Mołdowa-Polska. Porozumienie o współpracy w dziedzinie wojskowej. Warszawa.1998.10.27.

POROZUMIENIE
między Ministerstwem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Obrony Republiki Mołdowy o współpracy w dziedzinie wojskowej,
podpisane w Warszawie dnia 27 października 1998 r.

Ministerstwo Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Obrony Republiki Mołdowy, zwane dalej Stronami,

potwierdzając swoje przywiązanie do celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych, postanowień Aktu Końcowego z Helsinek, Paryskiej Karty Nowej Europy, Traktatu o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie,

pragnąc ustanowienia i rozwoju wzajemnie korzystnych stosunków w dziedzinie techniczno - wojskowej,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Strony w zakresie swych kompetencji określonych w prawie wewnętrznym Państwa każdej ze Stron, będą współpracować na zasadach równoprawności i wzajemnych korzyści oraz zgodnie z powszechnie stosowanymi zasadami prawa międzynarodowego i zwyczajami międzynarodowymi.

Artykuł  2
1.
Strony będą współpracować w szczególności w następujących dziedzinach:
a)
kierowanie obronnością państwa i planowanie obronne;
b)
szkolnictwo i nauka wojskowa;
c)
działalność kadrowa, w tym szkolenie żołnierzy oraz pracowników cywilnych resortów obrony;
d)
udział w przedsięwzięciach Programu "Partnerstwo dla Pokoju", misjach pokojowych i humanitarnych oraz innych przedsięwzięciach organizacji międzynarodowych;
e)
uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz prac badawczo-naukowych i rozwojowych w zakresie techniki wojskowej, a także standaryzacji i metrologii wojskowej;
f)
topografii i geodezji;
g)
obsługa prawna;
h)
działalność kulturalna i sportowa;
i)
wymiana wczasowo-turystyczna;
j)
problemy zabezpieczenia medycznego;
k)
informowanie opinii publicznej.
2.
Dziedziny wymienione w ustępie 1 niniejszego artykułu mogą być uregulowane szczegółowo w Protokołach Dodatkowych do niniejszego Porozumienia, które będą podpisywane przez upełnomocnionych przedstawicieli Stron.
Artykuł  3

Strony będą realizować współpracę w szczególności w następujących formach:

a)
wizyty oficjalne i spotkania robocze;
b)
konsultacje, konferencje, seminaria, warsztaty robocze;
c)
studia i praktyki w wyższych szkołach wojskowych i wojskowych jednostkach badawczo-rozwojowych, wymiana wykładowców i stażystów w różnych dziedzinach;
d)
udział obserwatorów w ćwiczeniach wojskowych;
e)
wymiana informacji i dokumentacji;
f)
wizyty w jednostkach i instytucjach wojskowych;
g)
imprezy kulturalne i sportowe.
Artykuł  4
1.
Podstawą współpracy na dany rok jest wzajemnie akceptowany roczny plan współpracy.
2.
Strony składają wnioski i propozycje do planu, o którym mowa w ustępie 1 w terminie do 15 października roku poprzedzającego rok, na który sporządza się plan.
3.
Roczny plan współpracy przygotowuje Grupa Robocza składająca się z przedstawicieli Stron w terminie do 15 listopada roku poprzedzającego rok, na który sporządza się plan.
4.
Roczny plan współpracy podpisywany jest przez upoważnionych przedstawicieli Stron w terminie do 15 grudnia roku poprzedzającego rok, na który sporządza się plan.
5.
W rocznym planie współpracy wyszczególnia się przedsięwzięcia oraz formy, terminy i miejsca ich realizacji, a także liczbę uczestników.
Artykuł  5

Wymiana delegacji wynikających z planów współpracy dwustronnej będzie odbywać się na zasadzie wzajemności i z uwzględnieniem następujących postanowień:

1)
Strona wysyłająca zapewni na swój koszt członkom swojej delegacji:
a)
transport do wcześniej określonego miejsca na terytorium Państwa Strony przyjmującej i z powrotem;
b)
diety należne na czas pobytu;
c)
dokumenty wymagane przez władze Państwa Strony przyjmującej niezbędne do wjazdu i opuszczenia terytorium.
2)
Strona przyjmująca zapewni na własny koszt członkom delegacji Strony wysyłającej:
a)
transport na terytorium własnego Państwa;
b)
wyżywienie;
c)
zakwaterowanie;
3)
W nagłych wypadkach Strona przyjmująca zapewni medyczną pomoc ambulatoryjną i podstawową opiekę dentystyczną w wojskowych zakładach opieki zdrowotnej. Powrót chorego do kraju będzie organizowany na koszt Strony wysyłającej.
Artykuł  6

Zasady pokrywania wydatków inne niż te, o których mowa w artykule 4 i artykule 5 będą określane w Protokołach Dodatkowych do niniejszego Porozumienia.

Artykuł  7
1.
Informacje i dokumenty udostępnione w ramach niniejszego Porozumienia będą chronione zgodnie z prawem obowiązującym w Państwie Strony, która informację otrzymała.
2.
Jakakolwiek informacja uznana za niejawną przez Stronę, która ją sporządziła i udostępniła nie może być ujawniana ani przekazywana stronom trzecim bez wyrażonej na piśmie uprzedniej zgody tej Strony.
3.
Szczegółowe zagadnienia związane z ochroną informacji, Strony uregulują w Protokole Dodatkowym do niniejszego Porozumienia, który będzie podpisany przez upełnomocnionych przedstawicieli Stron.
Artykuł  8

Spory mogące powstać przy interpretacji i wprowadzeniu w życie postanowień niniejszego Porozumienia będą rozstrzygane przez Strony na drodze dwustronnych konsultacji i bezpośrednich negocjacji.

Artykuł  9

Strony, po wzajemnym uzgodnieniu, mogą wnieść poprawki i uzupełnienia do niniejszego Porozumienia w formie Protokołu Dodatkowego, który stanowił będzie część składową Porozumienia. Protokół Dodatkowy wejdzie w życie zgodnie z postanowieniami określonymi w artykule 10 niniejszego Porozumienia.

Artykuł  10
1.
Niniejsze Porozumienie podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej ze Stron, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany pisemnych powiadomień. Porozumienie wejdzie w życie w dniu otrzymania późniejszego pisemnego powiadomienia.
2.
Niniejsze Porozumienie jest zawarte na okres pięciu lat. Ulega ono automatycznemu przedłużeniu na okres kolejnych pięciu lat, jeżeli żadna ze Stron nie wypowie go w drodze pisemnego powiadomienia o wypowiedzeniu na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.
Sporządzono w Warszawie dnia 27 października 1998 roku, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim, mołdawskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie rozbieżności przy ich interpretacji, tekst sporządzony w języku angielskim będzie uważany za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024