Szczegółowe warunki prowadzenia działalności w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych, wypadki, w których organ celny może wprowadzić zakazy lub ograniczenia dotyczące tej działalności, oraz ogólne warunki i wzory ewidencji prowadzonych w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU CEŁ
z dnia 17 września 1997 r.
w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia działalności w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych, wypadków, w których organ celny może wprowadzić zakazy lub ograniczenia dotyczące tej działalności, oraz ogólnych warunków i wzorów ewidencji prowadzonych w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych.

Na podstawie art. 172, 176 § 5 i art. 179 § 4 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117 i Nr 64, poz. 407) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa szczegółowe warunki prowadzenia działalności w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych, wypadki, w których organ celny może wprowadzić zakazy lub ograniczenia dotyczące tej działalności, oraz ogólne warunki i wzory ewidencji prowadzonych w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych.
§  2.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu mówi się o wolnych obszarach celnych, należy przez to rozumieć zarówno wolne obszary celne, jak i składy wolnocłowe.
§  3.
1.
Osoby, o których mowa w art. 179 § 1 Kodeksu celnego, powiadamiają organ celny o zamiarze prowadzenia działalności w wolnym obszarze celnym łącznie z przedstawieniem wniosku o zatwierdzenie sposobu prowadzenia ewidencji.
2.
Powiadomienie składa się w formie pisemnej do urzędu celnego właściwego ze względu na lokalizację wolnego obszaru celnego.
3.
Powiadomienie powinno w szczególności zawierać określenie:
1)
osoby zamierzającej prowadzić działalność w wolnym obszarze celnym,
2)
rodzaju działalności, jaka będzie prowadzona w wolnym obszarze celnym,
3)
terminu, w jakim przewidywane jest rozpoczęcie działalności w wolnym obszarze celnym,
4)
techniki, jaka będzie wykorzystywana przy prowadzeniu ewidencji towarowej.
4.
Do powiadomienia należy dołączyć:
1)
aktualny opis z rejestru sądowego albo zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
2)
aktualną umowę lub statut spółki, jeżeli wnioskodawca prowadzi działalność w formie spółki,
3)
zaświadczenie o nadaniu statystycznego numeru identyfikacyjnego REGON,
4)
zaświadczenie urzędu skarbowego o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej NIP,
5)
dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do korzystania z pomieszczeń lub terenu, gdzie będzie prowadzona działalność,
6)
zezwolenia lub koncesje - w wypadku prowadzenia działalności, która na podstawie odrębnych przepisów wymaga takiego zezwolenia lub koncesji,
7)
zapytanie o karalność osób kierujących działalnością podmiotu,
8)
zaświadczenie urzędu skarbowego, że wnioskodawca nie zalega z podatkami stanowiącymi dochód budżetu państwa,
9)
zaświadczenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych potwierdzającego, że wnioskodawca nie zalega ze składkami na ubezpieczenie społeczne,
10)
oświadczenie wnioskodawcy, że w stosunku do niego nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne, upadłościowe, likwidacyjne lub układowe.
5.
Dokumenty, o których mowa w ust. 4, powinny być dołączone w oryginale lub kserokopii, której zgodność z oryginałem została urzędowo lub notarialnie poświadczona.
§  4.
Osoby inne niż te, o których mowa w art. 179 § 1 Kodeksu celnego, zobowiązane są do pisemnego powiadomienia organu celnego o zamiarze prowadzenia działalności w wolnym obszarze celnym nie później niż w terminie 14 dni przed dniem rozpoczęcia działalności. Przepisy § 3 ust. 2, ust. 3 pkt 1-3, ust. 4 i ust. 5 stosuje się odpowiednio.
§  5.
Organ celny może zakazać lub ograniczyć prowadzenie działalności w wolnym obszarze celnym w wypadku:
1)
naruszenia przez prowadzącego działalność w wolnym obszarze celnym przepisów regulujących prowadzenie działalności gospodarczej,
2)
prowadzenia działalności gospodarczej niezgodnej z zadeklarowaną w powiadomieniu, o którym mowa w § 3.
§  6.
Wpisu do ewidencji dokonuje się niezwłocznie po wprowadzeniu towaru do wolnego obszaru celnego.
§  7.
1.
Ewidencja towarowa może być prowadzona:
1)
w formie książkowej,
2)
z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych.
2.
Ewidencja towarowa prowadzona jest w sposób ciągły.
3.
Wzór strony ewidencji towarowej określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  8.
W wypadku prowadzenia ewidencji towarowej w formie książki, przed rozpoczęciem jej wypełniania karty powinny być przeszyte, a strony ponumerowane i opatrzone stemplem osoby prowadzącej działalność w wolnym obszarze celnym. Książkę, w której prowadzi się ewidencję, należy opatrzyć na ostatniej stronie pieczęcią urzędu celnego.
