400-lecie Stołeczności Warszawy.

OŚWIADCZENIE
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 24 kwietnia 1996 r.
w sprawie 400-lecia Stołeczności Warszawy.

Czterysta lat temu, w marcu 1596 r., Zygmunt III Waza rozpoczyna - a w 1611 r. kończy uroczyście - swoje i dworu przenosiny z Krakowa do Warszawy, stolicy świeżo przyłączonego do Korony Mazowsza, miasta zwoływania Sejmów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, miasta Wolnych Elekcji.
Warszawa przyjmuje funkcję stolicy, a bolesna historia kraju nadała warszawskiej stołeczności symbolikę ogólnonarodową. Wielokrotnie w dziejach Warszawa stawała się redutą wolności i ogniskiem promieniującej demokracji, twierdzą do zdobywania, kamieniem rzuconym na szaniec.

Historia miasta jest bardzo bogata. Od wojen ze Szwedami w latach 1655-57, kiedy to miasto po raz pierwszy znalazło się pod okupacją, poprzez Sejm Czteroletni z Ustawą Majową z 1791 r. - aż po Powstanie Warszawskie 1944, polski Październik 1956, studencki Marzec 1968 i Solidarność.

Po drodze były Insurekcja Kościuszkowska, rzeź Pragi, Powstanie Listopadowe, Krwawa Niedziela, Powstanie Styczniowe, straceni na Cytadeli, Bitwa Warszawska rozstrzygająca o losach kraju, odbudowa państwa i Obrona Stolicy, II wojna światowa, Powstanie w Getcie i okupacja.

Ofiarność, nieustanne dawanie świadectwa patriotyzmu i zaradności, przy tym humor, fantazja twórcza, odwaga, umiłowanie wolności i swobody, wola przetrwania warszawiaków - to wszystko było udziałem stolicy i jej mieszkańców przez ostatnie czterysta lat.

Z ostatniej wojny Warszawa wyszła niemal martwa, zbombardowana, spalona. A przecież żyje. I nie tylko z odgórnego nakazu - cały naród odbudowuje stolicę. Tu znalazło miejsce setki tysięcy przybyszów z całego kraju - nowych warszawiaków.

Dziś Warszawa spełnia swoje obowiązki stołeczne w państwie wolnym i demokratycznym, które aspiruje do statusu członka NATO i Unii Europejskiej.

W roku warszawskiego jubileuszu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej daje wyraz satysfakcji i dumy z faktu, że stolica państwa - primus inter pares miast polskich - potrafiła w każdych okolicznościach godnie wypełniać swoją zaszczytną rolę.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024