Założenia prywatyzacyjne niektórych przedsiębiorstw ważnych z punktu widzenia strategicznych interesów Rzeczypospolitej Polskiej.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 10 września 2004 r.
w sprawie założeń prywatyzacji niektórych przedsiębiorstw ważnych z punktu widzenia strategicznych interesów Rzeczypospolitej Polskiej

Art.  1.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do Rady Ministrów o niezwłoczne przedstawienie założeń prywatyzacji PKO BP S.A., Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A., Giełdy Papierów Wartościowych, Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, zakładów produkcji i przesyłu energii elektrycznej oraz gazu, zakładów produkcji i przesyłu ciepła, spółek węglowych, zakładów chemii polskiej oraz ewentualnej sprzedaży bądź przekazywania należących do Skarbu Państwa akcji PZU S.A., BGŻ S.A. i KGHM Polska Miedź S.A. oraz PKN ORLEN S.A. innym podmiotom. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uważa, że założenia te muszą uwzględniać strategiczne interesy Rzeczypospolitej Polskiej.

Art.  2.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzi debatę na temat przedstawionych przez Radę Ministrów założeń prywatyzacji, o których mowa w art. 1, oraz zajmie wobec nich stanowisko. Do czasu przyjęcia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stanowiska ostateczne decyzje związane z prywatyzacją firm, o których mowa w art. 1, powinny być wstrzymane.

Art.  3.

Wzywa się Radę Ministrów i Ministra Skarbu Państwa do opracowania, do dnia 30 września 2004 r., i przedstawienia Sejmowi wiążących Rząd zasad przeprowadzania publicznych konkursów na stanowiska członków rad nadzorczych i zarządów spółek obsadzanych bezpośrednio przez Ministra Skarbu Państwa lub innych członków Rady Ministrów i szefów organów centralnych, którzy mają pozycję dominującą zgodnie z przepisami prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Konkursy te powinny być ogłaszane publicznie i być otwarte dla wszystkich kandydatów spełniających publicznie znane kryteria, a ich przeprowadzenie powinno być powierzone niezależnym podmiotom dającym rękojmię rzetelności i apolityczności wyboru.

Art.  4.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2004.39.677

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Założenia prywatyzacyjne niektórych przedsiębiorstw ważnych z punktu widzenia strategicznych interesów Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 10/09/2004
Data ogłoszenia: 23/09/2004