Kompleksowa ochrona lasów i racjonalna gospodarka leśna.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 1 marca 1996 r.
w sprawie kompleksowej ochrony lasów i racjonalnej gospodarki leśnej.

Lasy zajmujące około 28% powierzchni Polski odgrywają olbrzymią rolę w procesach ochrony powietrza, wód, gleb oraz klimatu i dlatego powinny być traktowane jako szczególne dziedzictwo i wartość ogólnonarodowa bez względu na formę własności.

Polskie lasy tworzą główną część osłony ekologicznej kraju i stanowią najwartościowsze składniki obszarów chronionych, w tym parków narodowych i krajobrazowych.

Na tym tle Sejm z niepokojem stwierdza obniżanie kondycji zdrowotnej lasów w wyniku kumulowania się w nich zanieczyszczeń powietrza, stałego obniżania poziomu wód gruntowych oraz pojawiania się gradacji szkodników. Do negatywnych zjawisk zaliczyć można również przedwczesne wycinanie lasów oraz opóźnianie dostosowania gospodarki w lasach nie stanowiących własności państwa do standardów obowiązujących w lasach państwowych.

Biorąc powyższe pod uwagę Sejm wzywa Rząd do wdrożenia długofalowego programu ochrony polskich lasów oraz racjonalnej gospodarki leśnej. Niezbędnym elementem tego programu powinno być osiągnięcie przez Polskę 30-procentowego wskaźnika lesistości do roku 2010 oraz znaczne zwiększenie udziału powierzchni leśnej na obszarach wododziałowych, a także na terenach objętych obniżaniem się poziomu wód gruntowych.

Sejm oczekuje również od Rządu:

1.
Przedłożenia kompleksowych regulacji prawnych obejmujących całokształt gospodarki leśnej, szczególnie umożliwiających skuteczne eliminowanie występujących zagrożeń, a także prawidłowe funkcjonowanie wspólnot leśnych.
2.
Stworzenia warunków prawnych i finansowych do aktywnego uczestnictwa samorządów, organizacji pozarządowych oraz indywidualnych właścicieli w procesie zwiększenia lesistości.
3.
Przedstawienia wieloletniego harmonogramu finansowania gospodarki leśnej, ze szczególnym uwzględnieniem programu zwiększania lesistości kraju, obejmującego wszystkie źródła zasilania, w tym środki budżetowe, pozabudżetowe oraz międzynarodowe środki pomocowe.
4.
Przedłożenia harmonogramu powoływania nowych i powiększania istniejących parków narodowych.

Sejm zwraca się do władz samorządowych wszystkich szczebli, a także do stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, o włączenie do swych programów działań na rzecz kompleksowej ochrony lasów i zwiększania lesistości kraju. Sejm apeluje do wszystkich właścicieli lasów, aby prowadzili gospodarkę racjonalną, pozwalającą zachować zdolności produkcyjne i ekologiczne lasów dla przyszłych pokoleń.

Sejm zwraca się do Rządu o przedkładanie, przy corocznej informacji o stanie lasów, sprawozdania z realizacji niniejszej uchwały.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1996.18.220

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Kompleksowa ochrona lasów i racjonalna gospodarka leśna.
Data aktu: 01/03/1996
Data ogłoszenia: 19/03/1996