Zasady, tryb i termin powoływania obwodowych komisji do spraw referendum w obwodach głosowania utworzonych za granicą do przeprowadzenia referendum konstytucyjnego.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 21 kwietnia 1997 r.
w sprawie zasad, trybu i terminu powoływania obwodowych komisji do spraw referendum w obwodach głosowania utworzonych za granicą do przeprowadzenia referendum konstytucyjnego.

Na podstawie art. 69 ust. 2 ustawy z dnia 28 maja 1993 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 45, poz. 205 i z 1995 r. Nr 132, poz. 640) oraz art. 21 ust. 1 i art. 44 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o referendum (Dz. U. Nr 99, poz. 487) Państwowa Komisja Wyborcza po porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Obwodowe komisje do spraw referendum w obwodach głosowania utworzonych za granicą powołuje właściwy terytorialnie konsul w składach od 5 do 7 osób, w drodze losowania, spośród osób uprawnionych do udziału w referendum. Liczbę osób powoływanych w skład poszczególnych komisji ustala konsul przed losowaniem.
2.
Powołanie obwodowych komisji następuje najpóźniej w 10 dniu przed dniem referendum.
§  2.
1.
Kandydatem do składu komisji może być każda osoba uprawniona do udziału w referendum przebywająca za granicą, posiadająca ważny paszport polski.
2.
Zgłoszenia kandydatów do składu każdej komisji dokonywane są odrębnie w okresie od 17 do 11 dnia przed dniem referendum.
3.
Zgłoszenia kandydata do komisji może dokonać osoba uprawniona do udziału w referendum posiadająca ważny paszport polski.
4.
Konsul w sposób zwyczajowo przyjęty powiadamia osoby uprawnione do udziału w referendum o ustalonej liczebności składów komisji, sposobie, terminie i miejscu zgłaszania kandydatów oraz terminie i miejscu losowania kandydatów do składów komisji.
§  3.
1.
Zgłoszenia, o których mowa w § 2 ust. 2, wrzuca się do przeznaczonej do tego celu urny ustawionej w dostępnym miejscu, opatrzonej napisem: "Kandydaci do obwodowych komisji do spraw referendum".
2.
Urnę przeznaczoną na zgłaszanie kandydatów konsul opieczętowuje i pozostaje ona pod jego nadzorem nienaruszona do czasu przeprowadzenia losowania składów komisji.
§  4.
1.
Najpóźniej w 10 dniu przed dniem referendum konsul przeprowadza publiczne losowanie składu komisji, sporządzając protokół losowania.
2.
Zgodnie z wynikiem losowania konsul powołuje skład obwodowej komisji do spraw referendum.
3.
Urna z pozostałymi zgłoszeniami zostaje ponownie opieczętowana i jest przechowywana do czas zakończenia głosowania; po tym terminie konsul dokonuje zniszczenia zgłoszeń.
§  5.
1.
Jeżeli w trybie określonym w § 2 ust. 2 nie zgłoszono kandydatów w liczbie wystarczającej do powołania składów obwodowych komisji, brakujące osoby powołuje konsul bez przeprowadzania losowania.
2.
Skład komisji konsul podaje niezwłocznie do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty.
§  6.
1.
W rozumieniu przepisów niniejszej uchwały konsulem jest kierownik urzędu konsularnego, a w razie braku w danym państwie takiego urzędu - wyznaczona przez Ministra Spraw Zagranicznych osoba wykonująca funkcje konsula.
2.
Konsul może upoważnić pracownika urzędu konsularnego do wykonywania obowiązków konsula wynikających z uchwały.
§  7.
W sprawach nie uregulowanych niniejszą uchwałą stosuje się odpowiednio przepisy uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 29 grudnia 1995 r. w sprawie sposobu zgłaszania kandydatów do składów obwodowych komisji do spraw referendum oraz trybu powoływania tych komisji (Monitor Polski z 1997 r. Nr 20, poz. 204).
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.27.257

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady, tryb i termin powoływania obwodowych komisji do spraw referendum w obwodach głosowania utworzonych za granicą do przeprowadzenia referendum konstytucyjnego.
Data aktu: 21/04/1997
Data ogłoszenia: 30/04/1997
Data wejścia w życie: 30/04/1997