Termin przekazania ankiety aktualizacyjnej krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej.

KOMUNIKAT
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 7 maja 2004 r.
w sprawie terminu przekazania ankiety aktualizacyjnej krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej

Na podstawie § 14 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji rejestru podmiotów gospodarki narodowej, w tym wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń, oraz szczegółowych warunków i trybu współdziałania służb statystyki publicznej z innymi organami prowadzącymi urzędowe rejestry i systemy informacyjne administracji publicznej (Dz. U. Nr 69, poz. 763, z 2001 r. Nr 12, poz. 99 oraz z 2003 r. Nr 221, poz. 2195) w związku z wprowadzeniem rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. Nr 33, poz. 289) nowej Polskiej Klasyfikacji Działalności ogłasza się, co następuje:
1.
W okresie od dnia 1 czerwca 2004 r. do dnia 30 września 2005 r. zostanie przeprowadzona aktualizacja krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, zwanego dalej "rejestrem podmiotów".
2.
Aktualizacją objęte zostaną wpisane do rejestru podmiotów:
1)
osoby prawne,
2)
jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej,
3)
osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą

z wyłączeniem indywidualnych gospodarstw rolnych.

3.
Główny Urząd Statystyczny będzie sukcesywnie przekazywał ankietę aktualizacyjną (formularz RG-1) odpowiednio:
1)
w okresie od dnia 1 czerwca 2004 r. do dnia 30 września 2005 r. podmiotom uczestniczącym w badaniach statystycznych statystyki publicznej, łącznie z wzorami formularzy sprawozdawczych;
2)
w okresie od dnia 1 maja 2005 r. do dnia 31 lipca 2005 r. podmiotom, nieobjętym w latach 2004-2005 badaniami statystycznymi statystyki publicznej, których zgłoszona do rejestru podmiotów działalność uległa zmianie, w związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
4.
Podmioty, o których mowa w ust. 3, po otrzymaniu ankiety aktualizacyjnej, zobowiązane są do skorygowania zgłoszonych do rejestru podmiotów danych i po wypełnieniu ankiety - do jej zwrotu w terminie 14 dni od dnia otrzymania urzędowi statystycznemu w województwie, na obszarze którego podmiot ma siedzibę.
5.
Po dokonaniu aktualizacji rejestru podmiotów, urzędy statystyczne wyślą do podmiotów objętych aktualizacją nowe zaświadczenia wyłącznie w przypadku zmian wpisu cech objętych treścią zaświadczenia, którego wzór został ustalony powołanym na wstępie rozporządzeniem.
6.
Ankieta jest również dostępna na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego pod adresem www.stat.gov.pl w formacie pdf. Może ona w dowolnym czasie zostać pobrana, wydrukowana, wypełniona i wysłana pocztą do właściwego urzędu statystycznego.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024