Tryb i terminy przekazywania i zwrotu środków otrzymywanych przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej na przejściowe zasilanie gospodarstw pomocniczych (rolnych) przy szkołach rolniczych oraz zasady, warunki udzielania i terminy spłaty oprocentowanych pożyczek udzielanych tym gospodarstwom.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 sierpnia 1995 r.
w sprawie trybu i terminów przekazywania i zwrotu środków otrzymywanych przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej na przejściowe zasilanie gospodarstw pomocniczych (rolnych) przy szkołach rolniczych oraz zasad, warunków udzielania i terminów spłaty oprocentowanych pożyczek udzielanych tym gospodarstwom.

Na podstawie art. 40a ust. 3 ustawy z dnia 5 stycznia 1991 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. z 1993 r. Nr 72, poz. 344, z 1994 r. Nr 76, poz. 344, Nr 121, poz. 591 i Nr 133, poz. 685 oraz z 1995 r. Nr 78, poz. 390) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ze środków budżetu państwa mogą być udzielane oprocentowane pożyczki dla gospodarstw pomocniczych (rolnych) przy szkołach rolniczych, zwanych dalej "gospodarstwami", na zakup:
1)
nawozów mineralnych, środków ochrony roślin oraz pasz,
2)
kwalifikowanego materiału siewnego zbóż, rzepaku, kukurydzy, lnu, motylkowych grubonasiennych i drobnonasiennych, rzepiku ozimego, gorczycy, traw, buraków cukrowych i pastewnych, sadzeniaków ziemniaka, nasion warzyw oraz kwalifikowanego materiału szkółkarskiego do nowych nasadzeń i odnowień,
3)
hodowlanych jałówek, loszek, owiec-maciorek, kózek, oraz rozpłodników buhajów, knurów, tryków, kozłów i ogierów,
4)
pszczelich matek użytkowych i reprodukcyjnych,
5)
rzeczowych środków obrotowych do produkcji żywności metodami ekologicznymi i przystosowanie gospodarstwa do tej produkcji,
6)
paliwa na cele rolnicze.
§  2.
1.
Pożyczki na cele, o których mowa w § 1, udziela Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej na wniosek kierownika gospodarstwa, złożony za pośrednictwem dyrektora szkoły rolniczej.
2. 1
Kwota pożyczki na cele, o których mowa w § 1, nie może przekroczyć łącznie równowartości 10 q żyta na 1 ha użytków rolnych, według cen przyjętych do naliczenia podatku rolnego w roku, w którym przyznano pożyczkę.
3.
Pożyczka może być udzielona pod warunkiem:
1)
przedstawienia nakazu płatniczego podatku rolnego określającego wielkość użytków rolnych w gospodarstwie lub zaświadczenia z urzędu gminy właściwego do pobierania podatku rolnego, dokumentującego wielkość użytków rolnych w gospodarstwie, oraz złożenia oświadczenia przez pożyczkobiorcę, że użytki rolne wymienione w nakazie lub zaświadczeniu nie zostały i nie zostaną wydzierżawione w okresie, na który zostanie udzielona pożyczka,
2)
złożenia oświadczenia przez pożyczkobiorcę o wysokości obciążenia wynikającego z zaciągniętych w bankach kredytów na cele, o których mowa w § 1, objętych dopłatami ze środków budżetu państwa, na podstawie odrębnych przepisów.
§  3.
1.
Pożyczka na cele, o których mowa w § 1, udzielana jest w drodze umowy zawartej pomiędzy Ministrem Rolnictwa i Gospodarki żywnościowej a kierownikiem gospodarstwa.
2.
Umowa, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać:
1)
nazwę gospodarstwa, któremu jest udzielana pożyczka,
2)
cel pożyczki,
3)
kwotę pożyczki,
4)
określenie sposobu spłaty pożyczki i jej oprocentowania,
5)
termin spłaty pożyczki nie przekraczający dnia 15 listopada roku, w którym udzielono pożyczki,
6)
numer rachunku wydatków budżetowych, na który powinny być przekazane spłaty kwot pożyczek, oraz numer rachunku dochodów budżetowych, na który powinny być przekazane spłaty należnego oprocentowania,
7)
zobowiązanie gospodarstwa do udokumentowania w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania kwoty pożyczki, fakturami VAT, rachunkami uproszczonymi, a w odniesieniu do zakupów, na cele, o których mowa w § 1 pkt 2-4, także innymi dowodami kupna-sprzedaży, wykorzystania co najmniej 80% kwoty pożyczki na zakupy dokonane po dniu otrzymania kwoty pożyczki lub w okresie 2 miesięcy przed dniem jej otrzymania, na cele, o których mowa w § 1.
3.
Pożyczka jest oprocentowana w wysokości 4% w stosunku rocznym.
4.
W wypadku nieterminowej spłaty pożyczki kwota nie spłaconej pożyczki jest oprocentowana w wysokości 8% w stosunku rocznym.
§  4.
1.
Minister Finansów przekazuje corocznie Ministrowi Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, na jego wniosek, środki budżetowe na pożyczki, o których mowa w § 1, w terminie do dnia 30 kwietnia.
2.
Środki budżetowe, o których mowa w ust. 1, Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej obowiązany jest zwrócić w terminie do dnia 30 listopada roku, w którym przekazano te środki.
3.
Nie zwrócone przez gospodarstwa pożyczki Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej pokrywa ze środków budżetowych, ujętych w części 19 budżetu państwa, w terminie określonym w ust. 2.
4.
W 1995 r. środki budżetowe, o których mowa w ust. 1, Minister Finansów przekaże Ministrowi Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, na jego wniosek, w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 23 października 1996 r. (M.P.96.65.600) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1997 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1995.42.488

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb i terminy przekazywania i zwrotu środków otrzymywanych przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej na przejściowe zasilanie gospodarstw pomocniczych (rolnych) przy szkołach rolniczych oraz zasady, warunki udzielania i terminy spłaty oprocentowanych pożyczek udzielanych tym gospodarstwom.
Data aktu: 08/08/1995
Data ogłoszenia: 28/08/1995
Data wejścia w życie: 28/08/1995