Litwa-Polska. Porozumienie o otwarciu drogowego przejścia granicznego Berżniki - Kapciamiestis. 2006.09.01.

POROZUMIENIE
z dnia 1 września 2006 r.
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o otwarciu drogowego przejścia granicznego Berżniki - Kapčiamiestis

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Republiki Litewskiej

Nr 5-451/2006

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej

Wilno

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej składa wyrazy szacunku Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Litewskiej i na podstawie artykułu 6 Umowy między Rządem Republiki Litewskiej a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie przejść granicznych, sporządzonej w Warszawie dnia 12 sierpnia 1992 r., oraz ze względu na osiągnięte porozumienie ma zaszczyt przekazać ponowioną przez właściwe instytucje Republiki Litewskiej propozycję otwarcia przejścia granicznego Kapčiamiestis - Berżniki na niżej określonych warunkach:

1.
Data otwarcia przejścia granicznego - 1 września 2006 r.
2.
Czas funkcjonowania przejścia granicznego - od 1 maja do 1 października w godzinach od 900 do 2100 czasu litewskiego, co odpowiada godzinom od 800 do 2000 czasu polskiego.
3.
Status przejścia granicznego - dla ruchu osobowego (pieszego, konno, rowerami, motorowerami i motocyklami) obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz innych państw, które nie należą do Unii Europejskiej, ale na podstawie umów zawartych z Unią Europejską korzystają ze swobodnego przepływu osób oraz członków ich rodzin.
4.
Kontrola graniczna osób i środków transportu, o których mowa w punkcie 3, dokonywana będzie na terytorium Republiki Litewskiej przez służby graniczne obu państw. Porządek odpraw granicznych uzgodnią kompetentne służby.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej dodatkowo informuje, że infrastruktura przejścia granicznego Kapčiamiestis - Berżniki jest przygotowana.

Na podstawie artykułu 6 Umowy między Rządem Republiki Litewskiej a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie przejść granicznych, sporządzonej w Warszawie dnia 12 sierpnia 1992 r., Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej zwraca się z prośbą do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o zgodę na otwarcie tego przejścia granicznego na wymienionych warunkach.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej korzysta z okazji, aby ponowić Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Litewskiej wyrazy swojego najwyższego szacunku.

Wilno, dnia 8 sierpnia 2006 r.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Rzeczypospolitej Polskiej

DPT.I 2265-20-2005/CZ/204

Ambasada Republiki Litewskiej

w Warszawie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej przesyła wyrazy szacunku Ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie i w nawiązaniu do noty nr DPT.I 2265-20-2005/SW z dnia 9 czerwca 2006 r. ma zaszczyt potwierdzić otrzymanie noty nr 5-451/2006 z dnia 8 sierpnia 2006 r. o następującej treści:

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej składa wyrazy szacunku Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Litewskiej i na podstawie artykułu 6 Umowy między Rządem Republiki Litewskiej a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie przejść granicznych, sporządzonej w Warszawie dnia 12 sierpnia 1992 r., oraz ze względu na osiągnięte porozumienie ma zaszczyt przekazać ponowioną przez właściwe instytucje Republiki Litewskiej propozycję otwarcia przejścia granicznego Kapčiamiestis - Berżniki na niżej określonych warunkach:

1. Data otwarcia przejścia granicznego - 1 września 2006 r.

2. Czas funkcjonowania przejścia granicznego - od 1 maja do 1 października w godzinach od 900 do 2100 czasu litewskiego, co odpowiada godzinom od 800 do 2000 czasu polskiego.

3. Status przejścia granicznego - dla ruchu osobowego (pieszego, konno, rowerami, motorowerami i motocyklami) obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz innych państw, które nie należą do Unii Europejskiej, ale na podstawie umów zawartych z Unią Europejską korzystają ze swobodnego przepływu osób oraz członków ich rodzin.

4. Kontrola graniczna osób i środków transportu, o których mowa w punkcie 3, dokonywana będzie na terytorium Republiki Litewskiej przez służby graniczne obu państw. Porządek odpraw granicznych uzgodnią kompetentne służby.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej dodatkowo informuje, że infrastruktura przejścia granicznego Kapčiamiestis - Berżniki jest przygotowana.

Na podstawie artykułu 6 Umowy między Rządem Republiki Litewskiej a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie przejść granicznych, sporządzonej w Warszawie dnia 12 sierpnia 1992 r., Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej zwraca się z prośbą do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o zgodę na otwarcie tego przejścia granicznego na wymienionych warunkach.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej korzysta z okazji, aby ponowić Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Litewskiej wyrazy swojego najwyższego szacunku.".

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej ma zaszczyt zakomunikować, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wyraża zgodę na powyższe i przyjmuje propozycję Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej, aby przytoczona wyżej nota i niniejsza odpowiedź na nią stanowiły Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o otwarciu drogowego przejścia granicznego Berżniki - Kapčiamiestis, które wejdzie w życie dnia 1 września 2006 r.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej korzysta z okazji, aby ponowić Ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie wyrazy swojego wysokiego poważania.

Warszawa, dnia 25 sierpnia 2006 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024