Rosja-Polska. Protokół o współpracy między Ministrem Kultury Rzeczypospolitej Polskiej a Federalną Agencją Kultury i Kinematografii Federacji Rosyjskiej na lata 2004-2005. Warszawa.2004.11.17.

PROTOKÓŁ
o współpracy między Ministrem Kultury Rzeczypospolitej Polskiej a Federalną Agencją Kultury i Kinematografii Federacji Rosyjskiej na lata 2004-2005,
podpisany w Warszawie dnia 17 listopada 2004 r.

Mając na uwadze postanowienia Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty, sporządzonej w Warszawie dnia 25 sierpnia 1993 r. (Dz. U. z 1994 r. Nr 36, poz. 133),

Minister Kultury Rzeczypospolitej Polskiej i Federalna Agencja Kultury i Kinematografii Federacji Rosyjskiej, zwani dalej "Stronami",

uzgodnili, co następuje:

Art.  1.

Strony zorganizują i przeprowadzą w okresie od listopada 2004 r. do stycznia 2005 r. Sezon Kultury Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sezon Kultury Polskiej w Federacji Rosyjskiej w okresie od marca do października 2005 r.

Szczegółowy program i harmonogram Sezonów zostanie uregulowany w odrębnych protokołach.

Art.  2.

Strony zakończą przygotowania i dokonają otwarcia wystawy "Moskwa-Warszawa/Warszawa-Moskwa 1900-2000" w listopadzie 2004 r. w Warszawie i w marcu 2005 r. w Moskwie.

Art.  3.

Strony będą wspierać współpracę między teatrami polskimi i rosyjskimi, w tym Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Aleksandryjskiego w Sankt Petersburgu, oraz w szczególności udzielą możliwej pomocy przy przyjmowaniu i wysyłaniu:

-
rosyjskich uczestników i obserwatorów na coroczny Międzynarodowy Festiwal "Kontakt" (Toruń, maj);
-
polskich uczestników i obserwatorów na coroczny Międzynarodowy Festiwal "Bałtycki Dom" (Sankt Petersburg);
-
rosyjskich uczestników i obserwatorów na Międzynarodowy Festiwal "Dialog" (Wrocław, październik);
-
rosyjskich uczestników i obserwatorów na Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Spotkania Teatralne" (Lublin, październik);
-
polskich uczestników i obserwatorów na coroczny Festiwal Nowego Dramatu (Moskwa, maj);
-
polskich uczestników i obserwatorów na Festiwal im. Czechowa (Moskwa, 2005 r.);
-
rosyjskich uczestników i obserwatorów na Festiwal Festiwali Teatralnych "Spotkania" (Warszawa, 2004 r.);
-
rosyjskich uczestników i obserwatorów na "Festiwal Saison Russe. Spotkanie z dramaturgią rosyjską" (Gdańsk).
Art.  4.

Strony udzielą pomocy w realizacji programu: "Polski teatr wczoraj i dziś" w Centrum im. Meyerholda w Moskwie w 2005 r.

Art.  5.

Strony udzielą pomocy w wysyłaniu i przyjmowaniu:

-
rosyjskich uczestników i obserwatorów na coroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" (wrzesień);
-
rosyjskich uczestników na Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina (październik 2005 r.);
-
polskich uczestników i obserwatorów na coroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Moskiewska Jesień" (Moskwa, listopad);
-
polskich uczestników na Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów im. F. Chopina (Moskwa, 2004 r.);
-
polskich uczestników na Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Mikołaja Rimskiego-Korsakowa (Sankt Petersburg, 2005 r.).
Art.  6.

Strony będą wspierały współpracę między bibliotekami w zakresie wymiany książek, wypożyczeń materiałów bibliotecznych, wymiany specjalistów bibliotecznych, w szczególności między Biblioteką Narodową w Warszawie i Biblioteką Narodową w Sankt Petersburgu oraz Państwową Biblioteką Federacji Rosyjskiej w Moskwie.

Art.  7.

Biblioteka Narodowa w Warszawie we współpracy z rosyjskimi instytucjami kultury zorganizują w 2004 r. wystawę pt. "Polska-Rosja. Z dziejów kontaktów kulturalnych", która będzie eksponowana w Sankt Petersburgu i w Moskwie.

Art.  8.

W dziedzinie kinematografii Strony będą wspierać:

-
współpracę między polskimi i rosyjskimi instytucjami, organizacjami i producentami filmowymi, przede wszystkim przy realizacji wspólnej produkcji filmów i wzajemnym świadczeniu usług przy realizacji filmów;
-
współpracę między polskimi i rosyjskimi stowarzyszeniami twórców filmowych oraz filmotek narodowych;
-
organizację corocznych przeglądów filmowych na zasadzie wzajemności;
-
udział w festiwalach filmowych, zgodnie z regulaminami tych festiwali, odbywających się na terytorium państwa drugiej Strony, w szczególności w Polsce, w:

Krakowskim Festiwalu Filmowym (maj);

Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Lubuskie Lato Filmowe" w Łagowie (czerwiec);

Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym (październik);

Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE w Łodzi (grudzień);

Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (wrzesień, udział przedstawicieli strony rosyjskiej jako obserwatorów).

