Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

UCHWAŁA Nr 39
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 marca 1995 r.
w sprawie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Powołuje się Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, zwany dalej "Komitetem".
2.
Komitet jest wewnętrznym kolegialnym organem Rady Ministrów, zapewniającym koordynację działań organów administracji rządowej w zakresie sprawnej i spójnej realizacji polityki gospodarczej Rządu.
3.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach Prezes Rady Ministrów może powierzyć Komitetowi wykonywanie określonych zadań dotyczących koordynacji prac ministrów.
§  2.
Do zadań Komitetu należy w szczególności:
1)
zapewnianie koordynacji działań organów administracji rządowej:
a)
mających na celu przygotowanie - do decyzji Rady Ministrów - projektów programów działań gospodarczych państwa oraz projektów odpowiednich aktów normatywnych, w szczególności w sprawach założeń polityki gospodarczej państwa, budżetu państwa, zmian strukturalnych i przekształceń własnościowych, międzynarodowej współpracy gospodarczej, zaangażowania kapitału zagranicznego i prognoz koniunktury gospodarczej,
b)
służących rozwiązywaniu problemów polityki regionalnej i przestrzennej, kształtowaniu obszarów wiejskich i strukturalnych przeobrażeń wsi oraz alokacji środków finansowych z różnych źródeł na ten cel,
c)
innych działań o istotnym znaczeniu dla rozwoju gospodarczego kraju,
2)
analizowanie sytuacji gospodarczej państwa oraz zgodności realizacji polityki gospodarczej z przyjętymi założeniami; przedstawianie odpowiednich propozycji i wniosków Radzie Ministrów,
3)
inicjowanie i zapewnianie koordynacji działań zmierzających do zwiększenia skuteczności polityki regionalnej w drodze współpracy z Unią Europejską oraz kształtowanie i rozwijanie współpracy regionalnej i transgranicznej,
4)
inspirowanie inicjatyw w zakresie polityki gospodarczej oraz powierzanie członkom Komitetu realizacji zadań w sprawach wymagających koordynacji,
5)
rozpatrywanie projektów dokumentów rządowych w sprawach o istotnym znaczeniu dla realizacji polityki gospodarczej państwa oraz - na wniosek właściwych ministrów i kierowników urzędów centralnych - projektów rozstrzygnięć w sprawach gospodarczych, wymagających skoordynowanego działania organów administracji rządowej,
6)
rekomendowanie Radzie Ministrów i Prezesowi Rady Ministrów stanowiska lub projektu decyzji w sprawach gospodarczych,
7)
rozpatrywanie innych spraw i wykonywanie zadań zleconych przez Radę Ministrów i Prezesa Rady Ministrów.
§  3.
1.
W celu realizacji zadań Komitet może określać sposoby i terminy wykonania prac mających na celu przygotowanie projektu stanowiska lub decyzji Rady Ministrów albo Prezesa Rady Ministrów oraz wskazywać organy odpowiedzialne za ich wykonanie.
2.
Komitet może powoływać ekspertów do opracowania analiz, prognoz, ekspertyz oraz koncepcji i projektów rozwiązań programowych.
3.
Komitet składa Radzie Ministrów, co najmniej raz w roku, sprawozdanie ze swojej działalności.
§  4.
1.
W skład Komitetu wchodzą:
1)
przewodniczący Komitetu - Wiceprezes Rady Ministrów - Minister Finansów,
2)
zastępca przewodniczącego Komitetu - Wiceprezes Rady Ministrów - Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,
3)
członkowie Komitetu:
a)
Minister Przemysłu i Handlu,
b)
Minister - Kierownik Centralnego Urzędu Planowania,
c)
Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa,
d)
Minister Pracy i Polityki Socjalnej,
e)
Minister Przekształceń Własnościowych,
f)
Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa,
g)
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej,
h)
Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą,
i)
Minister Łączności.
2.
W pracach Komitetu uczestniczą:
1)
podsekretarz stanu w Urzędzie Rady Ministrów - sekretarz Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów,
2)
Pełnomocnik Rady Ministrów do Spraw Reformy Centrum Gospodarczego Rządu,
3)
sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów - pierwszy zastępca Ministra,
4)
Prezes Urzędu Antymonopolowego,
5)
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
3.
Przewodniczący Komitetu może zapraszać do udziału w pracach Komitetu również inne osoby.
§  5.
1.
W ramach Komitetu działa stały Podkomitet Polityki Regionalnej i Rozwoju Obszarów Wiejskich, zwany dalej "Podkomitetem".
2.
Podkomitetem kieruje Wiceprezes Rady Ministrów - Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Wiceprzewodniczącym Podkomitetu jest Minister - Kierownik Centralnego Urzędu Planowania. Członkami Podkomitetu są członkowie Komitetu właściwi ze względu na przedmiot rozpatrywanej sprawy.
3.
W pracach Podkomitetu uczestniczą:
1)
podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - sekretarz Podkomitetu,
2)
Pełnomocnik Rządu do Spraw Integracji Europejskiej i Pomocy Zagranicznej,
3)
podsekretarz stanu do spraw administracji publicznej w Urzędzie Rady Ministrów,
4)
sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
4.
Do udziału w pracach Podkomitetu mogą być zapraszani inni członkowie Rady Ministrów lub inne osoby.
§  6.
Szczegółowy zakres i tryb działania Podkomitetu określa Komitet na wniosek Wiceprezesa Rady Ministrów - Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
§  7.
1.
Obsługę organizacyjną i techniczną prac Komitetu zapewniają odpowiednie komórki organizacyjne Urzędu Rady Ministrów, nadzorowane bezpośrednio przez Sekretarza Komitetu.
2.
Przygotowanie i rozpatrywanie dokumentów przez Komitet następuje w trybie określonym w uchwale nr 20 Rady Ministrów z dnia 12 lutego 1991 r. w sprawie regulaminu prac Rady Ministrów (Monitor Polski Nr 7, poz. 47 oraz z 1992 r. Nr 7, poz. 47 i Nr 25, poz. 180).
§  8.
Traci moc uchwała nr 97 Rady Ministrów z dnia 16 listopada 1993 r. w sprawie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (Monitor Polski Nr 60, poz. 549 oraz z 1994 r. Nr 30, poz. 249 i Nr 35, poz. 297).
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem powzięcia i podlega ogłoszeniu.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1995.18.222

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.
Data aktu: 28/03/1995
Data ogłoszenia: 12/04/1995
Data wejścia w życie: 28/03/1995