Wszczęcie postępowania w celu ochrony rynku krajowego przed przewozem mocznika i azotanu amonowego, zagrażającym interesom gospodarczym krajowych producentów.

POSTANOWIENIE
MINISTRA WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ Z ZAGRANICĄ
z dnia 20 października 1993 r.
o wszczęciu postępowania w celu ochrony rynku krajowego przed przywozem mocznika i azotanu amonowego, zagrażającym interesom gospodarczym krajowych producentów

Na podstawie art. 98 ust. 1 i art. 99 ust. 1 w związku z art. 106b ust. 2 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. – Prawo celne (Dz. U. Nr 75, poz. 445, z 1991 r. Nr 60, poz. 253, Nr 73, poz. 320 i Nr 100, poz. 442, z 1992 r. Nr 21, poz. 85 oraz z 1993 r. Nr 60, poz. 279), zwanej dalej "ustawą", wszczyna się postępowanie w celu ochrony rynku przed przywozem mocznika (oznaczonego w polskiej Scalonej nomenklaturze towarowej handlu zagranicznego kodami PCN 3102 10 10 0 i 3102 10 90 0) i azotanu amonowego (oznaczonego w polskiej Scalonej nomenklaturze towarowej handlu zagranicznego kodem PCN 3102 30 90 0) z Federacji Rosyjskiej, Republiki Białoruś, Republiki Estońskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Łotewskiej i Ukrainy.
Postępowanie wszczyna się na wniosek Zakładów Azotowych PUŁAWY S.A. (ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego 13, 24-110 Puławy), występujących w imieniu przemysłu krajowego w rozumieniu art. 96 ustawy.

Wnioskodawca stwierdza, że w porównaniu z rokiem 1991 w roku 1992 miał miejsce masowy przywóz towarów będących przedmiotem postępowania. Przywóz ten był dokonywany po niskich cenach i stał się przyczyną spadku cen mocznika i azotanu amonowego na rynku polskim oraz konieczności sprzedaży produktu krajowego poniżej kosztów produkcji. Spowodowało to znaczące ograniczenie produkcji i niepełne wykorzystanie mocy produkcyjnych przez przemysł krajowy.

Wniosek krajowych producentów nawozów azotowych zostanie poddany szczegółowej analizie, a w przypadku potwierdzenia zawartych w nich danych zastosowane zostaną środki, o których mowa w art. 106d ustawy.

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy wszystkie zainteresowane podmioty mogą nadsyłać pisemne uwagi dotyczące postępowania oraz zgłaszać wnioski o przedstawienie materiału dowodowego ustnie. Powyższe wnioski będą przyjmowane w okresie 30 dni od daty opublikowania niniejszego postanowienia w przypadku wystąpień polskich podmiotów oraz w terminie 40 dni od opublikowania postanowienia w przypadku podmiotów zagranicznych. Stosownie do art. 102 ustawy informacje przekazane przez strony w trakcie postępowania mogą zostać objęte klauzulą poufności.

Zgodnie z art. 127 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego w związku z art. 144 tegoż kodeksu na niniejsze postanowienie nie służy zażalenie. Strona niezadowolona może jednak zwrócić się do Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1993.57.527

Rodzaj: Postanowienie
Tytuł: Wszczęcie postępowania w celu ochrony rynku krajowego przed przewozem mocznika i azotanu amonowego, zagrażającym interesom gospodarczym krajowych producentów.
Data aktu: 20/10/1993
Data ogłoszenia: 15/11/1993