Szczegółowe zasady i tryb postępowania w sprawach dotyczących pozbawiania i zawieszania prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej z powodu niezdolności do wykonywania zawodu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 12 lutego 1993 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach dotyczących pozbawiania i zawieszania prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej z powodu niezdolności do wykonywania zawodu.

Na podstawie art. 6 ust. 6 ustawy z dnia 21 lutego 1935 r. o pielęgniarstwie (Dz. U. Nr 27, poz. 199 i z 1991 r. Nr 41, poz. 178) oraz art. 5 ust. 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o położnych (Dz. U. z 1934 r. Nr 5, poz. 41 i Nr 110, poz. 976 oraz z 1991 r. Nr 41, poz. 178) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
niezdolności do wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej ze względu na stan zdrowia - należy przez to rozumieć w szczególności: jej niezdolność wywołaną chorobą psychiczną, narkomanią, alkoholizmem, niedołęstwem lub niesprawnością fizyczną,
2)
okręgowej radzie - należy przez to rozumieć okręgową radę pielęgniarek i położnych, na której obszarze położna lub pielęgniarka jest wpisana na listę członków.
§  2.
Postępowanie w sprawie pozbawienia prawa wykonywania zawodu z powodu niezdolności do wykonywania zawodu wszczyna okręgowa rada.
§  3.
1.
Okręgowa rada powołuje komisję lekarską do oceny niezdolności do wykonywania zawodu, zwaną dalej "komisją", i zawiadamia o tym pielęgniarkę lub położną, której dotyczy postępowanie.
2.
W skład komisji wchodzi trzech lekarzy, którzy wybierają spośród siebie przewodniczącego komisji.
3.
Jeżeli podstawą wszczęcia postępowania jest podejrzenie niezdolności do wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej, wywołanej chorobą psychiczną, narkomanią lub alkoholizmem, w skład komisji wchodzi co najmniej dwóch lekarzy psychiatrów.
§  4.
1.
Pielęgniarka lub położna, której dotyczy postępowanie, może wskazać odpowiednio pielęgniarkę lub położną bądź lekarza jako swojego męża zaufania.
2.
Mąż zaufania, nie będąc członkiem komisji, ma prawo uczestniczyć we wszystkich jej czynnościach, z wyjątkiem głosowania.
§  5.
1.
Komisja wydaje orzeczenie o zdolności lub niezdolności do wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej na podstawie przeprowadzonego badania lekarskiego i zgromadzonej dokumentacji medycznej.
2.
Komisja może skierować pielęgniarkę lub położną na określone badania lub na obserwację w stacjonarnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej.
3.
Termin badań lub obserwacji wyznacza przewodniczący komisji.
4.
Pielęgniarka lub położna skierowana na badania lub obserwację nie ponosi opłaty za związane z tym świadczenia publicznego zakładu opieki zdrowotnej.
5.
W razie usprawiedliwionego niestawiennictwa pielęgniarki lub położnej, przewodniczący komisji wyznacza ponowny termin badania lub obserwacji.
6.
W przypadku gdy pielęgniarka lub położna odmawia, bez usprawiedliwionych przyczyn, poddania się wyznaczonym badaniom lub obserwacji, przewodniczący komisji powiadamia o tym bezzwłocznie okręgową radę. Stosownie do okoliczności okręgowa rada wzywa pielęgniarkę lub położną do poddania się badaniom lub obserwacji w wyznaczonym terminie lub podejmuje uchwałę o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu.
§  6.
1.
W przypadku gdy postępowanie prowadzone przez komisję wskazuje, że dalsze wykonywanie zawodu przez pielęgniarkę lub położną grozi niebezpieczeństwem dla zdrowia lub życia osób, nad którymi sprawuje ona opiekę, komisja bezzwłocznie występuje do okręgowej rady z uzasadnionym wnioskiem o zawieszenie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej.
2.
Okręgowa rada powinna rozpatrzyć wniosek określony w ust. 1 nie później niż w ciągu dwóch tygodni.
§  7.
1.
Komisja powinna wydać orzeczenie nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia powołania.
2.
W uzasadnionych przypadkach okręgowa rada może przedłużyć termin wydania orzeczenia.
§  8.
1.
Z dokonanych czynności komisja sporządza protokół, który zawiera:
1)
oznaczenie daty i miejsce posiedzenia komisji,
2)
imiona i nazwiska członków komisji,
3)
imię i nazwisko badanej pielęgniarki lub położnej oraz sposób stwierdzenia jej tożsamości,
4)
okoliczności, które spowodowały przeprowadzenie badania,
5)
orzeczenie komisji wraz z uzasadnieniem,
6)
podpisy członków komisji.
2.
Do protokołu komisja dołącza dokumentację medyczną uzyskaną w związku z badaniem stanu zdrowia pielęgniarki lub położnej.
3.
Członek komisji, który ma odrębne zdanie, może je złożyć na piśmie wraz z uzasadnieniem, które dołącza się do protokołu.
