Organizacja i zasady działania stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz kwalifikacje wymagane od pracowników tych stacji.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 1 października 1996 r.
w sprawie organizacji i zasad działania stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz kwalifikacji wymaganych od pracowników tych stacji.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. Nr 12, poz. 49, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1991 r. Nr 7, poz. 25, z 1992 r. Nr 33, poz. 144, z 1995 r. Nr 130, poz. 629 i z 1996 r. Nr 106, poz. 496) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wojewódzka, terenowa i portowa stacja sanitarno-epidemiologiczna jest państwową jednostką budżetową finansowaną z budżetu państwa w części 35 dotyczącej Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, rozdział 8531 stacje sanitarno-epidemiologiczne.
2.
Wojewódzka stacja sanitarno-epidemiologiczna jest dysponentem środków budżetowych drugiego stopnia.
3.
Terenowe i portowe stacje sanitarno-epidemiologiczne są dysponentami środków budżetowych trzeciego stopnia.
§  2.
Siedzibą stacji sanitarno-epidemiologicznej jest siedziba państwowego inspektora sanitarnego, któremu ona podlega.
§  3.
1.
Do stacji sanitarno-epidemiologicznych, o których mowa w § 1 ust. 1, należy wykonywanie wszelkich czynności związanych z realizacją zadań należących do państwowych inspektorów sanitarnych, a w szczególności:
1)
prowadzenie spraw związanych z wykonywaniem czynności kontrolnych i innych czynności wynikających z zadań nałożonych na państwowych inspektorów sanitarnych,
2)
wykonywanie badań i analiz laboratoryjnych,
3)
wykonywanie badań i pomiarów środowiskowych,
4)
opracowywanie ocen i analiz środowiskowych warunkujących zdrowie ludności,
5)
działalność przeciwepidemiczna,
6)
opracowywanie analiz i ocen epidemiologicznych oraz stanu higieniczno-sanitarnego,
7)
przygotowywanie projektów decyzji i wykonywanie innych czynności w postępowaniu administracyjnym i w postępowaniu egzekucyjnym w administracji,
8)
przygotowywanie wniosków do kolegiów do spraw wykroczeń,
9)
przygotowywanie spraw związanych z prowadzeniem dochodzenia oraz wnoszenie i popieranie oskarżenia w postępowaniu uproszczonym, według odrębnych przepisów,
10)
inicjowanie, organizowanie, koordynowanie, prowadzenie i nadzorowanie działalności na rzecz promocji zdrowia,
11)
opracowywanie projektów planów pracy oraz sprawozdań z działalności stacji sanitarno-epidemiologicznych,
12)
prowadzenie spraw administracyjnych, gospodarczych i finansowych oraz pracowniczych.
2.
Stacje sanitarno-epidemiologiczne mogą wykonywać badania, analizy i pomiary na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej na podstawie umów zawieranych w oparciu o zarządzenie wewnętrzne kierownika stacji sanitarno-epidemiologicznej.
3.
Terenowe i portowe stacje sanitarno-epidemiologiczne prowadzą postępowanie i dokumentację w sprawie stwierdzenia choroby zawodowej.
§  4.
Główny Inspektor Sanitarny może powierzyć wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej wykonanie na stałe lub na czas określony niektórych zadań na obszarze większym niż jej terytorialny zakres działania.
§  5.
1.
W skład wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej mogą wchodzić jako jej komórki organizacyjne: działy, oddziały, sekcje, pracownie i stanowiska pracy.
2.
Dział wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej może być dzielony według potrzeb na komórki organizacyjne: oddziały, sekcje, pracownie oraz stanowiska pracy.
§  6.
1.
Kierownikiem wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej jest państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.
2.
Kierownik wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej organizuje i nadzoruje szkolenie pracowników wojewódzkiej, terenowych i portowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.
3.
W wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej można utworzyć stanowisko zastępcy kierownika.
4.
W czasie nieobecności kierownika wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej, w razie nieutworzenia stanowiska zastępcy kierownika, zastępuje go wyznaczony pracownik upoważniony do wykonywania w jego imieniu określonych czynności.
§  7.
Organizację wewnętrzną wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej określa regulamin ustalony przez kierownika po zasięgnięciu opinii związków zawodowych.
§  8.
Kierownik wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w związku z realizacją zadań należących do państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych dla oceny dokumentacji projektowej może powołać komisję ekspertów, od których wymagane są kwalifikacje określone według odrębnych przepisów.
§  9.
W skład terenowej i portowej stacji sanitarno-epidemiologicznej mogą wchodzić jako jej komórki organizacyjne: oddziały, sekcje, pracownie i stanowiska pracy.
§  10.
1.
Kierownikiem terenowej i portowej stacji sanitarno-epidemiologicznej jest odpowiednio państwowy terenowy i portowy inspektor sanitarny.
2.
W terenowej i portowej stacji sanitarno-epidemiologicznej można utworzyć stanowisko zastępcy kierownika.
3.
W czasie nieobecności kierownika terenowej i portowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, w razie nieutworzenia stanowiska zastępcy kierownika stacji, zastępuje go wyznaczony pracownik upoważniony do wykonywania w jego imieniu określonych czynności.
§  11.
Organizację wewnętrzną terenowej i portowej stacji sanitarno-epidemiologicznej określa regulamin ustalony przez kierownika po zasięgnięciu opinii związków zawodowych i zatwierdzony przez kierownika wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
§  12.
1.
Kwalifikacje wymagane od pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Pracownik zatrudniony przed wejściem w życie zarządzenia, nie mający wymaganych kwalifikacji lub liczby lat pracy zawodowej, może być zatrudniony na dotychczasowym stanowisku (lub stanowisku analogicznym), jeżeli był zatrudniony na tym stanowisku zgodnie z obowiązującymi dotychczas przepisami lub był zwolniony od posiadania wymaganych kwalifikacji na podstawie tych przepisów.
§  13.
Pracownikom stacji sanitarno-epidemiologicznej wydaje się legitymację służbową według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  14.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 14 czerwca 1993 r. w sprawie organizacji i zasad działania stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz kwalifikacji wymaganych od pracowników tych stacji (Dz. Urz. MZiOS Nr 5, poz. 12).
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

