Szkolenie kandydatów na rzeczników patentowych i egzamin kwalifikacyjny na rzecznika patentowego.

ZARZĄDZENIE
PREZESA URZĘDU PATENTOWEGO RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 20 czerwca 1994 r.
w sprawie szkolenia kandydatów na rzeczników patentowych i egzaminu kwalifikacyjnego na rzecznika patentowego.

Na podstawie art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 9 stycznia 1993 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 10, poz. 46) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Szkolenie i praktyka rzeczników patentowych

§  1.
1.
Szkolenie kandydatów na rzeczników patentowych składa się z części teoretycznej i części praktycznej.
2.
Część teoretyczna szkolenia, o którym mowa w ust. 1, obejmuje nie mniej niż 150 godzin wykładów dotyczących zagadnień związanych z ochroną własności przemysłowej, a w szczególności: ochrony wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych, znaków towarowych i topografii układów scalonych, techniki sporządzania dokumentacji zgłoszeń przedmiotów własności przemysłowej podlegających ochronie, obrotu prawami wyłącznymi, informacji i polityki patentowej, konwencji międzynarodowych i prawa własności przemysłowej wybranych krajów, zwalczania nieuczciwej konkurencji, zasad postępowania przed Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, zwanym dalej "Urzędem Patentowym", zasad postępowania sądowego i administracyjnego, ekonomicznych problemów ochrony własności przemysłowej, organizacji i zasad wykonywania zawodu rzecznika patentowego.
3.
Część praktyczna szkolenia, o którym mowa w ust. 1, obejmuje nie mniej niż 50 godzin ćwiczeń w zakresie sporządzania dokumentacji zgłoszeń przedmiotów własności przemysłowej i klasyfikacji patentowej, opracowywania pism procesowych i umów w zakresie ochrony własności przemysłowej, a także prace kontrolne oraz miesięczny cykl zajęć w Urzędzie Patentowym.
4.
Szkolenie kandydatów na rzeczników patentowych prowadzone jest w oparciu o szczegółowy program i materiały szkoleniowe, opracowane zgodnie z ust. 1-3 i przyjęte przez Krajową Radę Rzeczników Patentowych oraz zaakceptowane przez Prezesa Urzędu Patentowego.
5.
Przebieg szkolenia kandydatów na rzeczników patentowych, wyniki zaliczeń przedmiotów teoretycznych, ćwiczeń i prac kontrolnych, a także stwierdzenie odbycia praktyki, o której mowa w § 2, oraz jej ocena powinny być udokumentowane i odnotowane w indeksach kandydatów na rzeczników patentowych.
§  2.
1.
Praktyka w zakresie ochrony własności przemysłowej, o której mowa w art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 9 stycznia 1993 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 10, poz. 46), prowadzona jest w formie aplikacji nadzorowanej przez opiekuna - rzecznika patentowego, akceptowanego przez Polską Izbę Rzeczników Patentowych, zwaną dalej "samorządem".
2.
Praktyka, o której mowa w ust. 1, trwa nie krócej niż 2 lata i może być odbywana równolegle ze szkoleniem, o którym mowa w § 1 ust. 1-3.
3.
Trzyletnia praca w Urzędzie Patentowym na stanowisku związanym z badaniem zdolności ochronnej zgłaszanych przedmiotów własności przemysłowej traktowana jest na równi z praktyką, o której mowa w ust. 1 i 2.

