Nadanie statutu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU1)
z dnia 4 lutego 2005 r.
w sprawie nadania statutu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Na podstawie art. 9d ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, Nr 273, poz. 2703 i Nr 281, poz. 2781 oraz z 2005 r. Nr 17, poz. 141) zarządza się, co następuje:
§  1.
Centralnej Komisji Egzaminacyjnej nadaje się statut stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Traci moc zarządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 marca 1999 r. w sprawie nadania statutu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (M. P. Nr 11, poz. 159).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Edukacji Narodowej i Sportu kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz. U. Nr 134, poz. 1426).

ZAŁĄCZNIK

STATUT CENTRALNEJ KOMISJI EGZAMINACYJNEJ

§  1.
1.
W skład Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, zwanej dalej "Komisją", wchodzą następujące komórki organizacyjne:
1)
Wydział Sprawdzianów dla Uczniów Szkół Podstawowych;
2)
Wydział Egzaminów dla Uczniów Gimnazjów;
3)
Wydział Matur;
4)
Wydział Egzaminów Zawodowych;
5)
Wydział Badań i Ewaluacji;
6)
Wydział Programów Doskonalenia Nauczycieli i Promocji;
7)
Wydział Ekonomiczno-Administracyjny;
8)
Pracownia Informatyczna.
2.
W wydziałach, o których mowa w ust. 1 pkt 1-6, mogą być tworzone - jako komórki organizacyjne - pracownie i zespoły do wykonywania określonych zadań należących do zakresu działania wydziału.
§  2.
Do zadań wydziałów, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-4, należy:
1)
opracowywanie propozycji standardów wymagań będących podstawą odpowiednio sprawdzianu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej, zwanego dalej "sprawdzianem", egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w gimnazjum, zwanego dalej "egzaminem gimnazjalnym", egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, we współpracy w szczególności z zainteresowanymi ministrami, szkołami wyższymi, jednostkami badawczo-rozwojowymi, organizacjami pracodawców i samorządami zawodowymi;
2)
przygotowywanie zadań, pytań i testów oraz ustalanie zestawów do przeprowadzania odpowiednio sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;
3)
opracowywanie, we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi, a w zakresie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe również z ministrami właściwymi dla zawodów, informatorów dotyczących odpowiednio sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;
4)
przygotowywanie materiałów informacyjnych odpowiednio o sprawdzianie, egzaminie gimnazjalnym, egzaminie maturalnym i egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe;
5)
koordynowanie działalności okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz nadzorowanie ich prac związanych z opracowywaniem propozycji zestawów zadań, pytań i testów do odpowiednio sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, a także nadzorowanie prac związanych z ich przeprowadzaniem, w tym ocenianiem przez okręgowe komisje egzaminacyjne prac egzaminacyjnych, oraz udział w realizacji zadań, o których mowa w § 4 pkt 1;
6)
analizowanie wyników odpowiednio sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;
7)
opracowywanie corocznych sprawozdań o poziomie osiągnięć uczniów na poszczególnych etapach kształcenia na podstawie wyników odpowiednio sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;
8)
udział w realizacji zadań, o których mowa w § 3;
9)
wykonywanie zadań wynikających z przepisów w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.
§  3.
Do zadań Wydziału Badań i Ewaluacji należy:
1)
inspirowanie badań naukowych, eksperymentów i innowacji w dziedzinie oceniania i egzaminowania;
2)
prowadzenie ewaluacji sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;
3)
opracowywanie sprawozdań z realizacji zadań, o których mowa w pkt 1 i 2.
§  4.
Do zadań Wydziału Programów Doskonalenia Nauczycieli i Promocji należy:
1)
przygotowywanie i upowszechnianie materiałów szkoleniowych dla kandydatów na egzaminatorów;
2)
przygotowywanie i upowszechnianie programów szkoleń i materiałów szkoleniowych na potrzeby doskonalenia nauczycieli w zakresie diagnozowania i oceniania;
3)
przygotowywanie materiałów informacyjnych dotyczących oceniania;
4)
ogłaszanie informatorów dotyczących sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
§  5.
Do zadań Wydziału Ekonomiczno-Administracyjnego należy w szczególności:
1)
prowadzenie obsługi administracyjnej i finansowej Komisji;
2)
przygotowywanie projektu budżetu Komisji;
3)
analiza kosztów działalności Komisji.
§  6.
Zadaniem Pracowni Informatycznej jest przygotowywanie opracowań danych dotyczących wyników sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, zgodnie z zapotrzebowaniem różnych odbiorców.
§  7. 1
(uchylony).
§  8. 2
(uchylony).
§  9.
1.
W Komisji zatrudnia się pracowników na stanowiskach wymagających kwalifikacji pedagogicznych i na stanowiskach administracyjno-obsługowych.
2.
Posiadania kwalifikacji pedagogicznych wymaga zajmowanie następujących stanowisk:
1)
dyrektora Komisji;
2)
wicedyrektora Komisji;
3)
kierownika wydziału, zespołu, pracowni;
4)
zastępcy kierownika wydziału, zespołu, pracowni;
5)
starszego eksperta;
6)
eksperta.
2a. 3
W Komisji tworzy się stanowisko wicedyrektora do spraw ekonomiczno-administracyjnych.
3. 4
Przepis ust. 2 nie dotyczy stanowiska wicedyrektora do spraw ekonomiczno-administracyjnych oraz pracowników Wydziału Ekonomiczno-Administracyjnego i Pracowni Informatycznej.
§  10.
W Komisji tworzy się samodzielne stanowiska pracy:
1)
główny księgowy;
2)
radca prawny.
§  11.
Szczegółową organizację wewnętrzną Komisji określa regulamin organizacyjny nadany przez dyrektora Komisji.
§  12.
Zasady gospodarki finansowej Komisji określają odrębne przepisy.
§  13.
Komisja używa pieczęci urzędowej zgodnie z odrębnymi przepisami.
1 Załącznik § 7 uchylony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 20 lipca 2005 r. (M.P.05.45.612) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 sierpnia 2005 r.
2 Załącznik § 8 uchylony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 20 lipca 2005 r. (M.P.05.45.612) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 sierpnia 2005 r.
3 Załącznik § 9 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 20 lipca 2005 r. (M.P.05.45.612) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 sierpnia 2005 r.
4 Załącznik § 9 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 20 lipca 2005 r. (M.P.05.45.612) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 sierpnia 2005 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024