KWALIFIKACJE WYMAGANE OD PRACOWNIKÓW STACJI SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNYCH

Lp. Stanowisko pracy Wymagane kwalifikacje zawodowe, wykształcenie, specjalizacja, przeszkolenie Liczba lat pracy
1 2 3 4
I. Pracownicy działalności podstawowej
1 Państwowy wojewódzki inspektor sanitarny według odrębnych przepisów 8
2 Państwowy terenowy i portowy inspektor sanitarny według odrębnych przepisów 6
3 Zastępca kierownika stacji wyższe o odpowiednim kierunku 5
4 Kierownik działu, oddziału, sekcji, pracowni wyższe medyczne1) i specjalizacja II lub I stopnia w dziedzinie medycyny mającej zastosowanie w wykonywaniu zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub inne wyższe i specjalizacja II lub I stopnia w dziedzinie mającej zastosowanie w wykonywaniu zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub ukończone studium podyplomowe w odpowiednim kierunku 6
5 Straszy asystent wyższe medyczne i specjalizacja II stopnia w dziedzinie medycyny mającej zastosowanie w wykonywaniu zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub inne wyższe i specjalizacja II stopnia w dziedzinie mającej zastosowanie w wykonywaniu zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej 5
6 Asystent wyższe medyczne i specjalizacja I stopnia w dziedzinie medycyny mającej zastosowanie w wykonywaniu zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub inne wyższe i specjalizacja I stopnia w dziedzinie mającej zastosowanie w wykonywaniu zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej 3
7 Specjalista ds. sanitarnych wyższe medyczne lub inne wyższe mające zastosowanie przy wykonywaniu zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej i ukończone studium podyplomowe w odpowiednim kierunku 3
8 Młodszy asystent wyższe medyczne lub inne wyższe mające zastosowanie przy wykonywaniu zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej -
9 Starszy: instruktor higieny, pielęgniarka, statystyk medyczny, technik medyczny i inny z wykształceniem zawodowym średnie medyczne lub inne średnie mające zastosowanie przy wykonywaniu zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej 5
10 Starsza: sekretarka medyczna, rejestratorka medyczna średnie 5
11 Instruktor higieny, pielęgniarka, statystyk medyczny, technik medyczny średnie medyczne, inne średnie mające zastosowanie w wykonywaniu zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej -
12 Sekretarka medyczna, rejestratorka medyczna średnie -
13 Kontroler sanitarny2), dezynfektor, sterylizator, pomoc laboratoryjna średnie lub podstawowe oraz przeszkolenie zawodowe -

