Rozwój rynku usług telekomunikacyjnych.

REZOLUCJA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 21 kwietnia 1995 r.
w sprawie rozwoju rynku usług telekomunikacyjnych.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, że prace nad pilnym rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o łączności ujawniły wiele fundamentalnych problemów, których nie można zadowalająco rozwiązać przy okazji nowelizacji tej ustawy. Istnieje pilna potrzeba opracowania zupełnie nowego systemu regulacyjnego, uwzględniającego potrzeby wszystkich uczestników powstającego w Polsce rynku usług telekomunikacyjnych. Oddzielnych regulacji wymagają również zagadnienia związane z rozwojem usług pocztowych.
Od sektora telekomunikacji w Polsce należy oczekiwać zmian, które pozwolą jasno określić i dowartościować politykę rozwoju telekomunikacji i stworzyć stabilny system regulacyjny, zgodny z zaleceniami Unii Europejskiej.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Rząd do przedstawienia Sejmowi w terminie do końca pierwszego kwartału 1996 r. polityki rozwoju telekomunikacji. Powinna ona sprecyzować miejsce powstającego rynku usług telekomunikacyjnych w życiu społecznym i w gospodarce państwa oraz sposoby demonopolizacji i prywatyzacji tych usług.

W szczególności należy rozstrzygnąć:

-
zakres i zasady koncesjonowania usług, homologowania urządzeń i ograniczania dostępu do rynku,
-
określenie pozycji Telekomunikacji Polskiej S.A., uwzględniające konkurencję w telekomunikacji,
-
tempo inwestowania i rozwoju telekomunikacji w Polsce,
-
obszary usług telekomunikacyjnych w Polsce, które można rozwinąć do poziomu światowego bez poważnego zaangażowania kapitału zagranicznego,
-
znaczenie telekomunikacyjnych usług dodanych dla polskiej gospodarki,
-
zasady koordynacji rozwoju telekomunikacji, w tym teleinformatyki i usług multimedialnych,
-
zadania administracji łączności wobec rynku usług telekomunikacyjnych.

Uwzględniając powyższe założenia, Sejm wzywa Rząd do podjęcia prac nad budową nowego systemu prawnego dla telekomunikacji.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Rząd do przedstawienia wyników tych prac, poprzez wniesienie projektów odpowiednich ustaw, nie później niż w 1997 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024