Albania-Polska. Program współpracy między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji i Nauki Republiki Albanii w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego. Tirana.2007.06.14.

PROGRAM WSPÓŁPRACY
między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji i Nauki Republiki Albanii w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego,
podpisany w Tiranie dnia 14 czerwca 2007 r.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Edukacji i Nauki Republiki Albanii, zwani dalej "Umawiającymi się Stronami",

- w celu rozwijania i pogłębiania współpracy w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego,

- przekonani, że współpraca w tym zakresie przyczyni się do dalszego umocnienia stosunków między dwoma Państwami,

- mając na uwadze postanowienia Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Albanii o współpracy kulturalnej i naukowej, podpisanej w Warszawie dnia 4 maja 1993 r.,

uzgodnili, co następuje:
Artykuł  1

Umawiające się Strony będą inicjowały i wspierały rozwój współpracy w zakresie nauki, techniki i szkolnictwa wyższego, zwracając szczególną uwagę na następujące zagadnienia:

1)
konsultacje i rozwiązywanie problemów związanych z rozwojem szkolnictwa wyższego;
2)
popieranie nawiązywania bezpośredniej współpracy między jednostkami naukowymi i szkołami wyższymi państw obu Umawiających się Stron;
3)
uczestniczenie we wspólnych konferencjach, sympozjach i seminariach naukowych;
4)
wymianę specjalistycznej literatury, publikacji i czasopism;
5)
wymianę informacji dotyczącej prac badawczo-rozwojowych.
Artykuł  2

Umawiające się Strony będą podejmować i rozwijać współpracę w obszarze nauki. W tym celu będą uzgadniać dziedziny współpracy naukowo-technicznej, będą wspierać realizację wspólnych programów i projektów naukowych, a także będą wymieniać doświadczenia oraz przygotowywać propozycje dalszego rozwoju tej współpracy.

Artykuł  3

Umawiające się Strony będą inicjować i wspierać współpracę zespołów naukowych obu państw w realizacji wspólnych projektów naukowo-badawczych.

Artykuł  4

Umawiające się Strony będą wymieniać specjalistów, a także będą wymieniać doświadczenia dotyczące reform systemu szkolnictwa wyższego, nauki i techniki.

Artykuł  5

Umawiające się Strony będą inicjować i służyć pomocą w udziale ekspertów i nauczycieli akademickich w seminariach, sympozjach oraz w międzynarodowych konferencjach organizowanych przez państwa obu Umawiających się Stron.

