Szczególna opieka zdrowotna nad kombatantami.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW: OBRONY NARODOWEJ, SPRAW WEWNĘTRZNYCH, TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ ORAZ ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 22 stycznia 1993 r.
w sprawie szczególnej opieki zdrowotnej nad kombatantami.

Na podstawie art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. Nr 17, poz. 75 i Nr 104, poz. 450 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 85) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy kombatantów i innych osób uprawnionych w rozumieniu art. 1-4 oraz art. 10 powołanej wyżej ustawy, zwanych dalej "kombatantami".
§  2.
Publiczne zakłady opieki zdrowotnej, zwane dalej "zakładami", zapewniają kombatantom bezpłatną opiekę zdrowotną, a w szczególności:
1)
świadczenia objęte podstawową i specjalistyczną opieką zdrowotną w zakresie wynikającym ze stanu zdrowia kombatanta oraz
2)
systematyczną opiekę zdrowotną.
§  3.
1.
Zakładami zapewniającymi kombatantom świadczenia zdrowotne są:
1)
miejscowo właściwe zakłady przeznaczone dla ogółu ludności oraz
2)
zakłady przeznaczone dla określonych grup ludności, jeżeli kombatant jest uprawniony do korzystania ze świadczeń wojskowej służby zdrowia, służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, kolejowej służby zdrowia.
2.
Kierownicy zakładów określonych w ust. 1 dokonują okresowych analiz dostępności świadczeń udzielanych kombatantom. Stosownie do miejscowych potrzeb i możliwości kierownicy zakładów powinni w poszczególnych przychodniach, poradniach i gabinetach wyznaczyć godziny przyjęć wyłącznie dla kombatantów lub z zastrzeżeniem dla nich pierwszeństwa. Ustalenia takie powinny być podane do wiadomości w formie odpowiednich ogłoszeń.
3.
Uprawnienia kombatanta do korzystania ze świadczeń wojskowej służby zdrowia dokumentuje książka zdrowia, wydana przez właściwy organ według wzoru jak dla żołnierza zawodowego. Uprawnienia kombatanta do korzystania ze świadczeń służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub kolejowej służby zdrowia stwierdza odpowiedni dokument, wydany przez właściwą w tym zakresie jednostkę organizacyjną.
§  4.
1.
Systematyczną opieką zdrowotną są objęci kombatanci, którzy wypełnią arkusz zgłoszeniowy i poddadzą się wstępnym, a następnie kolejnym badaniom przeglądowym.
2.
Celem badań przeglądowych jest uzyskanie oceny stanu zdrowia kombatanta i ustalenie programu czynnej opieki profilaktycznej, leczniczej i rehabilitacyjnej.
3.
Badania przeglądowe obejmują:
1)
podstawowe badania diagnostyczne,
2)
badania podmiotowe (wywiad),
3)
ogólne badania lekarskie,
4)
w razie potrzeby - inne badania pomocnicze i specjalistyczne, wykonywane na zlecenie lekarza przeprowadzającego badania przeglądowe.
§  5.
1.
Systematyczną opiekę zdrowotną sprawuje miejscowo właściwy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Na życzenie kombatanta kierownik zakładu może wyznaczyć innego lekarza zatrudnionego w tym zakładzie.
2.
Lekarz określony w ust. 1 ustala terminy badań przeglądowych, uwzględniając w miarę możliwości życzenia kombatanta.
3.
W razie potrzeby lekarz zakłada kartę systematycznej opieki zdrowotnej według załączonego wzoru. Wpisów w karcie dokonują właściwi pracownicy medyczni.
4.
W przypadku gdy kombatant objęty systematyczną opieką zdrowotną nie poddaje się wyznaczonym badaniom albo nie wykazuje dobrej woli w realizacji programu czynnej opieki profilaktycznej, lekarz sprawujący systematyczną opiekę zdrowotną może wystąpić do kierownika zakładu o wyłączenie kombatanta z tej opieki.
§  6.
1.
Organy właściwe do utrzymywania zakładów - stosownie do okoliczności - zapewniają kombatantom pierwszeństwo w przyznawaniu środków pomocniczych i przedmiotów ortopedycznych oraz w realizacji zleceń do protezowni stomatologicznych.
2.
Kombatanci uprawnieni wyłącznie do świadczeń publicznych zakładów opieki zdrowotnej przeznaczonych dla ogółu ludności mogą - na podstawie odpowiedniego skierowania lekarskiego - ubiegać się o przyjęcie do szpitala wojskowego, szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub kolejowego na zasadzie pierwszeństwa w stosunku do innych osób nie posiadających uprawnień do korzystania z takiego szpitala.
§  7.
Organy (instytucje) będące dysponentami skierowań na leczenie uzdrowiskowe ułatwiają kombatantom dostępność leczenia w sanatoriach i szpitalach uzdrowiskowych.
§  8.
1.
Organy, o których mowa w § 6 ust. 1, współdziałają z organami kombatanckimi oraz stowarzyszeniami w zakresie zapewnienia kombatantom wszechstronnej opieki zdrowotnej.
2.
W szczególności organy te mogą udostępniać pomieszczenia utrzymywanych przez nie publicznych zakładów opieki zdrowotnej na świadczenia lecznicze udzielane kombatantom na zasadzie inicjatywy społecznej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

KARTA SYSTEMATYCZNA OPIEKI ZDROWOTNEJ

1. Dane osobowe kombatanta

2. Wywiad o stanie zdrowia

3. Ocena stanu zdrowia początkująca systematyczną opiekę zdrowotną

- ustalenia wstępne

- ustalenia badań specjalistycznych i pomocniczych

- ocena stanu zdrowia

- udzielone zalecenia (program czynnej opieki profilaktycznej, leczniczej i rehabilitacyjnej)

- data najbliższych badań przeglądowych

4. Wyniki i zakres badań przeglądowych z dnia ........

5. Wyniki i zakres badań przeglądowych z dnia .........

6. Wyniki i zakres badań przeglądowych z dnia .........

7. Wyniki innych badań przeprowadzanych z inicjatywy kombatanta

8. Inne adnotacje o stanie zdrowia kombatanta

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1993.6.18

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczególna opieka zdrowotna nad kombatantami.
Data aktu: 22/01/1993
Data ogłoszenia: 15/02/1993
Data wejścia w życie: 15/02/1993