Rodzaje wyróżnień i wysokość nagród za osiągnięcie wysokich wyników sportowych we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym oraz zasady i tryb ich przyznawania.

ZARZĄDZENIE
PREZESA URZĘDU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 7 listopada 1996 r.
w sprawie rodzajów wyróżnień i wysokości nagród za osiągnięcie wysokich wyników sportowych we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym oraz zasad i trybu ich przyznawania.

Na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 25, poz. 113) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa:
1)
rodzaje osiągniętych wysokich wyników sportowych, za które przyznaje się zawodnikom wyróżnienia i nagrody,
2)
rodzaje wyróżnień oraz zasady i tryb ich przyznawania,
3)
wysokość nagród oraz zasady i tryb ich przyznawania.
2.
Przepisy zarządzenia stosuje się do nagród pieniężnych dla zawodników, wypłacanych ze środków budżetu państwa pozostających w dyspozycji Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki.
3.
Przez użyte w zarządzeniu określenie "polski związek sportowy" rozumie się także związek sportowy zrzeszający sportowców niepełnosprawnych.
§  2.
Za wysokie wyniki sportowe osiągnięte we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym, za które mogą być przyznane zawodnikom wyróżnienia, uznaje się:
1)
ustanowienie rekordu świata, Europy lub Polski,
2)
zajęcie pierwszego, drugiego lub trzeciego miejsca na Igrzyskach Olimpijskich, Igrzyskach Paraolimpijskich, w mistrzostwach świata lub Europy,
3)
osiągnięcie wysokiego wyniku sportowego o niewymiernym charakterze, np. samotny rejs żeglarski dookoła świata, zdobycie trudnego szczytu górskiego.
§  3.
Wyróżnieniami dla zawodników przyznawanymi za osiągnięcie wysokich wyników sportowych, o których mowa w § 2, są plakietki, puchary i dyplomy.
§  4.
1.
Wyróżnienia przyznaje Prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki na uzasadniony wniosek polskiego związku sportowego.
2.
Wniosek o przyznanie wyróżnienia składa się nie później niż po upływie 6 miesięcy od daty osiągnięcia wysokiego wyniku sportowego i co najmniej na 30 dni przed proponowanym przez wnioskodawcę terminem jego wręczenia.
§  5.
1.
Wyróżnienia wręcza Prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki lub osoba przez niego upoważniona.
2.
Urząd Kultury Fizycznej i Turystyki prowadzi ewidencję wyróżnionych zawodników.
§  6.
Za wysokie wyniki sportowe osiągnięte we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym, za które mogą być przyznane zawodnikom nagrody pieniężne, uznaje się:
1)
ustanowienie rekordu świata, Europy lub Polski w dyscyplinach lub dziedzinach sportu objętych programem Igrzysk Olimpijskich,
2)
zajęcie pierwszego, drugiego lub trzeciego miejsca na Igrzyskach Paraolimpijskich, w mistrzostwach świata lub Europy,
3)
osiągnięcie wysokiego wyniku sportowego o niewymiernym charakterze, np. samotny rejs żeglarski dookoła świata, zdobycie trudnego szczytu górskiego.
§  7.
1.
Wysokość nagrody pieniężnej dla zawodnika za osiągnięcie wysokiego wyniku sportowego we współzawodnictwie międzynarodowym nie może być niższa niż jednokrotność i wyższa niż 15-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w kwartale poprzedzającym przyznanie nagrody, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, zwanego dalej "przeciętnym wynagrodzeniem".
2.
Wysokość nagrody pieniężnej dla zawodnika za osiągnięcie wysokiego wyniku sportowego w dyscyplinach lub dziedzinach sportu objętych programem Igrzysk Olimpijskich może wynosić:
1)
do 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia za:
a)
ustanowienie rekordu świata,