Artykuł  6
1.
Strona polska będzie przyjmować każdego roku z Republiki Albanii do 12 studentów i doktorantów do publicznych szkół wyższych na studia i studia doktoranckie, po spełnieniu wymogów kwalifikacyjnych na daną formę kształcenia zgodnie z przepisami wewnętrznymi państwa Strony przyjmującej.
2.
Strona przyjmująca zapewnia bezpłatną naukę oraz możliwość zakwaterowania w domu studenckim za odpłatnością.
3.
Strona wysyłająca zapewni, iż studenci i doktoranci uczestniczący w kształceniu na podstawie Programu będą posiadali środki na utrzymanie i pokrycie kosztów podróży do miejsca odbywania studiów i z powrotem.
4.
Strona albańska przekaże w terminie do dnia 30 lipca każdego roku kalendarzowego imienną listę uczestników studiów z wymaganymi dokumentami, a w terminie do dnia 30 maja listę uczestników studiów doktoranckich wraz z programami naukowymi.
Artykuł  7
1.
Strona albańska będzie przyjmować każdego roku z Rzeczypospolitej Polskiej studentów i doktorantów na studia i inne formy kształcenia oraz nauczycieli akademickich na staże naukowe w łącznym rocznym limicie 18 miesięcy.
2.
Strona przyjmująca zapewnia bezpłatną naukę lub realizację programu stażu naukowego, możliwość zakwaterowania w domu studenckim lub asystenckim za odpłatnością.
3.
Strona wysyłająca wypłaca stypendium na pokrycie kosztów utrzymania oraz zapewni, iż studenci i doktoranci uczestniczący w kształceniu, a także nauczyciele akademiccy uczestniczący w realizacji programów stażów naukowych na podstawie Programu, będą posiadali środki na pokrycie kosztów podróży do miejsca kształcenia lub realizacji stażu naukowego i z powrotem.
4.
Strona polska przekaże w terminie do dnia 31 marca każdego roku kalendarzowego dokumenty kandydatów na studia i inne formy kształcenia, a także na studia doktoranckie i staże naukowe.
Artykuł  8
1.
Umawiające się Strony będą wymieniać każdego roku studentów filologii polskiej i filologii albańskiej, a także nauczycieli akademickich, specjalistów w zakresie języka polskiego i literatury polskiej oraz języka albańskiego i literatury albańskiej na wakacyjne kursy językowe w liczbie do 3 osób.
2.
Strona przyjmująca zapewnia bezpłatną naukę, zakwaterowanie i wyżywienie, wypłaca kieszonkowe i pokrywa koszty podróży na terenie państwa Strony przyjmującej, wynikające z programu kursu językowego zgodnie z przepisami wewnętrznymi państwa Strony przyjmującej.
3.
Strona wysyłająca zapewnia, iż uczestnicy kursu będą posiadali środki na pokrycie kosztów podróży do miejsca kursu i z powrotem.
4.
Umawiające się Strony będą przekazywać sobie wzajemnie, drogą dyplomatyczną, dokumenty (karty zgłoszenia) kandydatów na wakacyjne kursy językowe w terminie do dnia 15 maja każdego roku kalendarzowego.
Artykuł  9
1.
Umawiające się Strony będą wspierały rozwój i podnoszenie poziomu nauczania języka polskiego w Republice Albanii oraz języka albańskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, w tym szczególnie otwieranie lektoratów w szkołach wyższych obu Umawiających się Stron.
2.
Nauczyciele akademiccy, specjaliści w zakresie języka polskiego i języka albańskiego będą kierowani na wniosek szkoły wyższej Strony przyjmującej, zgodnie z wcześniej określonymi przez nią warunkami i przepisami wewnętrznymi państwa Strony przyjmującej.
Artykuł  10

Umawiające się Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę polskich i albańskich szkół wyższych.

W ramach tej współpracy studenci, doktoranci i nauczyciele akademiccy z państw obu Umawiających się Stron będą uczestniczyć w organizowanych wspólnie seminariach i spotkaniach naukowych, będą wspólnie realizować projekty związane z wcześniej ustaloną tematyką znajdującą się w kręgu zainteresowań obu Umawiających się Stron.

Artykuł  11
1.
Umawiające się Strony będą wymieniać delegacje pracowników polskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i albańskiego Ministerstwa Edukacji i Nauki w celu wymiany doświadczeń, a także w celu omówienia realizacji Programu współpracy między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji i Nauki Republiki Albanii w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego, w limicie rocznym do 10 dni.
2.
Strona przyjmująca rezerwuje noclegi oraz zapewnia i ponosi koszty tłumaczenia.
3.
Strona wysyłająca pokrywa koszty podróży i pobytu zgodnie z obowiązującymi przepisami państwa Strony wysyłającej.
Artykuł  12

Program nie ogranicza realizacji innych przedsięwzięć, jeśli zostaną one uzgodnione przez obie Umawiające się Strony.

Artykuł  13

Strona wysyłająca zapewni, iż osoby uczestniczące w wymianie objętej Programem będą posiadały ubezpieczenie (polisę) na wypadek nagłych zachorowań lub nieszczęśliwego wypadku, chyba że prawo do świadczeń zdrowotnych wynika z przepisów państwa Strony przyjmującej.

Artykuł  14

Program wchodzi w życie w dniu jego podpisania.

Artykuł  15

Program zostaje zawarty na okres 4 lat.

Sporządzono w Tiranie dnia 14 czerwca 2007 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, albańskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W przypadku rozbieżności przy interpretacji Programu tekst angielski będzie tekstem rozstrzygającym.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2007.56.631

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Albania-Polska. Program współpracy między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji i Nauki Republiki Albanii w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego. Tirana.2007.06.14.
Data aktu: 14/06/2007
Data ogłoszenia: 03/09/2007
Data wejścia w życie: 14/06/2007