Mongolia-Polska. Porozumienie wykonawcze w sprawie realizacji "Programu Stypendialnego" dla studentów mongolskich podejmujących i odbywających studia w polskich uczelniach. Warszawa.2007.07.18.

POROZUMIENIE WYKONAWCZE
między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji, Kultury i Nauki Mongolii w sprawie realizacji "Programu Stypendialnego" dla studentów mongolskich podejmujących i odbywających studia w polskich uczelniach,
podpisane w Warszawie dnia 18 lipca 2007 r.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Edukacji, Kultury i Nauki Mongolii, zwani dalej "Umawiającymi się Stronami",

- realizując postanowienia artykułu 5 ustęp 2 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Mongolii w sprawie uregulowania zadłużenia Mongolii wobec Rzeczypospolitej Polskiej, podpisanej w Ułan Bator dnia 9 listopada 2006 r.,

- biorąc pod uwagę postanowienia Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Mongolii o współpracy w dziedzinie kultury, oświaty i nauki, podpisanej w Warszawie dnia 9 grudnia 1999 r.,

- popierając dalszy rozwój współpracy i wymiany doświadczeń w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1
1.
W ramach ustanowionego przez stronę mongolską "Programu Stypendialnego" Strona polska przyjmie i skieruje na studia w polskich uczelniach corocznie do 10 obywateli Mongolii legitymujących się zalegalizowanym lub opatrzonym apostille świadectwem dojrzałości (maturalnym), uprawniającym do ubiegania się o przyjęcie na studia w uczelniach każdego typu w państwie, w którego systemie działa instytucja wydająca świadectwo, albo zalegalizowanym lub opatrzonym apostille dyplomem ukończenia studiów wyższych uzyskanym w Mongolii lub innym państwie.
2.
Osoby, o których mowa w ustępie 1, będą przyjmowane na studia licencjackie lub inżynierskie (bachelor), na jednolite lub uzupełniające studia magisterskie albo na studia doktoranckie oraz na kursy przygotowawcze do podjęcia studiów w języku polskim w uczelniach publicznych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.
3.
Osoby, o których mowa w ustępie 1, będą odbywały studia prowadzone w języku polskim lub językach obcych na zasadach odpłatności.
Artykuł  2
1.
Strona mongolska będzie przekazywać dokumenty osób, o których mowa w artykule 1 ustęp 1, w szczególności wniosek o przyjęcie na studia wraz z kserokopią dokumentu tożsamości i świadectwa dojrzałości lub dyplomu uzyskanego w Mongolii lub innym państwie uprawniającego do podjęcia studiów, do polskiego Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej za pośrednictwem Ambasady Mongolii w Rzeczypospolitej Polskiej w terminie do dnia 31 marca każdego roku, poprzedzającego rok akademicki, w którym rozpoczną one studia.
2.
Warunkiem przyjęcia osób, o których mowa w artykule 1 ustęp 1, na niektóre kierunki studiów, wymagające szczególnych predyspozycji będzie zdanie egzaminów potwierdzających ich predyspozycje do podjęcia tych studiów.
3.
Wnioski Strony mongolskiej będą rozpatrywane zgodnie z przepisami prawa polskiego dotyczącymi kształcenia cudzoziemców w Polsce.
4.
Strona polska informuje o wynikach przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Mongolii i Ambasadę Mongolii w Rzeczypospolitej Polskiej, a także polskiego Ministra Finansów i polski Bank Gospodarstwa Krajowego.
Artykuł  3

Osoby, o których mowa w artykule 1 ustęp 1, zakwalifikowane na studia w Polsce:

1)
zobowiązane są uzyskać wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz dokument uprawniający do pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
założą konto w banku mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i poinformują polskiego Ministra Finansów o numerze tego konta;
3)
wykupią polisę ubezpieczeniową na wypadek choroby lub następstw nieszczęśliwych wypadków albo przystąpią do ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia;
4)
poinformują polskiego Ministra Finansów i Ambasadę Mongolii w Rzeczypospolitej Polskiej o wysokości opłat za studia oraz numerze rachunku bankowego uczelni, na który wpłacone zostaną te opłaty;
5)
zawrą, zgodnie z przepisami prawa mongolskiego, umowę z Ministerstwem Edukacji, Kultury i Nauki Mongolii, w której zobowiążą się do efektywnego świadczenia pracy na rzecz mongolskiej instytucji publicznej przez okres nie krótszy niż 3 lata po ukończeniu studiów w Polsce.
Artykuł  4
1.
Polski Minister Finansów, w porozumieniu z polskim Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz na podstawie informacji Ambasady Mongolii w Rzeczypospolitej Polskiej, zleca polskiemu Bankowi Gospodarstwa Krajowego dokonanie płatności z "Programu Stypendialnego":
1)
na rachunek uczelni, w której osoby zakwalifikowane odbywają studia - w wysokości opłaty ustalonej przez władze uczelni dla danego kierunku studiów, nie niższej jednak niż równowartość 2.000 euro za rok akademicki;
2)
na konto osób, o których mowa w artykule 1 ustęp 1, zakwalifikowanych na studia w Polsce - w PLN w wysokości stanowiącej równowartość 300 USD miesięcznie na pokrycie kosztów utrzymania (stypendium socjalne) oraz w wysokości stanowiącej równowartość 100 USD miesięcznie na pokrycie opłat za zakwaterowanie, przez okres 10 miesięcy w ciągu roku akademickiego. Do przeliczeń USD/PLN będzie miał zastosowanie kurs kupna Narodowego Banku Polskiego z dnia przekazania środków;
3)
na konto osób, o których mowa w artykule 1 ustęp 1, zakwalifikowanych na studia w Polsce z tytułu zwrotu kosztów podróży z Mongolii do Rzeczypospolitej Polskiej i z powrotem, raz w ciągu roku akademickiego, w wysokości zgodnej z ceną biletu, a także z tytułu zakupu polisy ubezpieczeniowej lub przystąpienia do ubezpieczenia, o których mowa w artykule 3 punkt 3, w wysokości zgodnej z poniesionymi i udokumentowanymi kosztami. Jeżeli wydatki te zostały poniesione w USD lub walucie mongolskiej MNT, do przeliczeń USD/PLN stosuje się kurs kupna Narodowego Banku Polskiego z dnia przekazania środków, a do przeliczeń MNT/PLN średni kurs publikowany przez Narodowy Bank Polski dla tej waluty z dnia wypłaty.
2.
Polski Minister Finansów przekazuje corocznie w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku kalendarzowego Umawiającym się Stronom i Ambasadzie Mongolii w Rzeczypospolitej Polskiej oraz polskiemu Ministrowi Spraw Zagranicznych i mongolskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych informacje o łącznej wysokości środków finansowych wypłaconych z "Programu Stypendialnego" na cele określone w ustępie 1 i 3.
3.
Wszelkie koszty i opłaty bankowe związane z otwarciem, prowadzeniem i zamknięciem rachunku otwartego "Program Stypendialny" w polskim Banku Gospodarstwa Krajowego są pokrywane ze środków przekazywanych na "Program Stypendialny".
4.
Strona mongolska zobowiązuje się do wpłacania na rachunek otwarty w polskim Banku Gospodarstwa Krajowego, pod nazwą "Program Stypendialny", środków finansowych w wysokości umożliwiającej niezakłócone pokrywanie wydatków, o których mowa w ustępie 1.
Artykuł  5
1.
Świadectwa dojrzałości (maturalne) i dyplomy ukończenia studiów uzyskane w Mongolii lub innym państwie przez osoby, o których mowa w artykule 1 ustęp 1, będą uznawane zgodnie z przepisami prawa polskiego.
2.
Strona mongolska zapewnia, że dyplomy ukończenia studiów uzyskane przez obywateli Mongolii, którzy ukończyli w Polsce studia w ramach "Programu Stypendialnego", będą uznawane za równoważne z odpowiednimi dokumentami ukończenia studiów wyższych wydawanymi w Mongolii.
Artykuł  6
1.
W sprawach dotyczących podejmowania i odbywania przez obywateli Mongolii studiów w polskich uczelniach na podstawie niniejszego Porozumienia wykonawczego, a nieuregulowanych postanowieniami tego Porozumienia, stosuje się przepisy prawa polskiego.
2.
Spory dotyczące interpretacji postanowień niniejszego Porozumienia wykonawczego będą rozstrzygane w drodze negocjacji między Umawiającymi się Stronami.
Artykuł  7

Postanowień niniejszego Porozumienia wykonawczego nie stosuje się do obywateli Mongolii, którzy w dniu wejścia w życie tego Porozumienia odbywają studia w polskich uczelniach lub podejmą studia w Polsce zgodnie z Umową między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Mongolii o współpracy w dziedzinie kultury, oświaty i nauki, podpisaną w Warszawie dnia 9 grudnia 1999 r.

Artykuł  8

Niniejsze Porozumienie wykonawcze wchodzi w życie z dniem podpisania i pozostaje w mocy do czasu wypłacenia z "Programu Stypendialnego" środków finansowych w łącznej wysokości 2.000.000,00 USD na cele określone w artykule 4 ustęp 1 i 3, nie dłużej jednak niż przez okres 10 lat.

Niniejsze Porozumienie wykonawcze zostało podpisane w Warszawie dnia 18 lipca 2007 r. w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim, mongolskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc prawną. W razie rozbieżności przy ich interpretacji tekst w języku angielskim będzie uważany za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2007.56.633

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Mongolia-Polska. Porozumienie wykonawcze w sprawie realizacji "Programu Stypendialnego" dla studentów mongolskich podejmujących i odbywających studia w polskich uczelniach. Warszawa.2007.07.18.
Data aktu: 18/07/2007
Data ogłoszenia: 03/09/2007
Data wejścia w życie: 18/07/2007