Ukraina-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie poczty i telekomunikacji. Kijów.2005.03.04.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o współpracy w dziedzinie poczty i telekomunikacji,
podpisana w Kijowie dnia 4 marca 2005 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Gabinet Ministrów Ukrainy, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami",

przekonane, że rozwój łączności staje się podstawowym czynnikiem aktywizacji handlu i wymiany technicznej, jak również rozwoju gospodarczego każdego państwa;

stwierdzając obopólną korzyść ze współpracy w rozwijaniu i poszerzaniu nowoczesnych usług pocztowych i telekomunikacyjnych oraz modernizacji sieci łączności między Umawiającymi się Stronami;

kierując się chęcią rozwijania i pogłębiania współpracy w dziedzinie poczty i telekomunikacji pomiędzy Państwami Umawiających się Stron;

dążąc do promowania współpracy ekonomicznej, naukowej i technicznej w dziedzinie poczty i telekomunikacji, opartej na równości i wzajemnych korzyściach;

pragnąc ustalić formy i procedury wspólnej działalności w dziedzinie poczty i telekomunikacji;

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1
1.
Umawiające się Strony będą rozwijać wzajemną współpracę w dziedzinie poczty i telekomunikacji zgodnie z obowiązującymi przepisami Światowego Związku Pocztowego, Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, międzynarodowych organizacji, których Rzeczypospolita Polska i Ukraina są członkami, prawem Państwa każdej Umawiającej się Strony oraz postanowieniami niniejszej Umowy.
2.
Kwestie nieuregulowane w niniejszej Umowie mogą być przedmiotem odrębnych umów.
Artykuł  2

Podstawowymi celami współpracy między Umawiającymi się Stronami w dziedzinie poczty i telekomunikacji są:

1)
rozwijanie efektywnych i wysokiej jakości usług pocztowych i telekomunikacyjnych;
2)
wymiana doświadczeń ekonomicznych, technicznych, legislacyjnych i regulacyjnych w dziedzinie poczty i telekomunikacji;
3)
promowanie wdrażania nowych międzynarodowych usług pocztowych i telekomunikacyjnych;
4)
wymiana doświadczeń z zakresu prowadzenia działalności w ramach międzynarodowych organizacji pocztowych i telekomunikacyjnych;
5)
współpraca naukowa i technologiczna w dziedzinie poczty i telekomunikacji.
Artykuł  3
1.
Umawiające się Strony będą wymieniać niezbędne informacje dotyczące działalności pocztowej i telekomunikacyjnej, a w szczególności - odnoszące się do regulacji prawnych w dziedzinie poczty i telekomunikacji.
2.
Budowa i eksploatacja sieci telekomunikacyjnych, jak również realizacja wymiany pocztowej będą odbywać się na podstawie oddzielnych umów o współpracy zawartych między uprawnionymi podmiotami Umawiających się Stron, zgodnie z przepisami prawa Państwa każdej Umawiającej się Strony.
3.
Stawki za usługi pocztowe i telekomunikacyjne będą ustalane zgodnie z obowiązującymi zaleceniami Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego oraz postanowieniami Aktów Światowego Związku Pocztowego.
4.
Stawki za usługi telekomunikacyjne oraz stawki za usługi pocztowe nieobjęte aktami, o których mowa w ustępie 3, ustalane będą w odrębnych umowach handlowych pomiędzy odpowiednimi operatorami Umawiających się Stron.
Artykuł  4
1.
Umawiające się Strony będą przeprowadzać wzajemne konsultacje i wymieniać niezbędne informacje odnośnie do strategii i procedur umożliwiających udział we wspólnych projektach europejskich i przedsięwzięciach w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego.
2.
Umawiające się Strony będą dokonywać wymiany informacji odnośnie do współpracy w ramach Światowej Organizacji Handlu.
Artykuł  5
1.
Umawiające się Strony będą czynić starania na rzecz rozwoju bezpośrednich kontaktów pomiędzy producentami, operatorami, dostawcami usług i jednostkami badawczo - rozwojowymi Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy, działającymi w dziedzinie poczty i telekomunikacji.
2.
Współpraca w dziedzinie poczty i telekomunikacji, określona szczegółowymi umowami, może być prowadzona, z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów prawa Państwa każdej z Umawiających się Stron, przez podmioty, o których mowa w ustępie 1, poprzez:
1)
wymianę ekspertów;
2)
tworzenie wspólnych przedsięwzięć z udziałem kapitału zagranicznego;
3)
bezpośrednie konsultacje;
4)
inne formy współpracy zgodne z interesami Umawiających się Stron.
Artykuł  6

Korespondencja pomiędzy Umawiającymi się Stronami będzie prowadzona w języku angielskim.

Artykuł  7

Umowa niniejsza nie narusza praw i zobowiązań Umawiających się Stron wynikających z innych międzynarodowych porozumień przyjętych przez Umawiające się Strony w ramach ich członkostwa w międzynarodowych organizacjach pocztowych i telekomunikacyjnych, a także z wszelkich innych porozumień zawartych przez Umawiające się Strony ze stronami trzecimi.

Artykuł  8

Umawiające się Strony za obopólną zgodą mogą wnosić zmiany i uzupełnienia do niniejszej Umowy w formie odrębnych protokółów stanowiących integralną część niniejszej Umowy.

Artykuł  9

Wszelkie rozbieżności dotyczące interpretacji i wykonywania niniejszej Umowy będą rozstrzygane w drodze bezpośrednich negocjacji i konsultacji przez obie Umawiające się Strony.

Artykuł  10

Do realizacji niniejszej Umowy właściwi są:

po stronie polskiej - minister właściwy ds. łączności,

po stronie ukraińskiej - Ministerstwo Transportu i Łączności Ukrainy.

Artykuł  11
1.
Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem Państwa każdej z Umawiających się Stron, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not. Za dzień wejścia w życie Umowy uważać się będzie dzień otrzymania noty późniejszej.
2.
Umowa niniejsza zawarta jest na czas nieokreślony. Może być ona wypowiedziana w drodze notyfikacji przez każdą z Umawiających się Stron; w takim przypadku traci moc po upływie 6 miesięcy od dnia otrzymania noty informującej o wypowiedzeniu.
3.
Wypowiedzenie niniejszej Umowy nie naruszy realizacji projektów i programów, uzgodnionych podczas jej obowiązywania, a znajdujących się w stadium realizacji, jeśli Umawiające się Strony nie podejmą w tej sprawie innej decyzji.
Artykuł  12

Z dniem wejścia w życie niniejszej Umowy traci moc Porozumienie pomiędzy Ministerstwem Łączności Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Łączności Ukrainy o współpracy w dziedzinie poczty i telekomunikacji, podpisane w Warszawie w dniu 17 czerwca 1993 r.

Sporządzono w Kijowie dnia 4 marca 2005 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, ukraińskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne; w razie rozbieżności przy ich interpretacji tekst angielski uważany będzie za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2007.70.762

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Ukraina-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie poczty i telekomunikacji. Kijów.2005.03.04.
Data aktu: 04/03/2005
Data ogłoszenia: 08/10/2007
Data wejścia w życie: 28/03/2007