§  9.
1.
Ewidencja towarowa prowadzona z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych może zostać przez organ celny zatwierdzona pod warunkiem, że:
1)
osoba posiada szczegółową pisemną instrukcję obsługi programu komputerowego wykorzystywanego do prowadzenia ewidencji,
2)
stosowany program komputerowy zapewnia wgląd w treść dokonywanych zapisów i przechowywanie danych w sposób chroniący je przed zatarciem lub zniekształceniem, uniemożliwia usuwanie dokonanych zapisów i pozwala na drukowanie zapisów w porządku chronologicznym.
2.
Osoba prowadząca ewidencję towarową z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych jest zobowiązana do przechowywania kopii ewidencji zapisanej na nośnikach informacji lub w formie wydruku.
§  10.
1.
Dla każdego rodzaju towaru lub towarów tego samego rodzaju mających różną cenę zakupu należy prowadzić odrębną kartotekę rozchodów i przemieszczeń towarów, stanowiącą integralną część ewidencji towarowej.
2.
Wzór strony kartoteki rozchodów i przemieszczeń towarów stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
3.
Organ celny, po uwzględnieniu potrzeb wynikających z kontroli celnej, może, na wniosek osoby zainteresowanej, pozwolić na prowadzenie kartoteki rozchodów i przemieszczeń towarów według wzoru innego niż określony w załączniku nr 2. Odmowa wydania pozwolenia następuje w formie pisemnej.
4.
Kartoteka rozchodów i przemieszczeń towarów może być prowadzona także z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych. Przepis § 9 stosuje się odpowiednio.
§  11.
1.
W kartotece rozchodów i przemieszczeń towarów osoba prowadząca ewidencję towarową zobowiązana jest wpisywać wszystkie zmiany miejsca złożenia towaru.
2.
W wypadku przeniesienia prawa własności towaru pomiędzy osobami prowadzącymi działalność w tym samym wolnym obszarze celnym, w kartotece należy dokonać odpowiednich wpisów.
§  12.
Prowadzący działalność w wolnym obszarze celnym zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić organ celny o każdym ubytku towaru, który nie został spowodowany przyczynami naturalnymi.
§  13.
W wypadku prowadzenia dla celów stosowanej procedury celnej ksiąg uszlachetniania czynnego lub ksiąg przetwarzania pod kontrolą celną, wpis do tych ksiąg zastępuje wpis do ewidencji towarowej. W ewidencji towarowej zamieszcza się numery wpisu do ksiąg uszlachetniania czynnego albo ksiąg przetwarzania pod kontrolą celną oraz datę zakończenia tych procedur celnych.
§  14.
1.
Prowadzący działalność w wolnym obszarze celnym zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji maszyn, urządzeń i wyposażenia, które są wykorzystywane do prowadzenia działalności w wolnym obszarze celnym.
2.
Wzór karty ewidencji, o której mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 3 do zarządzenia.
§  15.
1.
Prowadzący działalność w wolnym obszarze celnym jest obowiązany wpisać do ewidencji maszyn, urządzeń i wyposażenia wprowadzone do wolnego obszaru celnego maszyny, urządzenia i wyposażenie, które są niezbędne do prowadzenia działalności.
2.
Wpisu, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia wprowadzenia maszyn, urządzeń lub wyposażenia.
§  16.
1.
Osoba zainteresowana może wystąpić do organu celnego z wnioskiem o poświadczenie statusu celnego towaru znajdującego się w wolnym obszarze celnym.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien być sporządzony w dwóch egzemplarzach, zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 4 do zarządzenia.
3.
Do wniosku należy dołączyć fakturę, dokument przewozowy, świadectwo pochodzenia lub inny dokument, na podstawie którego możliwe będzie potwierdzenie statusu celnego towaru.
4.
Organ celny poświadcza status celny towaru poprzez umieszczenie odpowiedniej adnotacji na złożonym wniosku. Jeden egzemplarz potwierdzonego wniosku wydawany jest wnioskodawcy, drugi przechowywany jest w urzędzie celnym.
§  17.
1.
Poświadczenie statusu celnego towaru nie może zawierać skreśleń, poprawek ani wymazań. W wyjątkowych okolicznościach można dokonać poprawek, pod warunkiem że dokonane zmiany umożliwią odczytanie usuniętego lub skreślonego zapisu. Każda zmiana powinna zostać potwierdzona przez organ celny.
2.
Jeżeli poświadczenie statusu celnego towaru wystawiane jest na więcej niż jeden towar, każdy towar oznaczany jest liczbą porządkową.
3.
Poświadczenie statusu celnego towaru powinno być wypełnione w taki sposób, aby uniemożliwić jego późniejsze uzupełnienie.
§  18.
W wypadku wydania przez organ celny poświadczenia statusu celnego towaru znajdującego się w wolnym obszarze celnym, osoba prowadząca ewidencję towarową jest zobowiązana do wpisania w ewidencji towarowej numeru oraz daty wydania poświadczenia.
§  19.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR STRONY EWIDENCJI TOWAROWEJ

