organizmów szkodliwych oraz stanu epizootycznego i zagrożeń ze strony chorób zakaźnych zwierząt,
-
warunków importu zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego,
-
kierunków polityki rolnej, obowiązujących lub wprowadzanych rozwiązaniach systemowych i związanych z tym uregulowaniach prawnych, a także o mechanizmach regulacji i organizacji rynków rolnych oraz tworzeniu instytucji rynkowych,
b)
analizę i ocenę perspektyw współpracy dwustronnej i inicjowanie odpowiednich propozycji, zgodnie z kompetencjami Stron,
c)
inicjowanie i popieranie różnorodnych form kontaktów: konsultacji, szkoleń, udziału w targach, wystawach, seminariach i konferencjach, związanych tematycznie z rolnictwem oraz przetwórstwem rolno-spożywczym, w tym z zagadnieniami z zakresu ochrony roślin i ochrony zwierząt.
Artykuł  4
1.
Strony będą utrzymywać kontakty robocze. W tym celu postanawiają powołać swoich pełnomocników, którzy będą się spotykać w uzgodnionych terminach, kolejno w Warszawie i w Hanoi, w celu omówienia bieżącej współpracy, wymiany informacji i podjęcia ustaleń w sprawie dalszej realizacji prac w ramach współpracy.
2.
Strony mogą w razie potrzeby powoływać tymczasowe zespoły ekspertów do realizacji określonych zadań.
Artykuł  5
1.
Wszelkie spory powstałe w związku z interpretacją lub stosowaniem niniejszej Umowy będą rozwiązywane w drodze bezpośrednich negocjacji.
2.
Jeżeli nie będzie można rozwiązać sporów w sposób, o którym mowa w ustępie 1, Strony będą współdziałać w celu ich rozwiązania za pośrednictwem właściwych instytucji krajowych oraz dwustronnych międzyrządowych komisji i grup roboczych.
Artykuł  6
1.
Umowa niniejsza wchodzi w życie z dniem podpisania.
2.
Umowa niniejsza została zawarta na czas nieokreślony i może być wypowiedziana w drodze pisemnych zawiadomień przez każdą ze Stron. W takim przypadku Umowa traci moc po upływie trzech miesięcy od dnia otrzymania zawiadomienia.
3.
Wypowiedzenie Umowy nie będzie miało wpływu na przedsięwzięcia podjęte i realizowane zgodnie z Umową w czasie jej obowiązywania, do czasu ich zakończenia.

Sporządzono w Hanoi, dnia 17 stycznia 2005 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, wietnamskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie rozbieżności w ich interpretacji tekst w języku angielskim uważany jest za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024