4.
W razie równej liczby głosów, rozstrzyga głos przewodniczącego komisji.
5.
Komisja przedstawia bezzwłocznie protokół okręgowej radzie.
§  9.
W razie wątpliwości co do prawidłowości orzeczenia komisji, okręgowa rada może powołać komisję w innym składzie dla ponownej oceny niezdolności pielęgniarki lub położnej do wykonywania zawodu.
§  10.
Jeżeli orzeczenie komisji nie daje podstaw do pozbawienia prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej, okręgowa rada podejmuje uchwałę o umorzeniu postępowania.
§  11.
1.
Pozbawienie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej na stałe bądź na okres trwania niezdolności do wykonywania zawodu (zawieszenia prawa wykonywania zawodu) następuje w formie uchwały okręgowej rady.
2.
Uchwałę określoną w ust. 1 podejmuje się w trybie przewidzianym statutem okręgowej rady dla podejmowania uchwał.
§  12.
1.
Uchwała okręgowej rady o pozbawieniu prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej na stałe bądź na okres trwania niezdolności do wykonywania zawodu powinna zawierać:
1)
oznaczenie okręgowej rady,
2)
datę podjęcia,
3)
dane osobowe pielęgniarki lub położnej,
4)
podstawę prawną,
5)
rozstrzygnięcie,
6)
uzasadnienie faktyczne i prawne,
7)
klauzulę o nadaniu uchwale rygoru natychmiastowej wykonalności,
8)
pouczenie o trybie i terminie odwołania oraz
9)
podpisy osób upoważnionych z ramienia okręgowej rady.
2.
W przypadku podjęcia przez okręgową radę uchwały o pozbawieniu pielęgniarki lub położnej prawa wykonywania zawodu na okres niezdolności jego wykonywania, uchwała powinna określić termin ponownego badania przez komisję.
§  13.
Przepisy § 12 ust. 1 stosuje się odpowiednio do uchwały okręgowej rady o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej, z tym że jeżeli uchwała dotyczy pielęgniarki lub położnej:
1)
która odmówiła poddania się badaniom przez komisję - uchwałę wydaje się na czas do stawienia się na badanie lub obserwację,
2)
której zawieszono prawo wykonywania zawodu na podstawie okoliczności określonych w § 6 ust. 1 - uchwałę wydaje się na czas do uprawomocnienia się uchwały określonej w § 12.
§  14.
1.
Od uchwały okręgowej rady, o której mowa w § 12 i 13, pielęgniarce lub położnej przysługuje odwołanie do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
2.
Odwołanie wnosi się za pośrednictwem okręgowej rady, która podjęła uchwałę, w ciągu 14 dni od dnia jej doręczenia.
3.
Okręgowa rada przesyła bezzwłocznie odwołanie wraz z dokumentacją do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
4.
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych może powołać komisję dla dokonania ponownej oceny niezdolności pielęgniarki lub położnej do wykonywania zawodu. Do postępowania komisji stosuje się odpowiednio przepisy § 3-8.
§  15.
1.
Okręgowa rada o podjętej uchwale w sprawie zawieszenia lub pozbawienia prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej bezzwłocznie powiadamia kierownika zakładu, w którym pielęgniarka lub położna wykonuje zawód, wojewodę i Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
2.
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych o zmianie, uchyleniu lub utrzymaniu w mocy uchwały okręgowej rady bezzwłocznie powiadamia podmioty określone w ust. 1.
3.
Jeżeli pielęgniarka lub położna wykonuje zawód w jednostce organizacyjnej podległej lub nadzorowanej przez Ministra Obrony Narodowej, Ministra Sprawiedliwości, Ministra Spraw Wewnętrznych lub Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej, o uchwale określonej w ust. 1 i 2 należy ponadto powiadomić właściwego ministra.
§  16.
Sprawy o pozbawienie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej, wszczęte na podstawie przepisów dotychczas obowiązujących, przekazuje się właściwym okręgowym radom w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§  17.
1.
Koszty postępowania określonego w zarządzeniu ponosi właściwa okręgowa rada.
2.
Do kosztów postępowania należą:
1)
koszty doręczenia wezwań i innych pism,
2)
należności członków komisji oraz pielęgniarki lub położnej, której dotyczy postępowanie, a w szczególności zwrot utraconych zarobków i koszty przejazdów.
§  18.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Opieki Społecznej z dnia 17 marca 1936 r. o pielęgniarstwie (Dz. U. Nr 28, poz. 229),
2)
§ 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 września 1928 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o położnych (Dz. U. z 1929 r. Nr 2, poz. 20).
§  19.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1993.8.60

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb postępowania w sprawach dotyczących pozbawiania i zawieszania prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej z powodu niezdolności do wykonywania zawodu.
Data aktu: 12/02/1993
Data ogłoszenia: 02/03/1993
Data wejścia w życie: 17/03/1993