Uzbekistan-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie poczty i telekomunikacji. Warszawa.2002.05.14.

UMOWA
między Ministrem Infrastruktury Rzeczypospolitej Polskiej a Agencją Poczty i Telekomunikacji Uzbekistanu o współpracy w dziedzinie poczty i telekomunikacji,
podpisana w Warszawie dnia 14 maja 2002 r.

UMOWA

między Ministrem Infrastruktury Rzeczypospolitej Polskiej a Agencją Poczty i Telekomunikacji Uzbekistanu o współpracy w dziedzinie poczty i telekomunikacji

Minister Infrastruktury Rzeczypospolitej Polskiej i Agencja Poczty i Telekomunikacji Uzbekistanu, zwane dalej Umawiającymi się Stronami,

kierując się chęcią rozwijania współpracy w dziedzinie poczty i telekomunikacji pomiędzy obydwoma krajami,

dążąc do promowania współpracy ekonomicznej, naukowej i technicznej w dziedzinie poczty i telekomunikacji, opartej na równości i wzajemnych korzyściach,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą rozwijać wzajemną współpracę w dziedzinie poczty i telekomunikacji zgodnie z obowiązującymi przepisami Światowego Związku Pocztowego oraz Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, międzynarodowych organizacji, których Rzeczpospolita Polska i Republika Uzbekistanu są członkami, prawem państwa każdej Umawiającej się Strony oraz postanowieniami niniejszej umowy.

Artykuł  2

Podstawowymi celami współpracy między Umawiającymi się Stronami w dziedzinie poczty i telekomunikacji są:

1)
rozwijanie efektywnych i wysokiej jakości usług pocztowych i telekomunikacyjnych;
2)
promowanie stałego rozwoju usług pocztowych i telekomunikacyjnych;
3)
wymiana doświadczeń ekonomicznych i technicznych w dziedzinie poczty i telekomunikacji;
4)
promowanie wdrażania nowych międzynarodowych usług pocztowych i telekomunikacyjnych;
5)
wymiana doświadczeń z zakresu prowadzenia działalności w ramach międzynarodowych organizacji pocztowych i telekomunikacyjnych;
6)
współpraca naukowa i technologiczna w dziedzinie poczty i telekomunikacji;
7)
współpraca w innych dziedzinach usług pocztowych i telekomunikacyjnych.
Artykuł  3
1.
Umawiające się Strony będą czynić starania na rzecz rozwoju bezpośrednich kontaktów pomiędzy producentami, operatorami, dostawcami usług i jednostkami badawczo-rozwojowymi Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Uzbekistanu, działającymi w dziedzinie poczty i telekomunikacji.
2.
Współpraca w dziedzinie poczty i telekomunikacji, określona szczegółowymi umowami, może być prowadzona, z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów prawa państwa każdej z Umawiających się Stron, przez przedmioty, o których mowa w ustępie 1, poprzez:
1)
wymianę ekspertów;
2)
tworzenie wspólnych przedsięwzięć z udziałem kapitału zagranicznego;
3)
bezpośrednie konsultacje;
4)
inne formy współpracy zgodne z interesami Umawiających się Stron.
Artykuł  4
1.
Umawiające się Strony będą wymieniać informacje dotyczące działalności pocztowej i telekomunikacyjnej, a w szczególności - odnoszące się do regulacji prawnych w dziedzinie poczty i telekomunikacji.
2.
Budowa i eksploatacja sieci telekomunikacyjnych jak również realizacja wymiany pocztowej będą odbywać się na podstawie oddzielnych umów o współpracy zawartych między uprawnionymi podmiotami Umawiających się Stron, zgodnie z przepisami prawa państwa każdej Umawiającej się Strony.
3.
Stawki za usługi pocztowe i telekomunikacyjne będą ustalane zgodnie z obowiązującymi postanowieniami Aktów Światowego Związku Pocztowego oraz zaleceniami Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego.
4.
Stawki za usługi telekomunikacyjne oraz stawki za usługi pocztowe nieobjęte aktami, o których mowa w ust. 3, określane będą w odrębnych handlowych umowach pomiędzy odpowiednimi międzynarodowymi operatorami Umawiających się Stron.
Artykuł  5

Roboczymi językami we współpracy Umawiających się Stron będą język angielski i rosyjski.

Artykuł  6

Umowa niniejsza nie narusza praw i zobowiązań Umawiających się Stron wynikających z innych międzynarodowych porozumień przyjętych przez Umawiające się Strony.

Artykuł  7

Wszelkie rozbieżności dotyczące interpretacji i stosowania niniejszej umowy będą rozstrzygane w drodze bezpośrednich negocjacji i konsultacji przez obie Umawiające się Strony.

Artykuł  8

Umawiające się Strony za obopólną zgodą mogą wnosić zmiany i uzupełnienia do niniejszej umowy w formie odrębnych protokołów stanowiących integralną część niniejszej umowy.

Artykuł  9
1.
Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej z Umawiających się Stron. Umowa wejdzie w życie w dniu otrzymania noty późniejszej, stwierdzającej spełnienie wymogów prawa wewnętrznego niezbędnych dla jej wejścia w życie.
2.
Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużeniu na dalsze pięcioletnie okresy, o ile żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.
Sporządzono w Warszawie dnia 14 maja 2002 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, uzbeckim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne; w razie rozbieżności przy ich interpretacji tekst angielski uważany będzie za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024