Międzyresortowy Zespół do spraw Przygotowania Propozycji Rozwiązań Systemowych w Zakresie Realizacji Zadań Wynikających z Przepisów Wspólnotowych o Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego Dotyczących Rzeczowych Świadczeń Leczniczych.

ZARZĄDZENIE Nr 64
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 1 sierpnia 2003 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw Przygotowania Propozycji Rozwiązań Systemowych w Zakresie Realizacji Zadań Wynikających z Przepisów Wspólnotowych o Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego Dotyczących Rzeczowych Świadczeń Leczniczych

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199 i Nr 80, poz. 717) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw Przygotowania Propozycji Rozwiązań Systemowych w Zakresie Realizacji Zadań Wynikających z Przepisów Wspólnotowych o Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego Dotyczących Rzeczowych Świadczeń Leczniczych, zwany dalej "Zespołem".
2. 
Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów.
§  2. 
1.  1
 W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący Zespołu - sekretarz stanu lub podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia;
2)
członkowie wyznaczeni przez:
a)
Ministra Obrony Narodowej,
b)
Ministra Sprawiedliwości,
c)
ministra właściwego do spraw finansów publicznych,
d)
ministra właściwego do spraw rozwoju wsi,
e)
ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
f)
ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego,
g)
ministra właściwego do spraw zdrowia,
h)
Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia,
i)
Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
j)
Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
k)
Sekretarza Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.
2. 
Przewodniczący Zespołu może powołać spośród członków Zespołu wiceprzewodniczącego Zespołu.
§  3. 
Do zadań Zespołu należy przygotowanie propozycji rozwiązań systemowych w zakresie realizacji zadań wynikających z przepisów wspólnotowych o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w części dotyczącej rzeczowych świadczeń zdrowotnych, w szczególności przygotowanie propozycji zmian w obowiązujących przepisach prawa w zakresie:
1)
podlegania polskiemu ubezpieczeniu zdrowotnemu;
2)
opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne;
3)
kierowania ubezpieczonego na leczenie lub badania diagnostyczne w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej;
4)
zaopatrzenia w produkty lecznicze i wyroby medyczne oraz przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze osób niepodlegających powszechnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
5)
wydawania formularzy i zaświadczeń o prawie do rzeczowych świadczeń zdrowotnych;
6)
przetwarzania danych osobowych osób objętych systemem koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego;
7)
określenia źródła i podmiotu finansowania świadczeń wykonywanych w Polsce na rzecz osób objętych koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego;
8)
określenia źródła i podmiotu finansowania świadczeń wykonywanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej na rzecz osób podlegających powszechnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
9)
określenia zasad, terminów i trybu rozliczania kosztów świadczeń rzeczowych udzielonych osobom objętym systemami ubezpieczenia zdrowotnego podlegającymi koordynacji;
10)
określenia sposobu przepływu środków finansowych między instytucją łącznikową, instytucjami właściwymi i świadczeniodawcami.
§  4. 
Przewodniczący Zespołu przedstawia ministrowi właściwemu do spraw zdrowia propozycje opracowanych przez Zespół rozwiązań legislacyjnych do dnia 31 października 2003 r.
§  5. 
1. 
Posiedzenia Zespołu zwołuje przewodniczący Zespołu lub z jego upoważnienia wiceprzewodniczący Zespołu - w przypadku jego powołania, z inicjatywy własnej lub na wniosek co najmniej 3 członków Zespołu.
2. 
Przewodniczący Zespołu może zapraszać do udziału w pracach Zespołu z głosem doradczym inne osoby.
3. 
Przewodniczący Zespołu, z własnej inicjatywy lub na wniosek członków Zespołu, może powoływać w ramach Zespołu grupy robocze do opracowania poszczególnych zagadnień.
4. 
Szczegółowy tryb pracy Zespołu określa regulamin uchwalony na wniosek przewodniczącego przez Zespół większością głosów.
§  6. 
Przewodniczący Zespołu przedstawia Prezesowi Rady Ministrów miesięczne sprawozdania z realizacji zadań Zespołu.
§  7. 
Obsługę Zespołu zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw zdrowia.
§  8.  2
 Zespół jest powołany na okres wykonania zadań określonych w § 3, jednak nie dłuższy niż do dnia 31 marca 2004 r.
§  9. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 95 z dnia 16 października 2003 r. (M.P.03.49.760) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 października 2003 r.
2 § 8 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 136 z dnia 30 grudnia 2003 r. (M.P.03.59.932) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 grudnia 2003 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2003.40.585

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Międzyresortowy Zespół do spraw Przygotowania Propozycji Rozwiązań Systemowych w Zakresie Realizacji Zadań Wynikających z Przepisów Wspólnotowych o Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego Dotyczących Rzeczowych Świadczeń Leczniczych.
Data aktu: 01/08/2003
Data ogłoszenia: 14/08/2003
Data wejścia w życie: 14/08/2003