Wykaz prac uznawanych za prace laboratoryjne i analityczne, w których mogą być stosowane poszczególne substancje kontrolowane, oraz wymagania dotyczące wprowadzania do obrotu krajowego substancji kontrolowanych używanych do celów laboratoryjnych i analitycznych.

OBWIESZCZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 28 maja 2002 r.
w sprawie wykazu prac uznawanych za prace laboratoryjne i analityczne, w których mogą być stosowane poszczególne substancje kontrolowane, oraz wymagań dotyczących wprowadzania do obrotu krajowego substancji kontrolowanych używanych do celów laboratoryjnych i analitycznych.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o postępowaniu z substancjami zubożającymi warstwę ozonową (Dz. U. Nr 52, poz. 537 i Nr 100, poz. 1085) ogłasza się:
1)
wykaz prac uznawanych za prace laboratoryjne i analityczne, w których mogą być stosowane poszczególne substancje kontrolowane, stanowiący załącznik nr 1 do obwieszczenia,
2)
wymagania dotyczące wprowadzania do obrotu krajowego substancji kontrolowanych używanych do celów laboratoryjnych i analitycznych, stanowiące załącznik nr 2 do obwieszczenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WYKAZ PRAC UZNAWANYCH ZA PRACE LABORATORYJNE I ANALITYCZNE, W KTÓRYCH MOGĄ BYĆ STOSOWANE SUBSTANCJE KONTROLOWANE WYMIENIONE W ZAŁĄCZNIKACH Nr 1, 2 I 4 DO USTAWY O POSTĘPOWANIU Z SUBSTANCJAMI ZUBOŻAJĄCYMI WARSTWĘ OZONOWĄ

1. Badania naukowe obejmujące substancje chemiczne, w szczególności produkty lecznicze i biobójcze, środki ochrony roślin, zamienniki CFCs i HCFCs, wykorzystujące rozpuszczalniki lub substraty w reakcjach chemicznych, w szczególności w reakcjach: Dielsa-Adlera, Friedela-Craftsa, utlenianie RuO3, bromowania grupy allilowej.

2. Prace analityczne, w tym analityczna kontrola jakości, wykorzystujące odczynniki chemiczne dla monitorowania ODS, oznaczania lotnych związków organicznych, kalibracji sprzętu.

3. Prace analityczne wykorzystujące substancje niebezpieczne.

4. Prace analityczno-badawcze dotyczące wytrzymałości połączeń klejowych oraz przeprowadzania testu oddychania filtrów.

5. Chemiczne procesy ekstrakcji wykorzystywane do:

1) oznaczania substancji biologicznie czynnych środków ochrony roślin i metali ciężkich, w szczególności w żywności,

2) analizy mgły olejowej,

3) oznaczania barwników i substancji dodatkowych do żywności,

4) oznaczania substancji ropopochodnych w glebie.

6. Prace wykorzystujące rozcieńczalniki do:

1) oznaczania cynku, miedzi, kadmu i innych metali ciężkich w roślinach, żywności i glebie,

2) mikrochemicznego oznaczania masy cząsteczkowej lub zawartości tlenu,

3) pomiarów czystości narkotyków i oznaczanie ich pozostałości.

7. Prace wykorzystujące nośniki obojętne stosowane:

1) do miareczkowania dla oznaczania: cholesterolu w jajach, chemicznej charakterystyki narkotyków, liczby jodowej, w szczególności w olejach i produktach chemicznych,

2) w aparaturze analitycznej do spektroskopii w podczerwieni i ultrafiolecie, magnetycznego rezonansu jądrowego, fluorescencji, chromatografii wysokociśnieniowej cieczowej, gazowej, cienkowarstwowej.

8. Prace analityczne wykorzystujące znaczniki stosowane w inżynierii sanitarnej.

9. Inne prace analityczno-laboratoryjne, w tym testowanie:

1) czynników pomocniczych w badaniach materiałowych, w szczególności w testach zmęczeniowych metali,

2) środków do wydzielania zanieczyszczeń z magazynowanych produktów żywnościowych, w tym zanieczyszczeń szkodnikami i ich odchodami.

10. Zastosowanie substancji kontrolowanych do:

1) celów biochemicznych,

2) rozwoju metod laboratoryjnych,

3) preparatyki próbek przy użyciu rozpuszczalników.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WYMAGANIA DOTYCZĄCE WPROWADZANIA DO OBROTU KRAJOWEGO SUBSTANCJI KONTROLOWANYCH UŻYWANYCH DO CELÓW LABORATORYJNYCH I ANALITYCZNYCH

Substancje kontrolowane wymienione w załącznikach 1, 2 i 4 do ustawy o postępowaniu z substancjami zubożającymi warstwę ozonową używane do celów laboratoryjnych i analitycznych mogą być wprowadzone do obrotu krajowego, jeśli spełnione zostaną łącznie następujące warunki:
1)
posiadają stopień czystości w odniesieniu do:

tetrachlorku węgla (czystość odczynnikowa) na poziomie minimum 99,5%,

1,1,1-trichloroetanu na poziomie minimum 99,0%,

CFC-11 na poziomie minimum 99,5%,

CFC-12 na poziomie minimum 99,5%,

CFC-13 na poziomie minimum 99,5%,

CFC-113 na poziomie minimum 99,5%,

CFC-114 na poziomie minimum 99,5%,

innych substancji kontrolowanych, których temperatura

wrzenia jest wyższa niż 20°C na poziomie minimum 99,5%,

innych substancji kontrolowanych, których temperatura

wrzenia jest niższa niż 20°C na poziomie minimum 99,0%,

2)
są przechowywane i transportowane wyłącznie w pojemnikach wielokrotnego użytku lub butlach wysokociśnieniowych o pojemności mniejszej niż trzy litry bądź w szklanych ampułkach o pojemności 10 ml lub mniejszych, zgodnie z przepisami dotyczącymi przewozów materiałów niebezpiecznych obowiązujących w rodzaju środków, którymi będą wykonywane.

Substancje kontrolowane wykorzystywane dla tego rodzaju celów mogą występować samodzielnie bądź w mieszaninie między sobą lub z innymi chemikaliami.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2002.22.396

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Wykaz prac uznawanych za prace laboratoryjne i analityczne, w których mogą być stosowane poszczególne substancje kontrolowane, oraz wymagania dotyczące wprowadzania do obrotu krajowego substancji kontrolowanych używanych do celów laboratoryjnych i analitycznych.
Data aktu: 28/05/2002
Data ogłoszenia: 10/06/2002
Data wejścia w życie: 10/06/2002