Zasady ustalania opłat za czynności związane z badaniami i certyfikacją oraz ich maksymalna wysokość.

ZARZĄDZENIE
DYREKTORA POLSKIEGO CENTRUM BADAŃ I CERTYFIKACJI
z dnia 3 listopada 1995 r.
w sprawie zasad ustalania opłat za czynności związane z badaniami i certyfikacją oraz ich maksymalnej wysokości.

Na podstawie art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 3 kwietnia 1993 r. o badaniach i certyfikacji (Dz. U. Nr 55, poz. 250 i z 1994 r. Nr 27, poz. 96) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Zarządzenie określa zasady ustalania opłat za czynności związane z badaniami i certyfikacją oraz ich maksymalne wysokości.
2.
Ilekroć w zarządaniu jest mowa o ustawie bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć ustawę z dnia 3 kwietnia 1993 r. o badaniach i certyfikacji (Dz. U. Nr 55, poz. 250 i z 1994 r. Nr 27, poz. 96).
§  2.
Wysokość opłat za badania i certyfikację ustalana jest w cennikach, stanowiących ofertę jednostki badającej lub certyfikującej, zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym zarządzeniu.
§  3.
1.
Opłacie podlegają czynności:
1)
związane z:
a)
obowiązkową certyfikacją wyrobów, na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy,
b)
dobrowolną certyfikacją wyrobów, na podstawie art. 14 pkt 2 ustawy,
c)
certyfikacją systemów jakości, na podstawie art. 13 ust. 2 i art. 15 ustawy,
2)
związane z badaniami wyrobów dla potrzeb certyfikacji.
2.
Jednostka badająca lub certyfikująca może domagać się wpłacenia przez wnioskodawcę zaliczki na poczet opłaty za badania lub certyfikację, w wysokości uzasadnionej charakterem koniecznych do podjęcia czynności.
3.
Opłata za badania lub certyfikację nie obejmuje kosztów delegacji służbowych. Koszty te obciążają wnioskodawcę na zasadach określonych w odrębnych przepisach, dotyczących zasad wypłacania diet i innych należności z tytułu podróży służbowych.

Rozdział  2

Ogólne zasady ustalania opłat w cennikach

§  4.
1.
Wysokość opłat za badania i certyfikację podawana jest do wiadomości przez jednostkę badającą lub certyfikującą w cenniku.
2.
Cennik, o którym mowa w ust. 1, ustalany jest przez kierownika jednostki badającej i certyfikującej, a następnie przesyłany do Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji.
3.
Kierownik jednostki badającej lub certyfikującej ustala, zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym zarządzeniu, cennik po zasięgnięciu opinii rady zarządzającej tej jednostki, w trybie przewidzianym odrębnymi przepisami.
4.
Opłaty ujęte w cenniku, o którym mowa w ust. 1, mogą podlegać okresowej aktualizacji nie częściej niż raz na sześć miesięcy, na zasadach i w trybie przewidzianych dla jego ustalenia.
§  5.
1.
Cennik określa wysokość opłat za badania i certyfikację, oferowanych przez jednostkę badającą lub certyfikującą.
2.
Podstawę do określenia wysokości opłaty za badania i certyfikację wyrobów stanowią w szczególności:
1)
rodzaj wykonywanej czynności lub usługi,
2)
rodzaj wyrobu,
3)
stopień skomplikowania oceny wyrobu lub programu badania,
4)
uzasadniony koszt pracy jednej osoby w jednym dniu lub godzinie - stawka dzienna (godzinowa) pomnożona przez liczbę osób i dni (godzin).
3.
Podstawę do określenia wysokości opłaty za certyfikację systemów jakości stanowią ponadto:
1)
model systemu jakości objętego wnioskiem o udzielenie certyfikatu,
2)
wielkość i struktura organizacyjna wnioskodawcy.
4.
W wypadku objęcia jednym badaniem lub procesem certyfikacji wyrobów o zbliżonym rozwiązaniach technicznych dostarczonych przez jednego wnioskodawcę, opłata za badania lub certyfikację ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu w stosunku do poniesionych kosztów, w rozmiarze uwzględnionym w cenniku, o którym mowa w § 4.
5.
W wypadku przeprowadzenia badań lub certyfikacji na podstawie dokumentów wystawionych w języku obcym albo w razie konieczności sporządzenia w języku obcym sprawozdań, opłata za badania lub certyfikację może ulec zwiększeniu w rozmiarze uzasadnionym dodatkowymi kosztami związanymi z koniecznością dokonania tłumaczeń.
§  6.
Opłaty za badania laboratoryjne różnicuje się stosownie do zakresu wykonywanych badań.

