Włochy-Polska. Memorandum o Porozumieniu w dziedzinie zdrowia i nauk medycznych. Warszawa.1999.03.12.

MEMORANDUM O POROZUMIENIU
między Ministerstwem Zdrowia i Opieki Społecznej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Zdrowia Republiki Włoskiej w dziedzinie zdrowia i nauk medycznych,
podpisane w Warszawie dnia 12 marca 1999 r.

Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Zdrowia Republiki Włoskiej, zwane dalej "Stronami", pragną rozwijać wzajemną współpracę w dziedzinie zdrowia i nauk medycznych uznając, że współpraca ta wniesie wkład w podniesienie poziomu zdrowia ich obywateli,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Strony będą rozwijały współpracę w dziedzinie zdrowia i nauk medycznych poprzez promowanie wzajemnej wymiany doświadczeń i programy współpracy w dziedzinach, określonych jako priorytetowe.

Artykuł  2

Strony będą organizowały wizyty studyjne ekspertów, dotyczące zagadnień uznawanych jako priorytetowe, w celu osiągnięcia lepszej wzajemnej wiedzy o systemach ochrony zdrowia w obu państwach, jak również o ich sposobach funkcjonowania oraz w celu doskonalenia metod szkolenia ich własnego personelu medycznego i naukowego.

Na 30 dni przed obopólnie uzgodnioną datą, każda ze Stron przekaże informacje drugiej Stronie odnośnie nazwiska, tytułu, specjalizacji swoich ekspertów i proponowanych tematów wizyt studyjnych.

Strona wysyłająca poinformuje Stronę przyjmującą, na co najmniej 15 dni wcześniej, o dacie przyjazdu i programie pobytu.

Artykuł  3

Obie Strony będą zachęcały do współpracy pomiędzy medycznymi instytucjami obu państw. W tym celu, do piątego grudnia każdego roku, instytucje medyczne obu państw będą dostarczały harmonogramy organizowanych przez siebie zjazdów naukowych.

Artykuł  4

Obie Strony będą popierały bezpośrednią współpracę pomiędzy szpitalami i medycznymi instytutami naukowo-badawczymi, opartą na bezpośrednich porozumieniach pomiędzy tymi jednostkami. Porozumienia te będą zatwierdzane przez kompetentne władze w każdym z państw.

Bezpośrednia współpraca pomiędzy właściwymi instytutami i jednostkami będzie prowadzona poprzez wymianę materiałów naukowych i dokumentacji technicznej oraz wspólne programy badawcze zgodnie z zainteresowaniem obu Stron.

Artykuł  5

Strony będą promowały wymianę medycznych czasopism, materiałów i plakatów na temat oświaty zdrowotnej.

Strony będą przekazywały sobie wzajemnie informacje statystyczne dotyczące zdrowia i raporty epidemiologiczne.

Strony będą wymieniały, na życzenie, informacje na temat obowiązujących w ich państwach aktów prawnych w dziedzinie ochrony zdrowia.

Artykuł  6

Działania przewidziane w niniejszym Memorandum o Porozumieniu będą podejmowane stosownie do funduszy dostępnych w budżetach obu Stron.

Ekspertom podróżującym za granicę zgodnie z postanowieniami niniejszego Memorandum o Porozumieniu Strona wysyłająca pokryje koszty podróży pomiędzy dwiema stolicami.

Strona przyjmująca pokryje koszty transportu na terenie swojego państwa oraz koszty zakwaterowania w hotelu stosownie do obowiązujących przepisów.

Artykuł  7

Strony powołają grupę monitorującą i koordynującą, do której będzie należało określenie priorytetów współpracy i ich realizacja.

Grupa ta będzie spotykała się na przemian w Warszawie i w Rzymie zgodnie z ustaleniami Stron, nie częściej niż raz do roku.

Artykuł  8

Niniejsze Memorandum o Porozumieniu wchodzi w życie w dniu, w którym obie Strony zostaną wzajemnie powiadomione o wykonaniu odnośnych wewnętrznych procedur.

Niniejsze Memorandum o Porozumieniu zawarte jest na okres pięciu lat. Ulega ono automatycznemu przedłużeniu na dalsze pięcioletnie okresy, o ile żadna ze Stron nie powiadomi o jego wypowiedzeniu w drodze notyfikacji, nie później jednak niż na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.

W przypadku wypowiedzenia niniejszego Memorandum o Porozumieniu wszelkie rozpoczęte w jego ramach, a jeszcze nie ukończone, programy współpracy będą realizowane aż do czasu ich zakończenia.

Na dowód czego sygnatariusze Stron, którzy są upełnomocnieni przez swoje Rządy podpisali niniejsze Memorandum o Porozumieniu.

Podpisano w Warszawie 1999 r., dnia 12 marca w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i włoskim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2007.25.269

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Włochy-Polska. Memorandum o Porozumieniu w dziedzinie zdrowia i nauk medycznych. Warszawa.1999.03.12.
Data aktu: 12/03/1999
Data ogłoszenia: 13/04/2007
Data wejścia w życie: 06/02/2006