Rozdział  2

Egzamin kwalifikacyjny na rzecznika patentowego

§  3.
Przedmiotem egzaminu kwalifikacyjnego na rzecznika patentowego są zagadnienia określone w § 1 ust. 2.
§  4.
Prezes Urzędu Patentowego ustala listę członków Komisji Egzaminacyjnej z osób rekomendowanych przez Urząd Patentowy i przez samorząd.
§  5.
1.
Komisja Egzaminacyjna powoływana jest każdorazowo przez Prezesa Urzędu Patentowego spośród członków umieszczonych na liście, o której mowa w § 4.
2.
W skład Komisji Egzaminacyjnej wchodzą: przewodniczący i trzej członkowie powołani spośród członków rekomendowanych przez Urząd Patentowy oraz trzej członkowie powołani spośród członków rekomendowanych przez samorząd.
§  6.
Do egzaminu na rzecznika patentowego dopuszcza się kandydatów, którzy złożyli o to wniosek co najmniej na 1 miesiąc przed terminem egzaminu, uiścili opłatę za egzamin oraz spełniają wymagania, o których mowa w art. 6 pkt 1-5 ustawy o rzecznikach patentowych.
§  7.
Egzamin na rzecznika patentowego składa się z egzaminu pisemnego i ustnego.
§  8.
1.
Egzamin pisemny obejmuje:
1)
opracowanie dokumentacji zgłoszeniowej wynalazku lub wzoru użytkowego,
2)
opracowanie pisma procesowego lub ekspertyzy stanu faktycznego z zakresu ochrony własności przemysłowej.
2.
Tematy zadań egzaminacyjnych, o których mowa w ust. 1, a także materiały, na których podstawie mają być wykonane zadania egzaminacyjne, przygotowuje każdorazowo Komisja Egzaminacyjna.
3.
Komisja Egzaminacyjna określa łączny czas trwania egzaminu pisemnego, który nie może być jednak krótszy niż 6 godzin.
4.
Podczas egzaminu pisemnego kandydat ma prawo korzystać z krajowych i zagranicznych przepisów prawnych oraz słowników.
§  9.
Komisja Egzaminacyjna dopuszcza kandydata na rzecznika patentowego do egzaminu ustnego na podstawie co najmniej dostatecznej oceny wszystkich zadań egzaminacyjnych, o których mowa w § 8 ust. 1.
§  10.
Egzamin ustny obejmuje:
1)
odpowiedzi na pytania zadane przez Komisję Egzaminacyjną,
2)
publiczną prezentację wybranego przez Komisję Egzaminacyjną tematu z zakresu ochrony własności przemysłowej spośród trzech tematów przygotowanych przez kandydata na rzecznika patentowego.
§  11.
1.
Po przeprowadzeniu egzaminu ustnego kandydata na rzecznika patentowego Komisja Egzaminacyjna podejmuje na posiedzeniu zamkniętym uchwałę o wynikach tego egzaminu oraz w sprawie końcowego wyniku egzaminu na rzecznika patentowego.
2.
Dla określenia pozytywnego końcowego wyniku egzaminu na rzecznika patentowego nie stosuje się skali ocen.
3.
Uchwała, o której mowa w ust. 1, zapada zwykłą większością głosów.
§  12.
Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej ogłasza publicznie końcowy wynik egzaminu na rzecznika patentowego.
§  13.
Z przebiegu egzaminu na rzecznika patentowego sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący i wszyscy członkowie Komisji Egzaminacyjnej biorący udział w egzaminie.
§  14.
O terminie egzaminu na rzecznika patentowego i wysokości opłaty, o której mowa w § 15, Urząd Patentowy ogłasza w "Wiadomościach Urzędu Patentowego" z wyprzedzeniem kwartalnym.
§  15.
1.
Za przeprowadzenie egzaminu na rzecznika patentowego pobierana jest z góry opłata ustalona w dniu określenia terminu egzaminu, w wysokości 10% przeciętnego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ogłoszonego ostatnio przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego dla celów emerytalnych.
2. 1
Opłata, o której mowa w ust. 1, podlega zaokrągleniu do 1 zł w górę.
3.
Opłatę, o której mowa w ust. 1, uiszcza się na rachunek Urzędu Patentowego gotówką, przelewem lub przekazem pocztowym. Opłata ta stanowi dochód budżetu państwa.

Rozdział  3

Przepis końcowy

§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 15 ust. 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 17 listopada 1994 r. (M.P.94.62.554) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024