b)
zajęcie pierwszego miejsca w mistrzostwach świata,
2)
do 10-krotności przeciętnego wynagrodzenia za:
a)
ustanowienie rekordu Europy,
b)
zajęcie pierwszego miejsca w mistrzostwach Europy,
c)
zajęcie drugiego miejsca w mistrzostwach świata,
3)
do 7-krotności przeciętnego wynagrodzenia za:
a)
zajęcie drugiego miejsca w mistrzostwach Europy,
b)
zajęcie trzeciego miejsca w mistrzostwach świata,
4)
do 5-krotności przeciętnego wynagrodzenia za zajęcie trzeciego miejsca w mistrzostwach Europy,
5)
do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia za ustanowienie rekordu Polski.
3.
Wysokość nagrody pieniężnej dla zawodnika za osiągnięcie wysokiego wyniku sportowego w dyscyplinach lub dziedzinach sportu nie objętych programem Igrzysk Olimpijskich może wynosić:
1)
do 7-krotności przeciętnego wynagrodzenia za zajęcie pierwszego miejsca w mistrzostwach świata lub Europy,
2)
do 5-krotności przeciętnego wynagrodzenia za zajęcie drugiego miejsca w mistrzostwach świata lub Europy,
3)
do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia za zajęcie trzeciego miejsca w mistrzostwach świata lub Europy.
4.
Wysokość nagrody pieniężnej dla zawodnika za osiągnięcie wysokiego wyniku sportowego, o którym mowa w § 6 pkt 3, może wynosić do 10-krotności przeciętnego wynagrodzenia.
5.
Wysokość nagrody pieniężnej dla sportowca niepełnosprawnego za osiągnięcie wysokiego wyniku sportowego, o którym mowa w § 6 pkt 2, w dyscyplinach lub dziedzinach sportu objętych programem Igrzysk Paraolimpijskich może wynosić:
1)
do 10-krotności przeciętnego wynagrodzenia za zajęcie pierwszego miejsca,
2)
do 7-krotności przeciętnego wynagrodzenia za zajęcie drugiego miejsca,
3)
do 5-krotności przeciętnego wynagrodzenia za zajęcie trzeciego miejsca.
§  8.
1.
Zawodnikom, którzy osiągnęli wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym, nagrody pieniężne przyznaje Prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki na uzasadniony wniosek właściwego polskiego związku sportowego.
2.
Do wniosku o przyznanie nagrody przepis § 4 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3.
Za osiągnięcie wyniku sportowego, o którym mowa w § 6 pkt 3, nagrodę pieniężną przyznaje Prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki z własnej inicjatywy.
§  9.
W przypadku osiągnięcia przez zawodnika w czasie tej samej imprezy sportowej dwóch lub więcej wysokich wyników sportowych, o których mowa w § 6, przyznaje się jedną nagrodę za najwyższy wynik sportowy w maksymalnej wysokości.
§  10.
Za osiągnięcie wysokiego zespołowego wyniku sportowego nagrodę pieniężną dla członka zespołu przyznaje się w wysokości określonej w § 7 za ten wynik, z tym że suma przyznanych nagród dla członków zespołu nie może przekroczyć 5-krotności maksymalnej wysokości nagrody za dany wynik sportowy.
§  11.
Za osiągnięcie wysokich wyników sportowych we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym juniorów mogą być przyznane wyłącznie wyróżnienia, o których mowa w § 3.
§  12.
Wyróżnienia i nagrody, o których mowa w zarządzeniu, nie mogą być przyznane zawodnikowi w okresie odbywania kary dyscyplinarnej zawieszenia w prawach zawodnika, nałożonej przez właściwy polski związek sportowy zgodnie z regulaminem sportowym.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1996.76.699

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rodzaje wyróżnień i wysokość nagród za osiągnięcie wysokich wyników sportowych we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym oraz zasady i tryb ich przyznawania.
Data aktu: 07/11/1996
Data ogłoszenia: 10/12/1996
Data wejścia w życie: 18/12/1996