Ceremoniał składania ślubowania w Urzędzie Ochrony Państwa.

ZARZĄDZENIE
SZEFA URZĘDU OCHRONY PAŃSTWA
z dnia 17 czerwca 1997 r.
w sprawie ceremoniału składania ślubowania w Urzędzie Ochrony Państwa.

Na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 30, poz. 180, z 1991 r. Nr 94, poz. 422 i Nr 107, poz. 461, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 45, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 59, poz. 269, Nr 106, poz. 496 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się ceremoniał składania ślubowania w Urzędzie Ochrony Państwa, określony w załączniku nr 1 do zarządzenia, oraz wzór aktu ślubowania, określony w załączniku nr 2 do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

CEREMONIAŁ ŚLUBOWANIA W URZĘDZIE OCHRONY PAŃSTWA

1. Ślubowanie jest uroczystym aktem, w którym funkcjonariusz zobowiązuje się do ofiarnego wypełniania obowiązków określonych w rocie ślubowania.

2. Uroczystość ślubowania funkcjonariuszy organizuje się w gabinecie kierownika jednostki organizacyjnej Urzędu Ochrony Państwa lub innym wyznaczonym przez niego miejscu bądź pomieszczeniu, w którym na czas trwania ceremonii eksponuje się symbole państwowe: flagę i godło państwowe.

3. Ślubowanie przyjmuje od funkcjonariuszy osobiście kierownik jednostki organizacyjnej Urzędu Ochrony Państwa (przyjmujący ślubowanie).

4. Ceremonię ślubowania prowadzi wyznaczony przez przyjmującego ślubowanie funkcjonariusz (prowadzący ślubowanie).

5. Przed rozpoczęciem uroczystości funkcjonariusze składający ślubowanie ustawiają się frontem do symboli państwowych.

6. Rozpoczynając ceremonię, prowadzący składa meldunek przyjmującemu ślubowanie oraz przedstawia ślubujących. W czasie meldunku obecni przyjmują postawę zasadniczą. Po odebraniu meldunku przyjmujący ślubowanie wyjaśnia szczególne znaczenie aktu ślubowania.

7. Na komendę prowadzącego: "Do ślubowania" wszyscy obecni przyjmują postawę zasadniczą, a ślubujący unoszą prawą dłoń, z palcami złożonymi jak do salutowania, na wysokość oczu.

8. Prowadzący odczytuje rotę ślubowania, którą ślubujący głośno i wyraźnie powtarzają.

9. Po odczytaniu roty ślubowania, na komendę prowadzącego: "Po ślubowaniu", ślubujący opuszczają rękę i przyjmują postawę swobodną. Postawę swobodną przyjmują także pozostałe osoby.

10. Po założeniu ślubowania każdy ślubujący oraz przyjmujący ślubowanie podpisuje formularz aktu ślubowania, który dołącza się do akt osobowych funkcjonariusza.

11. Po założeniu ślubowania przyjmujący ślubowanie może zezwolić ślubującym na zabranie głosu.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

AKT ŚLUBOWANIA

(pominięty)

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024