Określenie sposobu złożenia zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce oraz określenie dokumentów mających wartość płatniczą, które mogą być przyjmowane przez organ celny.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 6 października 1997 r.
w sprawie określenia sposobu złożenia zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce oraz określenia dokumentów mających wartość płatniczą, które mogą być przyjmowane przez organ celny.

Na podstawie art. 200 § 3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407 i Nr 121, poz. 770) zarządza się, co następuje:
§  1.
Dłużnik lub osoby, o których mowa w art. 195 § 1 i § 3 Kodeksu celnego, zwani dalej "zobowiązanym", mogą złożyć zabezpieczenie co najmniej w jednej z następujących form:
1)
wpłacenia kwoty zabezpieczenia gotówką w kasie urzędu celnego lub na rachunek tego urzędu - w krajowym banku lub w placówce pocztowej,
2)
złożenia w urzędzie celnym czeku gotówkowego lub rozrachunkowego, wystawionego przez zobowiązanego na kwotę zabezpieczenia, potwierdzonego do wysokości tej kwoty przez krajowy bank prowadzący rachunek bieżący zobowiązanego,
3)
złożenia w urzędzie celnym gotówki w walutach wymienialnych, w kwocie stanowiącej równowartość wymaganego zabezpieczenia, obliczonej według średniego kursu waluty krajowej w stosunku do kursów walut obcych ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski i obowiązującego w dniu złożenia zabezpieczenia - w wypadku uzyskania zgody organu celnego na złożenie zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce w walutach wymienialnych,
4)
złożenia w urzędzie celnym dokumentów płatniczych, o których mowa w § 3, na kwotę równą wysokości wymaganego zabezpieczenia,
5)
wydania dyspozycji krajowemu bankowi, prowadzącemu rachunek bieżący zobowiązanego, polecenia przelewu kwoty zabezpieczenia na rachunek bankowy urzędu celnego.
§  2.
1.
Organ celny, przyjmując zabezpieczenie, wydaje zobowiązanemu potwierdzenie złożenia zabezpieczenia; wzór potwierdzenia stanowi załącznik do zarządzenia.
2.
Wydanie potwierdzenia złożenia zabezpieczenia może nastąpić po przedstawieniu przez zobowiązanego wiarygodnego dowodu potwierdzającego dokonanie czynności, o których mowa w § 1.
§  3.
1.
Dokumentami mającymi wartość płatniczą, które mogą być przyjmowane przez organ celny jako zabezpieczenie, są podlegające wykupowi papiery wartościowe na okaziciela wyemitowane przez Skarb Państwa albo Narodowy Bank Polski, a także podlegające wykupowi bankowe papiery wartościowe i listy zastawne wyemitowane we własnym imieniu i na własny rachunek przez bank krajowy wymieniony w wykazie gwarantów, o którym mowa w art. 201 § 3 Kodeksu celnego.
2.
W wypadku papierów wartościowych, o których mowa w ust. 1, występujących w formie zdematerializowanej, organ celny przyjmuje świadectwo depozytowe albo inny dokument - wydane osobie uprawnionej do wykonywania praw z oznaczonych w treści świadectwa albo innego dokumentu papierów wartościowych - wraz z oświadczeniem podmiotu prowadzącego rachunek tych papierów wartościowych o ustanowieniu na określony okres blokady odpowiedniej liczby papierów wartościowych na tym rachunku.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

ZAŁĄCZNIK

Druk ścisłego zarachowania - seria .......... nr ..........
..................................

pieczęć podłużna UC

..................................

datownik

Potwierdzenie złożenia zabezpieczenia

URZĄD CELNY

w ...............................

Składający zabezpieczenie:
Zabezpieczenie dotyczy: Numer sprawy:
Sposób złożenia zabezpieczenia: Wysokość zabezpieczenia w złotych:
Termin ważności zabezpieczenia:

od dnia ......... do dnia ..........

Data złożenia zabezpieczenia:
Oryginał potwierdzenia otrzymałem:

....................................

data i podpis zobowiązanego lub osoby uprawnionej do reprezentowania zobowiązanego

....................................

Z upoważnienia Dyrektora Urzędu Celnego

Pouczenie

1. Zabezpieczenie podlega zwrotowi na rzecz osoby uprawnionej, jeżeli właściwy urząd celny stwierdzi, iż dług celny, na pokrycie którego zostało złożone, wygasł lub nie będzie już mógł powstać.

2. Zabezpieczenie w gotówce w walucie polskiej, wpłaconej w kasie urzędu celnego, może zostać odebrane w każdym urzędzie celnym, po stwierdzeniu powstania jednej z sytuacji wymienionych w ust. 1 pouczenia i po zwrocie oryginału niniejszego potwierdzenia.

3. Zabezpieczenie w gotówce w walucie polskiej, wpłaconej na rachunek urzędu celnego w banku lub w placówce pocztowej albo wpłaconej na ten rachunek w wykonaniu polecenia przelewu czy realizacji czeku gotówkowego lub rozrachunkowego, może być zwrócone w tym urzędzie celnym pod warunkami wymienionymi w ust. 2 pouczenia oraz po uzyskaniu przez ten urząd z banku prowadzącego jego rachunek bieżący wyciągu bankowego, potwierdzającego uznanie tego rachunku kwotą zabezpieczenia.

4. Zabezpieczenie złożone w postaci dokumentów mających wartość płatniczą oraz zabezpieczenie w gotówce w walucie wymienialnej może być zwrócone w tym urzędzie celnym, w którym zostało złożone, pod warunkami wymienionymi w ust. 2 pouczenia.

5. W razie zagubienia oryginału niniejszego potwierdzenia, podlegające zwrotowi zabezpieczenie może zostać zwrócone osobie uprawnionej w urzędzie celnym, w którym było złożone, po upływie dwóch miesięcy od dnia złożenia w tym urzędzie oświadczenia osoby uprawnionej o zagubieniu oryginału potwierdzenia.

Miejsce na adnotacje dotyczące wydania lub wykorzystania zabezpieczenia:

Z pouczeniem zapoznałem się: ....................

data i czytelny

podpis

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.76.704

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie sposobu złożenia zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce oraz określenie dokumentów mających wartość płatniczą, które mogą być przyjmowane przez organ celny.
Data aktu: 06/10/1997
Data ogłoszenia: 15/10/1997
Data wejścia w życie: 01/01/1998