Używanie munduru wojskowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 7 marca 1979 r.
w sprawie używania munduru wojskowego.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130), w związku z art. 12 ust. 3 tej ustawy, zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
mundur wojskowy - kompletny ubiór żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wykonany zgodnie z przepisami określającymi wzór, kolor, rodzaj tkaniny oraz oznaczony wizerunkiem orła, oznakami stopni wojskowych, korpusów osobowych, specjalności wojskowych, jak również oznakami szkolnymi lub organizacyjnymi; nie dotyczy to ubiorów historycznych;
2)
część munduru wojskowego - element składowy ubioru żołnierzy;
3)
oznaka wojskowa - wizerunek orła, emblemat lub oznakę:
a)
stopni wojskowych,
b)
korpusów osobowych,
c)
specjalistów wojskowych,
d)
szkolną,
e)
organizacyjną

oraz inny przedmiot wyróżniający lub oznaczający wykonywanie funkcji albo służby lub posiadane kwalifikacje;

4)
pozbawienie oznak wojskowych - pozbawienie munduru wojskowego lub jego części wizerunku orła, guzików z wizerunkiem orła, oznak stopni wojskowych oraz oznak służących oznaczaniu przynależności do określonej jednostki organizacyjnej lub wykonywania określonych funkcji albo służby.
§  2.
Do noszenia munduru wojskowego na zasadach określonych w odrębnych przepisach są uprawnieni tylko:
1)
żołnierze w czynnej służbie wojskowej;
2)
małoletni przyjęci na naukę do szkół wojskowych kształcących kandydatów na żołnierzy zawodowych oraz do orkiestr wojskowych;
3)
studenci szkół wyższych w czasie odbywania zajęć wojskowych w studium wojskowym szkoły wyższej, jeżeli przepisy ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej lub wydane na jej podstawie akty wykonawcze nie stanowią inaczej;
4)
żołnierze rezerwy, którym wydano mundury wojskowe do domu do celów związanych z wykonywaniem obowiązku służby wojskowej - tylko w razie konieczności stawienia się w jednostce wojskowej lub w wojskowej komendzie uzupełnień;
5)
żołnierze nie pełniący czynnej służby wojskowej na podstawie zezwoleń określonych w odrębnych przepisach.
§  3.
1.
Wprowadza się zakaz używania niektórych mundurów wojskowych lub ich części we wzorach i kolorach aktualnie obowiązujących w myśl przepisów wydanych na podstawie art. 67 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254), wbrew ich przeznaczeniu, nawet po pozbawieniu oznak wojskowych.
2.
Wykaz mundurów oraz ich części, o których mowa w ust. 1, zawiera załącznik do zarządzenia.
3.
Zezwala się na zmianę przeznaczenia przedmiotów wchodzących w skład zestawu munduru wyjściowego i służbowego, stanowiących po okresie używalności własność żołnierzy zawodowych, pod warunkiem pozbawienia tych przedmiotów oznak wojskowych i dokonania wyraźnej zmiany kroju.
§  4.
1.
Wojskowym organem porządkowym właściwym do przeprowadzania kontroli uprawnień do używania mundurów wojskowych lub ich części są organy Żandarmerii Wojskowej.
1a.
Szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania przez Żandarmerię Wojskową kontroli uprawnień do używania mundurów wojskowych lub ich części określają odrębne przepisy.
2.
Przy wykonywaniu czynności w zakresie ujawniania i zwalczania wykroczeń bezprawnego publicznego używania munduru wojskowego lub jego części organy Żandarmerii Wojskowej współdziałają z organami Policji.
3.
Sposób przeprowadzania wspólnych kontroli określają każdorazowo szefowie (komendanci) organów Żandarmerii Wojskowej i Policji.
§  5.
(skreślony).
§  6.
1.
W razie używania munduru wojskowego przez osobę wymienioną w § 2 pkt 1-3. lecz niezgodnie z jego przeznaczeniem, organ Żandarmerii Wojskowej zawiadamia o tym dowódcę właściwej jednostki wojskowej (kierownika studium wojskowego) w celu zastosowania środków wychowawczych lub dyscyplinarnych.
2.
W razie używania munduru wojskowego lub jego części przez osobę wymienioną w § 2 pkt 4 w wypadkach nie związanych z wykonywaniem obowiązku służby wojskowej organ Żandarmerii Wojskowej powiadamia o tym dowódcę właściwej jednostki wojskowej. Jeżeli osoba ta samowolnie przekazała mundur wojskowy lub jego część innej osobie, organ przeprowadzający kontrolę powiadamia o tym pisemnie dowódcę właściwej jednostki wojskowej.
3.
W razie używania munduru wojskowego przez osobę wymienioną w § 2 pkt 5 wbrew przepisom o sposobie noszenia umundurowania albo gdy stopień zużycia lub wygląd zewnętrzny narusza godność munduru, organ Żandarmerii Wojskowej powiadamia o tym szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1979 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ MUNDURÓW WOJSKOWYCH ORAZ ICH CZĘŚCI, KTÓRYCH UŻYWANIE WBREW ICH PRZEZNACZENIU JEST ZAKAZANE, NAWET PO POZBAWIENIU OZNAK WOJSKOWYCH

1. Ubiór wyjściowy i służbowy wojsk lądowych, lotniczych i marynarki wojennej:

1) czapka garnizonowa;

2) beret koloru bordo i niebieskiego;

3) płaszcz sukienny szeregowego i podchorążego;

4) płaszcz letni podchorążego (nieprzemakalny);

5) półpłaszcz sukienny marynarza;

6) mundur wyjściowy (służbowy) szeregowego i podchorążego;

7) mundur wyjściowy (służbowy) marynarza i podchorążego marynarki wojennej;

8) sznury galowe.

2. Ubiór ćwiczebny (polowy):

1) czapka polowa;

2) czapka futrzana;

3) kurtka polowa;

4) mundur drelichowy;

5) peleryna namiot;

6) peleryna nieprzemakalna;

7) pas brezentowy z szelkami;

8) obuwie ćwiczebno-służbowe typu wojskowego.

3. Ubiór specjalny:

1) kombinezon pilota;

2) kombinezon czołgisty-warsztatowca;

3) ubiór nieprzemakalny marynarza z kapturem;

4) ubiór technika lotniczego;

5) kurtka skórzana pilota na futrzanej podpince (krótka i 3/4 długości);

6) furażerka, olimpijka i spodnie pilota.

Uwaga: Przedmioty wymienione w wykazie oznaczane są stemplem "MON" lub "MSW" oraz stemplem jednostki wojskowej, która te przedmioty wydała do użytkowania.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024