II. Pracownicy techniczni, ekonomiczni i administracyjni

1 Zastępca kierownika stacji sanitarno-epidemiologicznej wyższe ekonomiczne lub inne wyższe mające zastosowanie przy wykonywaniu zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej 5
2 Główny księgowy wyższe ekonomiczne 5
3 Zastępca głównego księgowego wyższe ekonomiczne

średnie ekonomiczne

4

8

4 Radca prawny według odrębnych przepisów -
5 Inspektor do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy wyższe oraz ukończone szkolenie dla pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy 2
średnie 4
6 Specjalista do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy wyższe oraz ukończone szkolenie dla pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy 3 w służbie bezp. i hig. pracy
średnie oraz ukończone szkolenie dla pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy 5 w służbie bezp. i hig. pracy
7 Starszy: specjalista, informatyk wyższe o odpowiednim kierunku 5
8 Specjalista, informatyk wyższe o odpowiednim kierunku 3
9 Kierownik działu, oddziału, sekcji wyższe o odpowiednim kierunku 3
średnie o odpowiednim kierunku 5
10 Inspektor ochrony przeciwpożarowej, inspektor obrony cywilnej i spraw obronnych wyższe o odpowiednim kierunku i przeszkolenie specjalistyczne 1
średnie o odpowiednim kierunku i przeszkolenie specjalistyczne 6
11 Starszy: referent, księgowy, kasjer wyższe o odpowiednim kierunku -
średnie o odpowiednim kierunku 2
12 Referent, księgowy, kasjer, sekretarka średnie -
13 Kierownik warsztatu średnie o odpowiednim kierunku 3
14 Starszy magazynier, magazynier średnie -
15 Starsza maszynistka podstawowe i ukończony kurs maszynopisania -
16 Maszynistka podstawowe i umiejętność pisania na maszynie -
17 Telefonistka podstawowe -

III. Pracownicy gospodarczy i obsługi

1 Konserwator urządzeń technicznych średnie techniczne lub zasadnicze zawodowe o odpowiednim kierunku i przeszkolenie specjalistyczne -
2 Starszy mistrz średnie techniczne lub zasadnicze zawodowe i uprawnienia mistrzowskie 5
3 Mistrz średnie techniczne lub zasadnicze zawodowe i uprawnienia mistrzowskie -
4 Hydraulik, ślusarz, elektromechanik, tokarz, elektryk, spawacz i inni zasadnicze zawodowe lub podstawowe i kurs przysposobienia zawodowego -
5 Kierowca podstawowe i prawo jazdy odpowiedniej kategorii 6 miesięcy
6 Palacz kotłów parowych i wodnych podstawowe i kurs przysposobienia zawodowego oraz kwalifikacje typu "E" 6 miesięcy
7 Pomocnik palacza podstawowe i przyuczenie do zawodu -
8 Starszy: dozorca, strażnik, portier podstawowe i przyuczenie do zawodu 3
9 Dozorca, strażnik, portier, woźny, dźwigowy, szatniarz, powielaczowy, zmywaczka szkła laboratoryjnego, sprzątaczka, goniec podstawowe i przeszkolenie zawodowe -

1) Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o wyższym wykształceniu medycznym, należy przez to rozumieć zawód lekarza, lekarza dentystę, magistra pielęgniarstwa, magistra farmacji, magistra analityki medycznej.

2) Dotyczy wyłącznie osób zatrudnionych w dniu wejścia w życie zarządzenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1996.83.727

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Organizacja i zasady działania stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz kwalifikacje wymagane od pracowników tych stacji.
Data aktu: 01/10/1996
Data ogłoszenia: 21/12/1996
Data wejścia w życie: 05/01/1997