Art.  9.

Strony potwierdzają zainteresowanie podpisaniem porozumienia międzyrządowego o wspólnej produkcji filmów.

Art.  10.

Strony będą wspierać:

-
współpracę polskich i rosyjskich szkół artystycznych funkcjonujących według prawa wewnętrznego każdej ze Stron;
-
współpracę między uczelniami artystycznymi, jak również wymianę nauczycieli akademickich i studentów wyżej wymienionych uczelni;
-
udział przedstawicieli szkół i uczelni artystycznych w konferencjach, kolokwiach, sesjach i szkoleniach w zakresie szkolnictwa artystycznego i teorii sztuki, organizowanych przez drugą Stronę;
-
wymianę informacji o imprezach artystycznych (szkoleniach, konkursach, festiwalach).
Art.  11.

Strony będą popierać współpracę między polskimi i rosyjskimi organizacjami i instytucjami kulturalnymi, jak również działalność polskich i rosyjskich organizacji pozarządowych w tej dziedzinie.

Art.  12.

Strony będą wspierać udział artystów i zespołów ludowych w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych odbywających się w obu krajach, jak również wymianę specjalistów w zakresie kultury ludowej i twórczości amatorskiej.

Art.  13.

Strony będą wspierać współpracę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej (Warszawa) z Państwowym Akademickim Teatrem Wielkim Rosji (Moskwa) oraz z Teatrem Maryjskim w Sankt Petersburgu. Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie weźmie udział w międzynarodowym festiwalu "Białe Noce" w Sankt Petersburgu w czerwcu 2005 r.

Art.  14.

Strony będą wspierać współpracę pomiędzy polskimi i rosyjskimi instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za ochronę i konserwację dziedzictwa kultury.

Art.  15.

Strony będą wspierać współpracę pomiędzy polskimi i rosyjskimi instytucjami i organizacjami zajmującymi się problemami dotyczącymi polsko-rosyjskich relacji kulturowych na przestrzeni dziejów.

Art.  16.

Strony będą stwarzać odpowiednie warunki działalności i prezentacji organizacji polonijnych w Rosji i mniejszości rosyjskiej w Polsce.

Art.  17.

Strony będą sprzyjać współpracy muzeów, w tym w szczególności pomiędzy:

-
Muzeum Zamkowym w Malborku a Ermitażem,
-
Rosyjskim Muzeum Etnograficznym w Sankt Petersburgu a Muzeum Historycznym Miasta Gdańska,
-
Muzeum Narodowym w Krakowie i Rosyjskim Muzeum Etnograficznym w Sankt Petersburgu
-
Muzeum Rosyjskim w Sankt Petersburgu i Muzeum Narodowym w Warszawie.
Art.  18.

Strony realizują wymianę kulturalną na następujących warunkach:

Przy wymianie zespołów twórczych, delegacji i poszczególnych przedstawicieli Strona wysyłająca opłaca międzynarodowe koszty transportu i przewóz bagażu w obie strony, wypłaca honoraria wykonawcom; Strona przyjmująca ponosi koszty zakwaterowania, wyżywienia lub, na życzenie Strony wysyłającej, wypłaca diety zgodnie z normami Strony przyjmującej, opłaca wynajem pomieszczeń, transport na swym terytorium zgodnie z programem pobytu, jak również tłumacza i w razie potrzeby osobę towarzyszącą (pilota).

Przy wymianie wystaw muzealnych i organizacji wielkich imprez warunki i zasady ich finansowania i realizacji są określane w odrębnym protokole, zawieranym przez organizatorów przy udziale Stron.

Art.  19.

Do niniejszego protokołu, za zgodą Stron, mogą być wprowadzone zmiany i uzupełnienia sporządzone na piśmie.

Art.  20.

Niniejszy protokół wchodzi w życie z dniem jego podpisania i obowiązuje do dnia 31 grudnia 2005 r.

NINIEJSZY protokół sporządzono w Warszawie dnia 17 listopada 2004 r., w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w języku polskim i rosyjskim, przy czym oba teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2004.53.897

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rosja-Polska. Protokół o współpracy między Ministrem Kultury Rzeczypospolitej Polskiej a Federalną Agencją Kultury i Kinematografii Federacji Rosyjskiej na lata 2004-2005. Warszawa.2004.11.17.
Data aktu: 17/11/2004
Data ogłoszenia: 15/12/2004
Data wejścia w życie: 17/11/2004