Rozdział  3

Zasady ustalania opłat za certyfikację wyrobów

§  7.
1.
Przy ustalaniu opłaty za certyfikację wyrobów uwzględnia się uzasadnione koszty:
1)
poszczególnych etapów procesu certyfikacji (koszty jednostkowe),
2)
sprawowania nadzoru nad sposobem wykorzystania przez dostawców wydanych certyfikatów,
3)
inne koszty.
2.
Koszt jednostkowy ustala się w szczególności jako:
1)
koszt wstępnego rozpatrzenia wniosku, przeprowadzenia analizy kompletności dokumentacji, dokonania identyfikacji próbek i dostawcy, rejestracji wniosku oraz przygotowania i wysłania potwierdzenia (opłata wstępna),
2)
koszt przeprowadzenia kontroli warunków techniczno-organizacyjnych,
3)
koszt przeprowadzenia szczegółowej analizy dokumentacji oraz przygotowania decyzji certyfikacyjnej i wystawienia certyfikatu,
4)
koszt rozpatrzenia wniosku przez komitet techniczny i radę zarządzającą jednostki certyfikującej, zgodnie z Polską Normą - PNEN 45011.

Rozdział  4

Zasady ustalania opłat za certyfikację systemów jakości

§  8.
1.
Przy ustalaniu opłaty za certyfikację systemów jakości uwzględnia się uzasadnione koszty:
1)
poszczególnych etapów systemu certyfikacji (koszty jednostkowe),
2)
sprawowania nadzoru nad sposobem wykorzystania certyfikatów przez audity kontrolne planowane i specjalne,
3)
uczestnictwa w systemie certyfikowanych dostawców w okresie ważności certyfikatu.
2.
Kosztów jednostkowy ustala się w szczególności jako:
1)
koszt wstępnego rozpatrzenia wniosku, przeprowadzenia analizy kompletności dokumentacji, identyfikacji dostawcy, rejestracji wniosku oraz przygotowania i wystawienia potwierdzenia (opłata wstępna),
2)
koszt wykonania prac organizacyjno-administracyjnych,
3)
koszt przeprowadzenia procesu certyfikacji zgodnie z procedurą jednostki certyfikującej,
4)
koszt rozporządzenia wniosku przez komitet techniczny lub radę zarządzającą jednostki certyfikującej, zgodnie z Polską Normą - PNEN 45012.

Rozdział  5

Maksymalna wysokość opłat

§  9.
Wysokość opłaty ustalonej w cenniku za badania nie może przekroczyć iloczynu stawki godzinowej i pracochłonności.
§  10. 1
 
1.
Wysokość maksymalna opłaty należnej z tytułu przeprowadzenia procesu certyfikacji wyrobów, o których mowa w art. 13 ust. 1 ustawy, z wyłączeniem:
1)
kosztów wykonanych badań,
2)
opłaty, o której mowa w § 7 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2,

wynosi 1830 złotych.

2.
Wysokość maksymalna opłaty należnej z tytułu certyfikacji systemu jakości, o której mowa w art. 13 ust. 2 oraz art. 15 ustawy, z wyłączeniem opłaty, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt 2, wynosi 18.300 złotych.
§  11.
1. 2
Wysokość maksymalna opłaty należnej z tytułu certyfikacji wyrobów, o których mowa w art. 14 pkt 2 ustawy, wynosi 5490 złotych, z wyłączeniem:
1)
kosztów wykonywanych badań,
2)
opłaty, o której mowa w § 7 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2.
§  12. 3
Maksymalna wysokość opłaty, o której mowa w § 7 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 oraz § 8 ust. 1 pkt 2, odpowiadającej wartości pracy jednej osoby zatrudnionej przy badaniach certyfikacji, o której mowa w § 5 ust. 2 pkt 4, wynosi 980 złotych dziennie.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 20 grudnia 1996 r. (M.P.97.2.14) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1997 r.
2 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 20 grudnia 1996 r. (M.P.97.2.14) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1997 r.
3 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 20 grudnia 1996 r. (M.P.97.2.14) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1997 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024