Ustalenie wzorów kart do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 30 sierpnia 1993 r.
w sprawie ustalenia wzorów kart do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 97 ust. 4 ustawy z dnia 28 maja 1993 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 45, poz. 205) i art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1991 r. - Ordynacja wyborcza do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 72, poz. 319) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Karta do głosowania na okręgowe listy kandydatów na posłów w wyborach do Sejmu drukowana jest na papierze koloru białego, jednakowym - w danym okręgu wyborczym - rodzajem i wielkością czcionki dla wszystkich list kandydatów.
2.
Karta do głosowania w wyborach do Sejmu składa się z odpowiedniej liczby zbroszurowanych i połączonych stron, o formacie A-5 lub formacie A-4, zadrukowanych jednostronnie.
3.
Każda strona w górnej części z lewej strony opatrzona jest oznaczeniem "Okręg wyborczy nr ........" i nazwą miejscowości, w której mieści się siedziba okręgowej komisji wyborczej, a pośrodku - oznaczeniem "Str. ........." /(numer).

Pośrodku pierwszej strony, w górnej jej części, umieszczony jest napis "Karta do głosowania w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej na okręgowe listy kandydatów na posłów w dniu ...Strony od 1 do ........".

4.
Każda strona jest podzielona pionową linią (liniami) na równe części przeznaczone dla poszczególnych list kandydatów. Listy umieszcza się w kolejności ich numerów, licząc od strony lewej do prawej. Nazwiska kandydatów z tej samej listy mogą być umieszczone w dwóch kolumnach.
5.
Każda lista kandydatów oznaczona jest nazwą lub skrótem nazwy statutowego organu partii, organizacji politycznej lub społecznej bądź komitetu wyborczego utworzonego przez wyborców lub komitetu wyborczego koalicji, który zgłosił listę kandydatów.
6.
Na każdej stronie karty do głosowania w jej dolnej części podana jest informacja o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu oraz po prawej stronie umieszczony w procesie druku odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej. Miejsce na umieszczenie pieczęci obwodowej komisji wyborczej oznaczone jest wyłącznie na pierwszej stronie karty do głosowania w jej lewej dolnej części.
7.
Wzór karty do głosowania w wyborach do Sejmu stanowią załączniki nr 1 i 2 do uchwały.
§  2.
1.
Karta do głosowania na kandydatów na senatorów w wyborach do Senatu drukowana jest na papierze koloru żółtopomarańczowego, jednakowym - w danym okręgu wyborczym - rodzajem i wielkością czcionki dla wszystkich kandydatów na senatorów.
2.
Karta do głosowania w wyborach do Senatu ma format A-4 lub A-5, w zależności od liczby zarejestrowanych kandydatów na senatorów. W razie stosowania karty formatu A-4, nazwiska kandydatów na senatorów mogą być umieszczone w więcej niż jednej pionowej kolumnie. Numerację przy nazwiskach kandydatów rozpoczyna się od górnej części kolumny nazwisk umieszczonej po lewej stronie karty.
3.
Karta do głosowania w górnej części z lewej strony opatrzona jest oznaczeniem "Okręg wyborczy województwo ...........", a pośrodku, w górnej części karty, umieszczony jest napis "Karta do głosowania w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu ....... Kandydaci na senatorów".
4.
Nazwiska i imiona zarejestrowanych kandydatów umieszczone są na karcie do głosowania w kolejności alfabetycznej. Pod nazwiskiem każdego z kandydatów umieszcza się pełną nazwę statutowego organu partii, organizacji politycznej lub społecznej bądź komitetu wyborczego utworzonego przez wyborców lub komitetu wyborczego koalicji, który zgłosił kandydata. Druk nazwy wykonuje się mniejszą czcionką, jednakową dla wszystkich nazw.
5. 1
Na karcie do głosowania w jej dolnej części umieszczona jest informacja o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu oraz po prawej stronie umieszczony w procesie druku odcisk pieczęci właściwej okręgowej komisji wyborczej, a po lewej stronie - oznaczenie miejsca na umieszczenie pieczęci obwodowej komisji wyborczej.
6.
Wzór karty do głosowania w wyborach do Senatu stanowi załącznik nr 3 do uchwały.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

KARTA DO GŁOSOWANIA W WYBORACH DO SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ NA OKRĘGOWE LISTY KANDYDATÓW NA POSŁÓW W DNIU ......

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

KARTA DO GŁOSOWANIA W WYBORACH DO SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ NA OKRĘGOWE LISTY KANDYDATÓW NA POSŁÓW W DNIU......

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  3 2

KARTA DO GŁOSOWANIA W WYBORACH DO SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W DNIU ......

(pominięty)
1 § 2 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały z dnia 12 sierpnia 1997 r. (M.P.97.52.495) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 22 sierpnia 1997 r.
2 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały z dnia 12 sierpnia 1997 r. (M.P.97.52.495) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 22 sierpnia 1997 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024