Wymagane dokumenty i dowody oraz szczegółowy tryb postępowania przy składaniu i rozpatrywaniu wniosków o przyznanie świadczenia pieniężnego przysługującego osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

ZARZĄDZENIE
KIEROWNIKA URZĘDU DO SPRAW KOMBATANTÓW I OSÓB REPRESJONOWANYCH
z dnia 23 lipca 1996 r.
w sprawie wymaganych dokumentów i dowodów oraz szczegółowego trybu postępowania przy składaniu i rozpatrywaniu wniosków o przyznanie świadczenia pieniężnego przysługującego osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz. U. Nr 87, poz. 395) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Postępowanie w sprawie o przyznanie świadczenia pieniężnego, o którym mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz. U. Nr 87, poz. 395), zwanej dalej "ustawą", wszczyna się na pisemny wniosek osoby zainteresowanej.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się do Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zwanego dalej "Kierownikiem Urzędu". Do wniosku należy dołączyć:
1)
dokumenty urzędowe oraz inne dowody służące wyjaśnieniu wszystkich okoliczności sprawy, potwierdzające fakty podlegania represjom (rodzaje i okres), o których mowa w ustawie,
2)
opinię właściwego, wybranego przez wnioskodawcę, stowarzyszenia osób poszkodowanych.
3.
Opinię, o której mowa w ust. 2 pkt 2, wydaje stowarzyszenie, którego osoba zainteresowana jest lub nie jest członkiem, na podstawie przedłożonych dokumentów lub innych dowodów.
4.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik do zarządzenia.
§  2.
1.
Dokumentami urzędowymi, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, są dokumenty wystawione przez powołane do tego, w zakresie ich działania, krajowe i zagraniczne organy państwowe lub inne państwowe i niepaństwowe jednostki organizacyjne, potwierdzające rodzaj, miejsce i czas trwania represji, a w szczególności przez:
1)
Międzynarodowy Czerwony Krzyż - Biuro Poszukiwań w Arolsen (RFN),
2)
Polski Czerwony Krzyż,
3)
Główną Komisję Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Instytut Pamięci Narodowej,
4)
archiwa państwowe - krajowe i zagraniczne,
5)
państwowe muzea pamięci narodowej,
6)
archiwa państwowe b. republik Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich,
7)
Archiwum Wschodnie.
2.
Dowodami potwierdzającymi fakty podlegania represjom (rodzaje i okres), o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, są:
1)
oryginały dokumentów wystawionych w czasie II wojny światowej przez władze niemieckie lub radzieckie, świadczących o wykonywaniu pracy przymusowej na deportacji i w obozach pracy (w szczególności karty pracy, legitymacje ubezpieczeniowe, książki pracy),
2)
zaświadczenia wystawione współcześnie przez pracodawców z okresu II wojny światowej i potwierdzone w organach administracji państwowej danego kraju,
3)
zaświadczenia wydane przez władze alianckie w czasie wojny i po jej zakończeniu.
3.
Dowodami mogą być również:
1)
korespondencja z czasów II wojny światowej, zawierająca pieczątki poczty niemieckiej lub radzieckiej z okresu i miejsca represji, a także oryginalne fotografie z tego okresu mające wartość dowodową,
2)
potwierdzone przez Fundację "Polsko-Niemieckie Pojednanie" kopie dokumentów stwierdzających rodzaj i okres represji, stanowiące podstawę przyznania jednorazowej pomocy finansowej,
3)
zaświadczenie z organu emerytalno-rentowego o zaliczeniu pracy przymusowej wykonywanej w czasie deportacji lub w obozie pracy na rzecz III Rzeszy i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, wraz z potwierdzonymi kopiami dokumentów lub dowodów stwierdzających rodzaj i okres represji.
4.
Dokumenty lub inne dowody przedkładane w odpisie lub kserokopii powinny być potwierdzone, jako zgodne z oryginałem, przez organ administracji państwowej, notariusza lub upoważnionego przedstawiciela stowarzyszenia, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 2.
5.
Dokumenty sporządzone w języku obcym powinny być przetłumaczone urzędowo.
6.
W miarę potrzeby Kierownik Urzędu może przesłuchiwać świadków oraz dopuścić inne dowody, w tym dowód z przesłuchania strony (wnioskodawcy).
§  3.
1.
W razie braku dokumentów lub innych dowodów, dowodem w sprawie mogą być, złożone pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania, oświadczenia przynajmniej dwóch świadków, których osobisty udział w zdarzeniach będących przedmiotem oświadczenia jest udokumentowany dowodami wymienionymi w § 2.
2.
Oświadczenia świadków powinny być złożone na piśmie przed organem administracji państwowej, notariuszem lub upoważnionym przedstawicielem stowarzyszenia osób poszkodowanych, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 2.
§  4.
1.
Wnioski rozpatruje się w kolejności ich wpływu do Kierownika Urzędu.
2.
Wnioski osób, które ukończyły 80 lat lub posiadają rentę inwalidzką I grupy, rozpatruje się poza kolejnością, o której mowa w ust. 1.
§  5.
Kierownik Urzędu zawrze stosowne umowy z właściwymi stowarzyszeniami osób poszkodowanych w celu:
1)
udzielania osobom zainteresowanym przyznaniem świadczenia pomocy w zakresie:
a)
wypełniania wniosku i kwestionariusza kwalifikacyjnego oraz w uzasadnionych przypadkach w uzyskaniu niezbędnych dokumentów i dowodów,
b)
sprawdzania zgodności wniosku i kwestionariusza kwalifikacyjnego z załączonymi dokumentami dowodowymi,
c)
określania niezbędnych uzupełnień w przypadku wadliwych lub niekompletnych wniosków,
d)
poświadczania zgodności odpisów lub kserokopii dokumentów z oryginałami,
2)
wydania opinii, o której mowa w § 1 ust. 2 pkt 2.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

KWESTIONARIUSZ

osoby ubiegającej się o przyznanie świadczenia pieniężnego

(pominięty)

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1996.46.450

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wymagane dokumenty i dowody oraz szczegółowy tryb postępowania przy składaniu i rozpatrywaniu wniosków o przyznanie świadczenia pieniężnego przysługującego osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.
Data aktu: 23/07/1996
Data ogłoszenia: 31/07/1996
Data wejścia w życie: 15/08/1996