Termin przechowywania oraz sposób przekazywania do archiwów państwowych dokumentów z głosowania i z wyborów do rad gmin, przeprowadzonych w dniu 19 czerwca 1994 r.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 13 czerwca 1994 r.
w sprawie terminu przechowywania oraz sposobu przekazywania do archiwów państwowych dokumentów z głosowania i z wyborów do rad gmin, przeprowadzonych w dniu 19 czerwca 1994 r.

Na podstawie art. 24 ust. 2 w związku z art. 82 i art. 94 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin (Dz. U. Nr 16, poz. 96, z 1991 r. Nr 53, poz. 227 i z 1993 r. Nr 45, poz. 205) Państwowa Komisja Wyborcza po porozumieniu z Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych uchwala, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa:
1)
o dokumentach z głosowania i z wyborów, zwanych dalej dokumentami z wyborów, należy przez to rozumieć:
a)
spis wyborców,
b)
protokół rejestracji kandydatów na radnych wraz z załącznikami,
c)
protokół rejestracji list kandydatów na radnych wraz z załącznikami,
d)
protokoły głosowania,
e)
protokoły wyników wyborów wraz z załącznikami,
f)
karty do głosowania (ważne i nieważne),
g)
uchwały, orzeczenia i zarządzenia podjęte przez wojewódzkich komisarzy wyborczych i komisje wyborcze,
h)
protokoły posiedzeń komisji wyborczych,
i)
urzędowe obwieszczenia wojewódzkich komisarzy wyborczych i komisji wyborczych;
2)
o organach przechowujących dokumenty z wyborów, należy przez to rozumieć:
a)
wójtów, burmistrzów i prezydentów miast,
b)
wojewodów,
c)
kierowników wojewódzkich biur wyborczych,
d)
Kierownika Krajowego Biura Wyborczego.
§  2.
1.
Dokumenty z wyborów przekazane przez obwodowe komisje wyborcze odpowiednio wójtowi, burmistrzowi i prezydentowi miasta przechowywane są jako depozyt do czasu rozstrzygnięcia protestów wyborczych przez właściwe sądy.
2.
Po podjęciu przez sąd ostatecznych rozstrzygnięć, o których mowa w ust. 1, wojewódzki komisarz wyborczy powiadomi odpowiednio wójta, burmistrza i prezydenta miasta o konieczności zarządzenia zniszczenia przechowywanych dokumentów z wyborów. Sposób zniszczenia należy uzgodnić z kierownikiem właściwego archiwum państwowego.
§  3.
1.
Dokumenty z wyborów, przekazywane przez terytorialne komisje wyborcze wojewodzie, przechowywane są jako depozyt do czasu rozstrzygnięcia protestów wyborczych przez właściwe sądy.
2.
Po podjęciu przez sąd ostatecznych rozstrzygnięć, o których mowa w ust. 1, wojewódzki komisarz wyborczy powiadomi wojewodę o konieczności przekazania tych dokumentów kierownikowi wojewódzkiego biura wyborczego, który przechowuje je w sposób ustalony dla zasobu archiwalnego archiwów zakładowych, do końca kadencji rad gmin wybranych 19 czerwca 1994 r.
3.
Po upływie terminu, o którym mowa w ust. 2, dokumenty z wyborów, przechowywane przez kierownika wojewódzkiego biura wyborczego, podlegają przekazaniu do właściwego archiwum państwowego.
§  4.
Dokumenty z wyborów, przekazane przez wojewódzkich komisarzy wyborczych Państwowej Komisji Wyborczej, stanowią zasób archiwalny (materiały archiwalne) przechowywany w Krajowym Biurze Wyborczym.
§  5.
Dokumentacja powstała w wyniku i w związku z działalnością organów wyborczych, nie mająca charakteru dokumentów z wyborów, a w szczególności nie wykorzystane karty do głosowania, podlega zniszczeniu w sposób określony w § 2 ust. 2.
§  6.
1.
W sprawach nie uregulowanych niniejszą uchwałą, a w szczególności dotyczących gromadzenia, ewidencjonowania, kwalifikowania i udostępniania dokumentów z wyborów, stosuje się przepisy o narodowym zasobie archiwalnym, z zastrzeżeniem przepisu ust. 2.
2.
Wykazy podpisów wyborców popierających odpowiednio zgłoszenie kandydata na radnego oraz listy kandydatów na radnych udostępniane są wyłącznie na żądanie właściwych sądów lub prokuratury. Wykazy te po upływie terminu, o którym mowa w § 3 ust. 2, podlegają zniszczeniu w sposób uzgodniony z kierownikiem właściwego archiwum państwowego.
§  7.
Przepisy niniejszej uchwały stosuje się odpowiednio w wyborach do Rady m. st. Warszawy oraz w wyborach do rad dzielnic w gminie Warszawa-Centrum, przeprowadzanych w dniu 19 czerwca 1994 r.
§  8.
Przepisy niniejszej uchwały stosuje się odpowiednio w przypadku przeprowadzania wyborów ponownych, uzupełniających i nowych w toku kadencji rad gmin wybranych 19 czerwca 1994 r.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1994.33.274

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Termin przechowywania oraz sposób przekazywania do archiwów państwowych dokumentów z głosowania i z wyborów do rad gmin, przeprowadzonych w dniu 19 czerwca 1994 r.
Data aktu: 13/06/1994
Data ogłoszenia: 18/06/1994
Data wejścia w życie: 18/06/1994