Lp. Data wprowadzenia towaru do WOC Pozycja ewidencji urzędu celnego Dane dokumentu przewozowego wejścia Nazwa towaru oraz kod PCN Numery kartotek Status celny towaru Adnotacja o zakończeniu procedury celnej Uwagi o innym przeznaczeniu celnym Dane dokumentu przewozowego wyjścia Informacje o dokonaniu zwyczajowych czynności Uwagi
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR STRONY KARTOTEKI ROZCHODÓW I PRZEMIESZCZEŃ TOWARÓW

......................................

Pieczęć prowadzącego działalność w WOC

1. Nr kartoteki 2. Nr ewidencji towarowej 3. Kod PCN 4. Jednostka miary 5. Ilość towaru 6. Cena zakupu 7. Miejsce złożenia
8. Kolejne miejsca złożenia towaru
a. b. c. d. e. f. g.
h. i. j. k. l. ł. m.
9. Data 10. Ilość wydana 11. Dane dokumentu 12. Pozostało 13. Dodatkowe informacje 14. Uwagi

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR KARTY EWIDENCJI MASZYN, URZĄDZEŃ I WYPOSAŻENIA

Lp. Nazwa maszyny, urządzenia lub wyposażenia Dane niezbędne do identyfikacji Data wprowadzenia do wolnego obszaru celnego Data wyprowadzenia z wolnego obszaru celnego Uwagi
1 2 3 4 5 6

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR WNIOSKU O POŚWIADCZENIE STATUSU CELNEGO TOWARU ZNAJDUJĄCEGO SIĘ W WOLNYM OBSZARZE CELNYM

(pominięty)

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.66.651

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki prowadzenia działalności w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych, wypadki, w których organ celny może wprowadzić zakazy lub ograniczenia dotyczące tej działalności, oraz ogólne warunki i wzory ewidencji prowadzonych w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych.
Data aktu: 17/09/1997
Data ogłoszenia: 02/10/1997
Data wejścia w życie: 01/01/1998