Powołanie Międzyresortowego Zespołu do Spraw Nowych Ruchów Religijnych.

ZARZĄDZENIE Nr 78
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 25 sierpnia 1997 r.
w sprawie powołania Międzyresortowego Zespołu do Spraw Nowych Ruchów Religijnych.

Na podstawie art. 12 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o organizacji i trybie pracy Rady Ministrów oraz o zakresie działania ministrów (Dz. U. Nr 106, poz. 492 i Nr 156, poz. 775) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołuje się Międzyresortowy Zespół do Spraw Nowych Ruchów Religijnych jako organ opiniodawczo-doradczy Prezesa Rady Ministrów, zwany dalej "Zespołem".
§  2.
1.
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący - podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji,
2)
członkowie - przedstawiciele:
a)
Ministra Sprawiedliwości,
b)
Ministra Obrony Narodowej,
c)
Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej,
d)
Ministra Edukacji Narodowej,
e)
Ministra Spraw Zagranicznych,
3)
sekretarz - wyznaczony przez przewodniczącego Zespołu spośród pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§  3.
1.
Celem Zespołu jest opracowywanie analiz, formułowanie ocen i opinii o zjawiskach związanych z nowymi ruchami religijnymi w Polsce oraz dotyczących działań państwa w zakresie realizacji gwarancji wolności sumienia i wyznania w odniesieniu do nowych ruchów religijnych.
2.
Do zadań Zespołu należy:
1)
obserwowanie działalności nowych ruchów religijnych w Polsce przez:
a)
gromadzenie i analizę informacji o nowych ruchach religijnych,
b)
inicjowanie badań i współpracę z wyspecjalizowanymi jednostkami naukowymi i naukowo-badawczymi w zakresie działalności nowych ruchów religijnych,
2)
opracowywanie propozycji i sugestii, co do koordynacji działań zainteresowanych resortów w zakresie działalności nowych ruchów religijnych, przez:
a)
opracowywanie i udostępnianie informacji o nowych ruchach religijnych i ich działalności,
b)
wypracowywanie projektów wspólnych stanowisk wobec ruchów religijnych,
c)
wypracowywanie projektów rozwiązań dotyczących koordynacji działań organów administracji rządowej w sferze ochrony gwarancji wolności sumienia i wyznania w związku z działalnością nowych ruchów religijnych,
3)
opracowywanie projektów działań organów państwa, w tym postulatów legislacyjnych, w zakresie działania Zespołu,
4)
dokonywanie ocen oraz formułowanie wniosków i propozycji w zakresie zapewnienia przez państwo realizacji gwarancji wolności sumienia i wyznania w związku z działalnością nowych ruchów religijnych,
5)
diagnozowanie stanu społecznych zagrożeń, wynikających z działalności niektórych nowych ruchów religijnych, przez:
a)
ocenę zgodności z prawem i zasadami współżycia społecznego działalności nowych ruchów religijnych,
b)
analizę zagrożeń i identyfikację patologii w działalności niektórych nowych ruchów religijnych oraz ocenę skutków tych działań dla rozwoju osób i rodziny,
c)
wypracowywanie metod zapobiegania tym zagrożeniom,
d)
formułowanie ocen, wniosków i propozycji w zakresie skutecznego przeciwdziałania zjawiskom patologicznym w działalności niektórych nowych ruchów religijnych,
e)
udostępnianie zainteresowanym instytucjom informacji o zagrożeniach wynikających z działalności niektórych nowych ruchów religijnych,
6)
inicjowanie i koordynowanie współpracy z instytucjami i organizacjami pozarządowymi zainteresowanymi problematyką nowych ruchów religijnych,
7)
rozpatrywanie innych spraw zleconych przez Radę Ministrów, Prezesa Rady Ministrów lub wniesionych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz innych ministrów w dziedzinie realizacji polityki państwa wobec nowych ruchów religijnych.
§  4.
1.
W wykonywaniu swoich zadań Zespół współdziała z organami administracji rządowej i samorządu terytorialnego oraz zainteresowanymi organizacjami pozarządowymi.
2.
Zespół może zwracać się do instytucji i środowisk naukowych oraz organizacji pozarządowych w celu nawiązania współpracy w zakresie badań i ocen stanu przestrzegania prawa w zakresie realizacji gwarancji wolności sumienia i wyznania w związku z działalnością nowych ruchów religijnych.
3.
Przewodniczący Zespołu może zapraszać do udziału w jego pracach, w celu realizacji określonych przedsięwzięć, przedstawicieli kościołów i innych związków wyznaniowych, organizacji społecznych, stowarzyszeń oraz środowisk naukowych.
§  5.
1.
Zespół działa kolegialnie.
2.
Posiedzenia Zespołu zwołuje przewodniczący z inicjatywy własnej lub na wniosek co najmniej połowy członków Zespołu.
3.
Szczegółowy tryb pracy Zespołu może określić regulamin ustalony przez Zespół.
§  6.
Przewodniczący Zespołu składa Prezesowi Rady Ministrów roczne sprawozdania z działalności Zespołu.
§  7.
Obsługę organizacyjno-techniczną i finansową Zespołu zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.54.513

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Powołanie Międzyresortowego Zespołu do Spraw Nowych Ruchów Religijnych.
Data aktu: 25/08/1997
Data ogłoszenia: 04/09/1997
Data wejścia w życie: 04/09/1997