Powierzenie Polskiemu Związkowi Sportu Niepełnosprawnych "START" zadań i uprawnień Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

ZARZĄDZENIE
PREZESA URZĘDU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 12 lipca 1996 r.
w sprawie powierzenia Polskiemu Związkowi Sportu Niepełnosprawnych "START" zadań i uprawnień Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Na podstawie art. 62 ust. 4 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 25, poz. 113) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do czasu powstania Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego powierza się jego zadania i uprawnienia Polskiemu Związkowi Sportu Niepełnosprawnych "START" w Warszawie, zwanemu dalej PZSN "START".
§  2.
PZSN "START" jest uprawniony do reprezentowania kraju w Międzynarodowym Komitecie Paraolimpijskim oraz wobec narodowych komitetów paraolimpijskich, a także wobec innych organizacji międzynarodowych zajmujących się sportem niepełnosprawnych.
§  3.
Do zadań PZSN "START" należy:
1)
organizacja, upowszechnianie oraz działalność na rzecz rozwoju sportu niepełnosprawnych,
2)
opracowywanie rocznych i wieloletnich programów działań w celu zapewnienia udziału reprezentacji kraju w igrzyskach paraolimpijskich, uzgadnianie ich z Urzędem Kultury Fizycznej i Turystyki, zwanym dalej "Urzędem", oraz koordynowanie tych programów i nadzór nad ich realizacją,
3)
ustalanie w porozumieniu z Urzędem reprezentacji kraju na igrzyska paraolimpijskie i zapewnienie jej uczestnictwa w zawodach,
4)
dokonywanie analiz i ocen wyników szkolenia reprezentacji oraz jej udziału w igrzyskach i przygotowywanie sprawozdań i wniosków w tym zakresie dla Urzędu,
5)
koordynowanie prac zespołu szkoleniowców przygotowujących reprezentacje kraju do igrzysk paraolimpijskich oraz wydawanie w tym zakresie materiałów metodyczno-szkoleniowych i propagandowych,
6)
przygotowywanie do zatwierdzenia przez Urząd planów finansowych i rozliczeń kosztów realizacji powierzonych zadań,
7)
bieżąca współpraca z organizacjami międzynarodowymi, wymienionymi w § 2.
§  4.
PZSN "START" przekaże dokumentację związaną z realizacją uprawnień, o których mowa w § 2, oraz zadań, o których mowa w § 3, Polskiemu Komitetowi Paraolimpijskiemu nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia jego powstania.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024